Manhunt 2

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Piyasanın tüm zararlı öğeleri tek pakette
Platformlar PSP
Manhunt 2
  • Yapımcı - Yayıncı Rockstar Games - Rockstar Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 73
Artılar Farklı oyun sonları, grafikler
Eksiler Yüksek şiddet ve uygunsuz içerik
Üzerinde konuşulmaya daha piyasaya çıkmadan başlanan, popüler vahşet oyunu Manhunt’un, yeni kurbanı bu defa PlayStation Portable oluyor. İlk versiyonundan itibaren PC ve konsollarda ses getiren yapım, her ne kadar tartışmalara yol açsa da engellenemeyen bir şekilde daha fazla oyuncuyla buluştu. İnsanların hayvani içgüdülerini ortaya çıkartan içeriğin, tatmin edilmişliğin verdiği bir uysallığa mı, yoksa arzuları arttıran bir azgınlığa mı dönüştüğü ise hala tartışma konusu.

Sosyologlar tartışa dursun, bizler oyuna bakalım. Manhunt 2, biraz da şaşırtıcı olarak beklediğiniz kadar kanlı şekilde karşınıza çıkmıyor. Özellikle şiddet dozu yüksek sahnelerde Blur efekti baskısını arttırarak net görüntü vermekten kaçınıyor. Bu durum, yapımın daha az vahşet içerdiği anlamına gelmiyor. Zira hala kan, seks ve argo varlığını sürdürüyor. Bu bakımdan 18 yaş altı oyunculara tavsiye etmiyoruz. Karakterimiz Dr. Danny Lamb’in adındaki gönderme –Kuzuların Sessizliği, Silents of the Lambs- gözlerden kaçmıyor. Danny, akıl hastanesinde elektrikli sandalyeden şans eseri kurtulmayı başararak kaçışını gerçekleştirmiştir. Hafızasına dair hiçbir şey hatırlamayan karakterimiz, Flashback’ler ile parçaları bir araya getirmeye çalışmaktadır. Hastaneden arkadaşı Leo’nun da yardımı ile kayıp parçalar bir araya geldikçe, “Proje” isimli medikal deneyin ortasında olduğunu anlar. Geçmişi hatırlamaya çalışan karakterimizin derdi yalnız akıl sağlığı değildir; Danny, bir yandan da “İnsan avcıları” ile de mücadele etmek zorundadır.

Psikolojik delilik

PlayStation 2’den PSP’ye uyarlanan oyun boyunca, benzin istasyonu, depo ve seks kulübünü araştırıyoruz. Araştırmalar sırasında müstehcen ve kötü içerikli görüntülerle karşılaşmamak imkansız gibi. Bu tip sahneler Blur’la, her ne kadar görüntüyü filtrelese de rahatlıkla anlaşılabiliyorlar. Üçüncü şahıs görüşünden kontrol ettiğimiz Danny’nin en büyük dostu gölge ve karanlık mekanlar. Genellikle bir karaltıya saklanmak ve düşmanı beklemek en mantıklı saldırı taktiğini oluşturuyor. Bunun dışında sese duyarlı düşmanları gürültü ile kendinize çekmeniz de mümkün. Çok farklı sitillerde öldürülebilen rakipler üzerinde kullanacağınız yöntem size ve etrafınızdaki nesnelere kalmış. Sopa, bıçak, cam kırıkları en sevdiğimiz nesneler arasında. Tekmelemek, kafa yarmak, benzin döküp ateşe vermek gibi yöntemler hayal gücünüze kalmış! Manhunt 2 aslında tam anlamı ile bir Stealth Action oyunu. Saklanmak, duvarlara yapışmak, köşelerden bakmak ve gizlenmek anahtar kelimeler. Bununla birlikte düşmanların yapay zekası zaman zaman türe uymayacak derecede basitleşebiliyor. Önünüzden geçip sizi fark etmeyen, nesneler arasına sıkışan, sürekli aynı alanda dönüp dolaşan düşmanlar can sıkıcı olabiliyor.

Manhunt 2, PSP ekranına adeta farklı bir çeşit katıyor. Özellikle PSP’de görmeye alışık olmadığımız sahneler, küçük yaştan oyuncu kitlesine de sahip bir el konsolu için tehlike arz ediyor. PS2’den yapılan iyi bir uyarlama olduğunu söyleyebileceğimiz yapım, iyi grafikleri ve videoları ile dikkat çekiyor. Sesler ve müzikler bakımından da oyun atmosferine uygun tempoya sahip tınılar bizlere eşlik ediyor. Yaklaşık 15 saatlik oynama süresi, farklı oyun sonları, iyi sayılabilecek bir hikaye ile birleşiyor. Midesi kaldıranlara…
Yorumlar 12
MK Okuru
MK Okuru 20.09.2021 23:13
Kalan Karakter : 300 Gönder
Manhunt 2

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×