Mafia 2

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 12.07.2010 - 16:50
Takım elbiselerinizi, makinalı tüfeklerinizi hazır edin. Çünkü tekrar sokaklarda mafyacılık oynamaya gidiyoruz.
İlk oyunda Lost Heaven sokaklarını birbirine katıyorduk fakat bu sefer Empire Bay şehrine gidiyoruz. Zaman biraz daha ilerlemiş, 40'lı ve 50'li yıllardayız. Vito Scaletta adında, Sicilyalı bir göçmen ailesinin oğlunu kontrol edeceğiz. İlerledikçe Vito bir suç ailesine katılıyor. Bizim de hikâyemiz Vito'nun İkinci Dünya Savaşı'ndan eve döndüğü zamanda başlıyor. Hapis cezasından kurtulmak için Amerikan ordusuna katılan Vito, geri dönüp eski arkadaşı Joe Barbaro'yla tekrar birleşir ve suç dolu bir hayata geri döner.

Kaldığımız yerden

Mafia 2, ilk oyundaki aksiyondan hiçbir şey kaybetmemiş gibi gözüküyor. Hatta daha da üst düzey bir oynanış bizi bekliyor. Yapımcılar oyundaki sinematik anlatım ve aksiyon bazlı oynanışa önem verirken, oyunda serbestliğe önem veren bir sistem üzerinde de çalışıyorlar. Örneğin ilk başta istediğiniz kıyafeti seçebilmeniz, küçük bir ayrıntı gibi görünse de oyunun serbestliğini gösteriyor. Bazı durumlarda karakterinizin seçimlerine etki edebilmeniz de mümkün olacak. Ayrıca bu verdiğiniz kararlar, hikâyenin nasıl sonlanacağını da belirleyecek. İlk oyunun yazar ve yönetmeni Daniel Vávra, ilk ürünün gangster filmlerine bir saygı duruşu olduğunu, ancak yeni oyunun daha gerçek ve karanlık bir dünya olacağını belirtiyor. Mafia 2’de tam tamına 50 adet araç bulunacak. İlk oyundaki birçok silah geri dönecek. Thompson M1928, Colt 1911 ve pompalı tüfek bunlardan birkaçı. Ayrıca İkinci Dünya Savaşı dönemindeki MP40, M3 Grease Gun ve MG42 silahları da elimizde bulunacak. Müzikler ve şarkılar, o dönemden özel seçilmiş melodiler olacak.

Mafia 2

Dövüş kontrolleri de basit ve birçok seçeneğe izin verecek. Düşük ve yüksek kuvvetli atak modlarınızla birlikte bir de korunmaya yönelik modlar bulunacak. Dövüş hareketleri, Hollywood gerçekliğinde sokak mücadelelerini yansıtacak. Ayrıca oyunda jeneratörlerin, duvarların, büyük kutuların arkalarına siper alıp ateş edebileceğiz. 2K Czech stüdyosu, oyundaki ara görüntülerin ise oyun motoruyla yapıldığını belirtiyor. Bu ara görüntülerin 2 saat uzunluğunda olacağını da sözlerine ekliyorlar. Yapımcı ekip, Mafia 2’ye her sahnenin farklı havasını yansıtabilmek için dinamik bir gün döngüsü eklememiş. Bu bence bir grup oyuncuyu hayal kırıklığına uğratabilir, ancak bazı sahnelerin doğru hava ve saatte daha etkili gözükeceği kesin. Grafikler de ilk oyuna göre çok gelişmiş durumda. Kaplamalar ve animasyonlar gerçeğe çok yakın ve doyurucu bir görsel şölen sunuyor.

Deforme dünya

Mafia 2'nin en güzel özelliklerinden biri de dinamik çevre yapısı. Örneğin dikkat çekmek istemiyorsanız, bir arabayı çalmak için uzun sürse de kilidini zorlayabilir, bir an önce gitmek istiyorsanız camını kırıp içine girebilirsiniz. Tabi ki camını kırmak daha çok dikkat çekeceğinden bu da oynanışa büyük etkide bulunacaktır. Bir diğer özellik ise, Mafia 2'deki içyapıların yok edilebilir durumda olması. Bir evi darmadağın edebilir, bir arabaya molotof kokteyli atıp patlatabilir, yangının da gaz tankına sıçrayıp patlamasına ve her şeyin etrafa saçılmasına yol açabilirsiniz. Artık polisten kaçmak da strateji gerektirecek. Örneğin çok az bulunan bir arabayla suç işlemişseniz, polisin sizi bulması daha kolay olacak.

Oyunda belli bir hikâye kurgusu ve bunun dışında daha önceden planlanmış rastgele olaylar da olacak. Yani tamamen sizin seçenekleriniz doğrultusunda gelişen bir dünyanın içinde yer alacaksınız. Mafia 2, kesinlikle ilk oyunun çıtasını çok daha yukarı taşıyacağa benziyor. Gerek hikâye, gerek oynanış, gerekse grafiksel açıdan bir başyapıtla karşı karşıya kalabiliriz. Şu an birçok konuda hala geliştirmeler yapılan oyun, 2010'un ilk çeyreğinde oyuncularla buluşacak.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 22.09.2023 07:53
Kalan Karakter: 300 Gönder
Mafia 2
İlginizi Çekebilir