1/2

Mafia

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Sonunda Mafia'da PS2'lerimize uğradı. Fakat buna sevinmeli mi? Üzülmeli mi?
Platformlar PlayStation 2
Mafia
  • Yapımcı - Yayıncı Illusion Softworks - Gathering
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 68
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar Oyunun atmosferine uygun müzikler.
Eksiler Uzun yükleme süreleri. Kötü yapay zeka. Bazı noktalarda kontroller çok zorlaşıyor.

PC oyunlarını takip edenler, sanırım “Mafia” isimli oyunu duymamış olamazlar. İtalyan Mafyası’nın kirli işlerini yapmakta olan Tommy’nin hikayesini anlatan bir oyundu “Mafia”. Oyun, PC’de gördüğü büyük ilgiden sonra PS2 için de uyarlandı ve geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı.

Artık sende ailedensin Tommy…

Genel hatlarıyla oyun; kendi halinde, namuslu bir taksici olan Tommy Angelo’nun, şans eseri mafya elemanlarıyla karşılaşmasını ve ne olduğunu anlamadan kendini mafyanın pis işlerini yapmak zorunda bulmasını konu alıyor.

Görsel olarak, son derece detaylı doku yapısıyla, gerçekçi yüzler ve karakterler yaratan oyun, insana 30’lu yılların Amerika’sını hissettirebilecek kadar güzel atmosferiyle, sanki bir mafya filmi izliyormuşsunuz havası veriyor. Mafia’nın PC’den PS2’ye aktarılmış bir oyun olmasından dolayı, oyunun bir çok özelliğinin PC’ye göre aksadığını ya da kısılmış olduğunu görüyoruz. Bu durumlar da özellikle grafiklerde ve yükleme sürelerinde karşımıza çıkıyor. Grafiklerin detaylarının azaltılmış olması herkese doğal gelebilir; ancak oyundaki tüm ara videoların oyun içi grafiklerle hazırlanmış olmasından dolayı arkaplandaki dokular, detaylı karakterlerle yan yana geldiğinde maalesef çok göze batıyorlar.

PS2 sahiplerinin korkulu rüyası olan kamera açıları ve karakterin kontrolü, bu oyunda farklı bir boyuta taşınıyor; çünkü karakterimizi kontrol etmek beklenmedik kadar kolay. Kontroller başta karışık gibi gözükse de, oyunu oynarken kontrollerin son derece akıllıca ve basit hazırlanmış olduğunu farkediyorsunuz. Ancak PS2’deki bir çok FPS oyununda olduğu gibi bu oyunda da nişan almak imkansız gibi bir şey.

Grafiklere gelince; bu konuda ne iyi ne de kötü diyebiliyoruz. Çünkü oyunun grafiklerinde bir standart yok. Biraz evvel de bahsettiğim gibi oyunun grafikleri karakterlerde ve araç modellemelerinde çok iyi olsa da, arkaplanlarda ve binalarda kalite düşüyor. Özellikle şehre baktığımızda, araç hareket halinde iken sorun yok; ama arabadan inip binaların yanına gittiğimizde her şeyin dışarıdan göründüğü gibi olmadığını anlıyoruz. Ayrıca oyunu PC’de güzel kılan yaşayan şehrimiz bu kez yerini bomboş bir şehre bırakıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×