Mart ayında Baldur's Gate: Enhanced Edition'a Türkçe oluyor!

Mart ayında Baldur's Gate: Enhanced Edition'a Türkçe oluyor!
Mert Günhan
Mert Günhan 31.01.2013 - 14:58
İşte çeviri ekibinden son haberler!
Daha önce Merlin'in Kazanı'nda misafir ettiğimiz Baldur's Gate: Enhanced Edition çeviri ekibinin sizlere projenin ilerleyişi ile ilgili söylemek istedikleri var!

"Ağustos ayından beri çevirisi süren proje sonunda Mart ayında bitiyor. Çeviri şu anda 90%'a yaklaşmış durumda ve hızla ilerliyor. Oyunu Türkçe olarak oynamak isteyenlere oyunun orijinaline mümkün olduğu kadar yakın bir deneyim sunmak istiyoruz. Bunun için çeviri yaparken de bir yandan çevirinin oyun içerisinde nasıl durduğuna bakarak ilerlemeye karar verdik. Eminim ki  merak edilenler, akıllara gelen bazı sorular vardır. Bazılarına cevap vermek gerekirse:

- Türkçe dil desteği çıktığında isteyenler oyunun dilini ayarlar bölümünden değiştirebilecek. (Eskiden Türkiye'de oynuyorsan Türkçe oynamak zorundasın diye bir mantıkla ilerlemek zorunda kalmıştık. Yapımcılara bunun pek mantıklı bir hareket olmadığını anlatabildik.)

- Bildiğiniz gibi RolePlay içerikli terimlerin Türkçe karşılığı pek olmuyor. Olanları ise zamanında Türkçeye çevrilmiş (Players Hand Book) PHB'da var. Daha öncesinden de belirtiğimiz gibi terimleri baştan ele alıyoruz. PHB'den yararlandığımız olabiliyor ama o durumlarda da çeviriyi nasıl daha anlaşılır ve güzel bir hâle getirebiliriz, diye tartışarak hareket ediyoruz.

- Türkçe dil desteği v1.0 olarak yayına girecek. Çeviride bazı hatalar olmasını bekliyoruz. Bu yüzden ilerleyen haftalarda v1.1, v1.2 şeklinde güncellemeler çıkacaktır. Oyuncular buldukları hataları Baldur's Gate forumundaki “Türkçe” başlığında bulunacak olan “Çeviri hata” başlığında paylaşabilirler."Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 4.04.2020 12:27
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir