Majesty 2: The Fantasy Kingdom Sim

Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Daima, huzuru bozan bir aptal vardır
Platformlar PC
Majesty 2: The Fantasy Kingdom Sim
  • Yapımcı - Yayıncı 1C - Paradox
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 75
Artılar Atmosfer, Hero geliştirmeleri eğlenceli, eşsiz yönetim biçimi
Eksiler Tekrarlayan görevler
Ardania, büyünün hüküm sürdüğü; Elf’lerin, cücelerin, insanların, Gnome’ların ve pek de arzu edilmeyen diğer varlıkların olduğu bir dünyaydı. Huzur ve barış en güçlü olan öğelerdi. Irklar arasında savaş nedir bilinmezdi. 500 yıl boyunca nice krallar hüküm sürdü, eski düşmanlıklar unutuldu… Altın Çağ, Güneş’ten bile parlaktı. Ancak bir ahmak her şeye burnunu sokana kadar…

Kral Leonard, evrenin gördüğü en berbat kral ve iblisler de dahil olmak üzere en kötü varlık doğdu Ardania’ya… Kötülüğü içinden değil, aptallığından ileri geliyordu. Tahtının ağırlığını taşıyamayan Leonard, en güçlü iblisi sonsuza kadar sürgün etmek üzere çağırmaya karar verdi. Lakin bu göründüğü kadar kolay bir iş değildi. Kolay olsaydı bile Leonard’ın yapabileceği bir iş değildi.

Hangisi daha aptal? Aptal mı, onu izleyen mi?

Nedense bu ritüelden sonra Kral Leopard’ın IQ seviyesi rekor biçimde yükselmişti. Çünkü İblis Kral, Kral Leopard’ın bedenini ve tahtını ele geçirmişti. Ne var ki zeki Paladinler ve büyücüler bu felaketi fark etti. Ardania dünyasında barış, cehennemde eriyen bir buz parçası gibi yitip gitti. Siz tahtın son varisisiniz. Aradia’yı küllerinden Anka Kuşu gibi yükseltmek hem borcunuz, hem mirasınız.

2000 yılında Mac’ler için bir strateji oyunu piyasaya çıktı. Adı Majesty: The Fantasy Kingdom Sim’di. Oyun, Mac dünyasında büyük ilgi uyandırdı ve gerçekten çok beğenildi. Şimdi aynı yapım, çok daha gelişmiş grafikler ve özelliklerle PC dünyasının yörüngesine girdi. Paradox Interactive; Majesty’i, Europe Universalis Engine motoruyla PC’ye uyarladı. Elbette, görselliğe özel bir önem göstererek…

Majesty 2: The Fantasy Kingdom Sim
"Karakter modellemeleri çok özenli sayılmaz, buna rağmen grafikler yeterli düzeyde."

Orta çağ havası, büyü ve strateji bir yapımda birleşirse karşımıza nasıl bir formül çıkar? Cevabı şu: Elementler iyi karıştırılırsa ve kaliteli harmanlanırsa The Majesty 2: Fantasy Kingdom Sim gibi bir yapım. İşin en ilginç kısmı da yönetim biçimi. Hero’ları tam olarak doğrudan yönetemiyorsunuz. Şuraya git, hazine kaz demek mümkün değil. Siz sadece motive edeceksiniz ve saygın olacaksınız. Emriniz onlar için kanun olmalı. Siz güçlü değilseniz, halkı umursamıyorsanız, Hero’lar da sizi umursamaz. Siz hükümdarsınız, göreviniz onları bir araya getirmek, onlara kaynak sağlamak, morallerini yüksek tutmak ve gerisini onlara bırakmak. Siz imparatorsunuz, onlar da mahiyetiniz. Adil olmak asli göreviniz. Eğer yetersiz kaynaklar ve moral bozan davranışlarda bulunursanız bunun bedelini isyan ve kaybedilmiş savaşlarla ödüyorsunuz.

Yüce kral

Kahramanlara dikkatli odaklanmalı ve işbirliği yapmasını iyi sağlamalısınız. Vergileri toplayan onlar ve düşmanlarla savaşanlar da onlar. Gerçekçilik (Fantastik dünyada olabildiği kadar elbette) hakim. Paladin ve Rogue’u, FRP grubunuzda aynı yerde oynatınca çoğunlukla kavga çıkar. Karakterler ya da onları yöneten karakterler arasında. Her kahraman bir tarikata mensup. Rahipler tarikatı ve Paladinler ne kadar iyi geçiniyorsa, rahipler ve hırsızlar sınıfı o kadar kavgalı. Aynı orduda yer alırlarsa, moralleri düşüyor ve birbirlerine girmeleri kaçınılmaz oluyor. Kahramanlarınız, sizin yönetiminiz altında yükseliyorlar ve “Lord” unvanını hak ediyorlar. Bu özellikler, RTS türüne yeni bir soluk getiriyorlar ve heyecanı tepeye çıkartıyor.

Karakter modellemeleri çok özenli sayılmaz, buna rağmen grafikler yeterli düzeyde. En azından kaliteli bir stratejiye yakışıyorlar. Dünyanın en iyi grafikleri değil, ama kesinlikle kötü de sayılmazlar. Işıklandırma, gölgelendirme efektleri yerli yerinde olmasına rağmen ara videoların azlığı biraz can sıkıcı. Ara videolar, hikayeyi heyecanlandırmak için bence hayati önem taşırlar. Mesela Warcraft ve Starcraft bunun en temel örneklerinden biri. Sesler ve müzikler ise tatminkar seviyede. Atmosfer harika. Kesinlikle fantastik bir dünyadasınız ve bunu unutsanız bile bir vampir, gerekli zamanda ortaya çıkıp bunu hatırlatıyor. Kapılarınıza dayanan ölüler ordusu, içinize umutsuzluk yüklüyor. Yani hem eşsiz oynanışı hem de atmosferi ile Majesty 2, türü sevenler için biçilmiş kaftan.
Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 15.04.2024 22:55
Kalan Karakter: 300 Gönder
Majesty 2: The Fantasy Kingdom Sim
İlginizi Çekebilir