1/2

Mage Knight Apocalypse

Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Fantastik diyardaki beş başlı ejderhaya karşı büyük mücadele
Platformlar PC
Mage Knight Apocalypse
Merlin Puanı 55
Artılar Bolca aksiyon, ana senaryoyu Multiplayer oynamak, yetenek sistemi
Eksiler İlk saatlerdeki heyecan sonra yok, sürekli yaratık öldürmek bir süre sonra sıkabiliyor, sesler
Eskilerde ben yatarken hep masal anlatılırdı. İllaki kötü bir büyücü gelir, iyilerde ona karşı koyardı. Biraz büyüdükten sonra Blind Guardian eşliğinde RPG dünyasına iyice merak saldım. Artık o kötü büyücü yoktu, onun yerine kadim dünyalardan gelen iblisler veya çok korkunç yaratıklar almıştı. Karşısındaki iyilerde öyle çocukça taktiklerle değil, büyülerle ve daha kanlı yöntemlerle düşmanlarını alt ediyordu. Bu yoldan devam ederken birçok RPG oyununla da tanışmış oldum. İlk zamanları bana pek zevkli gelmezdi RPG oyunları, çünkü yaşanılan diyalogları ekstraları direk es geçerdim. Ama zamanla aslıdan içlerindeki ayrıntıyı keşfettikçe ne kadar zevkli ve süper olduklarını anladım. İşte böyle bir zamanda Hack’n Slash tarzıyla da karşılaştım. Hack’n Slash tür olarak safkan RPG değil, ama içinde RPG özellikleri az da olsa bulunuyor. Aksiyonu bol, harareti çok. Bu aralar Titan Quest ve ek görev paketi derken, Mage Knight Apocalypse ile tanıştım. En iyisi tecrübemi biraz aktarayım size.

Fantastik diyarlar

Mage Knight Apocalypse kendine ait fantastik bir dünyada geçiyor. Lanetlerde büyük bir kıyametten ve şeytanın ordularından söz edilmektedir. Bu kötülüğü durdurmak için beş tane gardiyan vardır. Gardiyanlar lanete güvenerek ülkeye yayılan kötülük salgınının kalbini aramaktadırlar ve onu ne pahasına olursa olsun, durduracaklardır. Bu savaşçılardan birini seçiyoruz ve maceraya başlıyoruz. Fakat karşımızda hayal edilemeyecek kadar güçlü ve yıkıcı bir yaratık var. Bu yaratık Apocalypse Dragon olarak çağırılıyor. Aslında kendisi 5 başlı bir ejderha ve yanında koca bir orduya sahip.

Mitolojiden fırlayan çok başlı bu yaratığı durdurmak için, Mage Knight Apocalypse’in konusunda geçen 5 tane karakterden birini seçiyoruz. Bu karakterler Amazon, Necromancer, Dwarf, Troll ve Draconom olarak belirlenmiş. Karakterin yüzünü, saçını, rengini, gözünü ayarladıktan sonra oyuna başlıyoruz. Oyuna girdiğimiz zaman sol tarafımızda bir yaratık oturuyor, bizden bir şeyi getirmemizi istiyor. Bundan sonrasında hemen aksiyona da giriyoruz. Aslında bu kısım antrenman olmuş. Çünkü neyi nasıl yapacağımız anlatılıyor. Yerdeki eşyaları nasıl alacağımızdan tutun, nasıl vuracağımız, büyüyü filan nasıl yapacağımız tek tek gösteriliyor. Zaten gerekli olanı bulup, ilk olarak rastladığımız yaratığa götürdüğümüzde görevimiz bitiyor ve ana macera başlıyor.

Ultima Online

Oyundaki bölümler belli haritalar ve bunların kısımlarından oluşuyor. Bir görev için ilerliyorsunuz yaratıkları öldürdünüz, diğer kısma geçeceksiniz kısa bir yükleme ekranı karşımıza geliyor. Ama ilginç bir kısım daha var. Eğer eski haritaya geri dönmek isterseniz, daha önce öldürmüş olduğunuz düşmanlarınızın hepsinin geri gelmiş olduğunu görüyorsunuz. Bu aslında yetenekleri geliştirmek için oldukça iyi. Ultima Online’ı bilirsiniz herhalde, benim çok server’da çok maceram olmuştur. Ultima’da kılıç kullanılırsa Swordsman yeteneği, yumruk atılırsa Wrestling, kalkan kullanılırsa Parrying gelişirdi. Yani saldırı için, kendiniz için, savunma için ne kullanırsanız o yeteneğiniz gelişirdi. İşte Mage Knight Apocalypse içinde de durum böyle. Ne kullanıyorsanız o yetenek gelişiyor. Yanlış yeteneğe puan vermek, işe yarayacak bir gücü aşmamak gibi dertleriniz olmasın. İstediğinizi kullanın, kullandıkça gerisi gelecektir. İşte düşmanların yeniden çıkması yetenek geliştirmek için çok güzel. Ama acil durumlarda da geri dönmek zorunda kaldığınız zamanlarda, düşmanların sürekli yolunuza çıkması sinir edici. Oyalamak ve zaman geçirtmekten başka bir şey yapmıyorlar. Zaten akıllı da değiller. Ama aralarında özel olanlar filan oluyor. Onlar daha güçlü olduğundan sizleri zorlayabilirler.