1/2

Marine Park Empire

Marine Park Empire

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Sulu mulu ama ömrü kısa bir hayvanat bahçesi...
Platformlar PC
Marine Park Empire
Merlin Puanı 40
Artılar Hayvanat bahçesi kurma olayı sempatik bi konu ve ufak yaştaki oyunculara hitap edebilir
Eksiler Grafik ve animasyonlar çok kötü, görevlerin işleyince tuhaf bir problem var, tam olarak neyi nerede yapmanız gerektiğini anlayamıyorsunuz
Bu aralar yine tycoon tarzı yapımlarda bir hareketlenme başladı. Tycoon kelimesini kullandığımız yerlerde anlayabilirsiniz ki, birşeyler kurmaya ve işletmeye çalışıyoruzdur. Aslında sosyal hayatta rastlayabileceğimiz birçok öğenin tycoon’unu oynayabilir hale geldik. Yaratıcı fikirler olduğunu da söyleyebiliriz. Yapımcılar iyi niyet göstererek bu tür oyunların maksimum gerçekçilikte bilgisayar ortamında yer almaları için uğraşıyorlar ancak çoğu zaman bu durum tam olarak gerçekleşmiyor ve genelde oynanabilirlikten ve yapay zekanın kötü olmasından dolayı pek başarılı yapımlar olarak karşımızda duramıyorlar. Yine de biz ısrarla değişik tycoon’ları oynamaya kararlıyız, en azından fikir olarak kulağa güzel ve ilk başta oynaması zevkli gelebiliyorlar.

Burası da neresi böyle?

Tycoon’ların birçok çeşidi var artık, demiryolları, lunapark, hastane, casino ve daha belki de saymasını unuttuğumuz birçok yapım var. Bizim bu yazıda bahsedeceğimiz tycoon ise bir hayvanat bahçesi kurduğumuz ve işlettiğimiz türden. Üstelik isminden de anlaşılabileceği üzere, Marine Park Tycoon’da, su altı hayvanlarına ve gösterilerine de büyük önem vermemiz gerekiyor. Oyun içerisinde ilerledikçe, bunların önemi daha da fazlalaşıyor ve iyice o olay üzerine eğilmeye başlıyoruz. Genel amacımız, hayvanat bahçemizi elimizden geldiği kadar değişik hayvanla doldurmak. Bunu yaparken, hayvanların özelliklerini de gözden geçirerek, onlara uygun alanlar içerisinde barındırmamız gerekiyor. Böylelikle, ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve daha çok para kazanarak parkımızı daha da geliştirme imkanına sahip olacağız. Görsel olarak da gelişim göstermemiz gerekiyor, ziyaretçilerin işine yarayacak yapılar oluşturmalı, parkın güvenliği ve temizliği için personel kiralamamız gerekiyor.

RTS türündeki oyunumuzun genel yapısı, Zoo Tycoon serisi ile oldukça fazla benzerlik gösteriyor hatta neredeyse aynısı da diyebiliriz. Sadece burada su hayvanları ve su etkinliklerine de önem verildiği belirtiliyor. Ana menüde Tutorial, Scenerio ve Free Game kısımları var. Tutorial’ı olan her yapımda sizlere önerdiğim gibi, burada da Tutorial bölümünü oynayarak, fikir sahibi olmanızı tavsiye ederim. Gerçi, Zoo Tycoon’u oynamışsanız ve oynanış hala taze taze aklınızdaysa, direkt olarak senaryolara başlayabilirsiniz. Scenerio kısmında, tek tek karşımıza çeşitli senaryolar çıkıyor ve bunların içerisinde bizden istenen görevleri başararak bir sonraki senaryoya ulaşmaya çalııyoruz. Görevler içerisinde, genelde bizden istenen belirli sayıda nakit miktarına ulaşmak, gerekli eğitimleri gerçekleştirmek ve binaları kurmak gibi şeyler oluyor. Bunun dışında, Free Game modunda da, parkımızın yüzey şekilleri ve bunun gibi birçok özelliğini kendimiz belirleyerek oyunumuza giriyoruz. Herhangi bir senaryoya bağlı kalmadan, istediğimiz uzunlukta bir bölüme başlıyoruz ve sıfırdan bir park kurarak kendimizi bir anlamda sınama şansına sahip oluyoruz.

Tabii esas olay, Scenerio bölümlerinde bitiyor. Bölüme başladığımız zaman, oynanışın üç boyutlu olduğunu görüyoruz. Kamerayı mouse sayesinde hareket ettirebiliyor, istediğimiz gibi çevirebiliyor ya da zoom in / out yapabiliyoruz. Mouse sayesinde bunun ilk başta kolay olabileceğini düşünsek de aslında bazı yerlerde kıllık yapıyor ve ayarını tutturamayabiliyoruz. Zoom olayına da bir problem sezdik, normalinden daha yavaş zoom in / out oluyor ve biraz sıkıcı hale gelebiliyor. Üç boyutlu olmasına rağmen, grafiksel olarak birşey vaadetmiyor; hatta bina, hayvan ve insan modellemeleri kötü gözüküyorlar. İşlemlerimizi, soldaki menüden gerçekleştiriyoruz. Hayvanlarla ilgili simgeya tıklayarak onların rahat edeceği yerşekillerini ve çitleri oluşturabilir, istediğimiz hayvanları yaratabilir ve onlar için önerilen çeşitli öğeleri ve yiyecekleri kafeslerine yerleştirebiliriz. Bunun dışında, personelimizle ilgili işlemleri gerçekleştirebileceğimiz bir simge var. Burada, hayvanat bahçemizde çalışmak üzere çeşitli görevlere sahip olan personeller kiralayabiliyoruz. Temizlikten sorumlu olanlar, hayvanları doyuranlar, güvenlikten sorumu olanlar ve dahası var. Ayrıca, birkaç bina da onlar için yapabiliyoruz. Son olarak en önemli simgelerden birisi de ziyaretçilerimiz ile ilgili olanı. Bunun sayesinde de, onların çeşitli ihtiyaçlarını giderebilecekleri yapılar yapabiliyor, böylece hem sempatilerini kazanıp hem de fazladan gelir elde edebiliriz. Yanız menülere alışmak biraz zaman alabiliyor ve dizilimleri biraz karışık geliyor, bu da oynanışı olumsuz olarak etkiliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×