Mars’ta ilk kez deprem tespit edildi, depremin şiddeti açıklandı

Ahmet Özçilingir
Ahmet Özçilingir 24.04.2019 - 17:25
Depremin sesi de kaydedildi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilk kez Mars’ta deprem tespit ederek meydana gelen depremin şiddetini belirlemeyi de başardı. NASA’nın Mars’a yolladığı InSight adlı araştırma robotunun ölçümü sayesinde tarihte ilk kez başka bir gezegende meydana gelen bir deprem kaydedildi. Richter ölçeğine göre 2,5 şiddetindeki sarsıntı 6 Nisan 2019'da kayıtlara geçti. Bilim insanları bu depremin kaynağı hakkında tam olarak emin değil. Bilim insanlarına göre bu sarsıntıya tektonik bir hareket  de sebep olmuş olabilir, bir meteor çarpması da. Insight'ın 6 nisan 2019'da kaydettiği depreme ait sismik verilerin yer aldığı bir de video yayınlandı. Yayınlanan videoya aşağıdan göz atabilirsiniz.

Mars’ta ilk kez bir deprem tespit edildi

InSight robotu Kızıl gezegen Mars'a 2018 yılının Kasım ayında inmişti. Daha çok, sondaj ekipmanları ile donatılmış olan,  Robotun amacı Mars’ın iç yapısı hakkında dünyaya bilgi göndermek. Paris Yerküre Fizik Enstitüsünden Philippe Lognonne, Mars'ta meydana gelen depremle ilgili bir açıklama yaptı “Nihayet Mars’ın sismik açıdan hala aktif olduğuna dair kanıt elde etmenin heyecanını yaşadıklarını” belirten Lognonne, “Aylardır böyle bir sinyali bekliyorduk” dedi.

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 29.06.2022 15:33
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.04.2019 20:53
Ülkemizin de bu tür uzay araçları yapması dileğiyle...
Kalan Karakter : 300 Gönder
Mars’ta ilk kez deprem tespit edildi, depremin şiddeti açıklandı

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×