Manhunt 2

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Daniel'ın kanlı hikayesi
Platformlar PC
Manhunt 2
  • Yapımcı - Yayıncı Rockstar Games - Rockstar Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 50
Artılar Geç de olsa PC'ye çıktı
Eksiler Grafikler, çizgisel oynanabilirlik, ilk oyun kadar başarılı değil
Dr. Daniel "Danny" Lamb bir bilim adamıdır ve “Pickman Projesi”nin başındaki kişidir. Proje süresiz olarak durdurulur ve bir akıl hastanesine kapatılır. Aradan 6 yıl geçmiştir. Daniel kim olduğunu bilmiyordur ve hafızasını kaybetmiştir. Geçmişe dair hiçbir anısını hatırlamıyordur. Hastanede kilit altındayken önceki yaşamı, kim olduğu ve ailesiyle ilgili sorular kafasında dönerken; hastanenin güvenlik sisteminde oluşan bir arızayla birlikte tüm hücrelerin kilitleri açılır ve Daniel diğer kişilerle birlikte serbest kalır. Leo Kasper da bu durumun kaçmak için harika bir zaman olduğu kararına varır ve Daniel’in önderliğinde birlikte hastaneden kaçarlar. Bundan sonrasında ise Daniel, geçen 6 senede nelerin olduğunu bulmaya çalışırken, onu takip eden Leo’nun da hayatı değişecektir.

Klişe bir konuyla birlikte girişi yaptıktan sonra, yıllar öncesine dönersek ilk Manhunt’ı hatırlayacaksınız. Öldürme yöntemleri ve içeriğiyle, vahşi bir oyundu. Birkaç ülkede yasaklandı, ancak o veya bu şekilde oynandı, iyi de puanlar aldı aslında. Tabii adı sükse yapan bir oyunun devamının gelmesi de kaçınılmazdı. 2007’de Wii, PS2 ve PSP platformlarında piyasaya sürülen Manhunt 2, iki yıllık bir rötardan sonra PC’de de kendine yer buldu. Aslen bir hortlama ve portlama vakası elimizde. Oyun tamamen konsol versiyonundan PC’ye çevrilmiş. Manhunt 2’de iki farklı zorluk seviyesi var: Sane ve Insane. Insane’in, Sane’e göre en büyük farklılığı ekranda yer alan radarı ortadan kaldırması. Böylece kim nerde göremiyoruz ve güya yapım biraz daha zorlaşıyor. Zorluk seviyesinden sonra sanki kullanıcının zeka seviyesini ölçmek için tasarlanmış, hakaret eder gibi bir Tutorial var. Tutorial’da fareyi sağa oynat, sola çevir diye gösterilenleri yapıyoruz ve işimiz bitiyor. Normalde adamın kontrolleri nasıl ne değildir diye ufak bir bölüm oynayacağım sanıyordum, ama böyle görünce küfür eder gibi hissiyata kapılmamak elde değil.

Manhunt 2
"Geride kalan grafiklerde hatalar da var. Daniel'ın iki parmağı birleşmiş."

Vahşilik diz boyu

Bilmeyenler için oynanışa değinelim. İlk Manhunt’ı oynayanlar ikinci de zorluk çekmeyecekler, genel olarak aynı. Kurbanlarımıza kanlı infazlar yapıyoruz. Ancak birinci oyuna nazaran infazlarda ufak bir değişiklik var. Kurbanın arkasına geçtiğimizde Daniel elini kaldırıyor ve ekranda fareyle yapmamız gereken hareketler gösteriliyor. Aşağı, yukarı, sağa, sola derken kurbanın etrafındaki oklar renk değiştiriyor ki, (Kırmızı en vahşi olanı) böylece rakibimizi öldürüyoruz. Gene öldürürken de ekrandaki fare hareketlerini yapmamız lazım. Sadece infazlar değil birebir dövüşlere de girebiliriz, ancak bu durumlarda rakiplerimiz alarma geçiyor ve düşmanımızın yardımına gelenler olabiliyor. Genel olarak ilerleyiş karanlık yerlerde saklan, infazı gerçekleştir ve ilerle şeklinde. Eğer rakipleriniz sizi fark ederse de pek korkmayın, hemen karanlık bir yere saklanın, çünkü burnunuzun dibine gelseler de sizi fark edemiyorlar. Hatta Insane zorluk seviyesinde de yapay zeka gene geri zekalı rolünde. Geçtikleri kapılarda sıkışabiliyorlar veya nesnelerle iç içe bile geçebiliyorlar. Saklandığınız yerden duvara vurup, ses çıkartarak rakiplerinizi kendinize çekip de işlerini bitirebilirsiniz.

Etrafta orak, iğne, beyzbol sopası vs… kullanabileceğimiz çeşitli silahlar var. Her birinin infaz şekli de farklı. Bir de özel infazlar var ki, bunlar radarda kurukafa şeklinde gözüküyor. Eğer bu yerlerde gizli hareket edip, kurbanımıza yaklaşırsak özel öldürme şeklini yapabiliyoruz. Yalnız bu durum kurukafa olan yerlerde ve bir kereye özel.

Rockstar’dan port dersleri

Yapım klavye ve fareyle rahat oynanıyor. Menüden tüm kontrol ayarlarını yapabilirsiniz. Bazı konsol portlarında olduğu gibi, gamepad tuşlarıyla kontroller gösterilmemiş. Görsel açıdan Manhunt 2 günümüzün gerisinde. Grafikler eski, zaten 2 sene geçmiş aradan. Saldım çayıra mevlam kayıra olmuş. Bazı görsel detaylar da var. Birini öldürdüğümüzde veya dövüştüğümüzde karakterimizin elleri ve kolları kan içinde kalıyor. Bazen adamların nesnelerin içinden geçmesi, bıraktığımız cesetlerin kaplama içine gömülmesi gibi hatalar var. Kanlı ve vahşi sahneler de sansürlü değil. Seslendirme konusunda ise yeterli. Sonuçta eski bir yapım PC’leri de kasmıyor. İlk oyunu sevdiyseniz ve Manhunt 2’yi konsolda oynayamadıysanız, artık PC’de oynama şansına sahipsiniz.
Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 15.04.2024 02:43
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.09.2015 18:42
İndirecek site bulamıyorumki oynayayım...
MK Okuru
MK Okuru 29.08.2020 23:46
saglamindir :d
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.08.2017 17:09
Bu oyunun kaç kez sonunu getirdim bilmiyorum. İlk oynadığım zaman ps2 de hastaneden kaçıp çöp arabasının orada ne yapacağımı bilmiyordum ama doktorları karanlığa sakladıktan sonra... Satranç gibi bi oyun oldu benim için. Çok farklı bi havası var, oyunun içinde bir çok bug var. Ama sorun olmuyor.
Kalan Karakter: 300 Gönder
Manhunt 2
İlginizi Çekebilir