Mashed

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Arcade yarış oyunlarına yeni alternatif.
Platformlar XBox
Mashed
  • Yapımcı - Yayıncı Supersonic Software - Empire Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 75
Artılar Akıllıca tasarlanmış haritalar. Farklı oyun seçenekleri. Eğlenceli çoklu oyuncu modu.
Eksiler Kendini tekrar eden oyun yapısı. Bir süre sonra sıkıcı olabiliyor.

Birbirinden gerçekçi yarış oyunları ardı ardına piyasaya sürülürken, geliştirilen grafik motorları ve eklenen efetleri ile öncelikle göz boyamayı tercih eden yapımcılar, eski arcade tarzı yarış oyunlarını unutur gibi oldular. Oyun dünyasını takip edenler bilirler, “Micro Machines”, “Revolt” gibi gerçekçilikten uzak sadece eğlenceyi temel alan yarış oyunları vardı. Bu oyunlarda amaç her zaman olduğu gibi yarışı galip bitirmekti ancak birinciliğe ulaşmak için sadece başarılı sürüş gerekmiyordu. Aracımıza eklediğimiz minik silahlarla diğer araçlara zarar verip onların yoldan çıkmalarına neden olurduk. Biraz hile, biraz da direksiyon kabiliyeti ile yarışları tamamlardık. İşte Mashed’de temelde bu sistemi benimseyip, daha acımasız kurallar ekleyerek eğlence dolu bir oyun sunuyor bizlere.

Roketatarlı araçlar, dipsiz uçurumlar...

Yarışın kuralları oldukça basit olmasına rağmen ilk oynayacak olanları şaşırtabilir. Öncelikle, birbirinden renk ve logo haricinde hiçbir farkı olmayan araçlar arasından kendimize bir tane seçiyoruz. Yarış kısmında ise hiçbir oyunda karşılaşmadığımız farklı bir sistem belirleniyor. Yarış başladığı anda var gücümüzle gaza basıyor ve lider olmaya çalışıyoruz. Oyunda atmanız gereken belli sayıda tur olduğunu yada belli bir süre sınırının olduğunu düşünmeyin. Çok farklı bir kazanma sistemi belirleyen oyunu kısaca şöyle anlatabiliriz. Her oyuncu yarışa beş puanla başlıyor, bölümün sonundaki kupayı almak için ise on puan almak gerekiyor. Puan sisteminin çalışması ise daha da ilginç. Her oyuncu zemin üzerinde bulacağı silahları kullanarak yada rakiplerini uçurumdan aşağı atmak sureti ile alt ederek en önde olmayı başarırsa bir puan alıyor. Eğer suya sabuna dokunmadan, sadece yarışarak puan almak isterseniz bu sefer ise aracınızı rakiplerinizden çok daha iyi kullanmalı ve sizi takip eden kameranın en üstüne ulaşmaya çalışmalısınız. Eğer rakipleriniz ekranın dışında kalırlarsa eleniyorlar. Bu şekilde yarış içindeki katılımcının sayısına göre bir veya iki puan alabiliyorsunuz. Başarılı olamamanız halinde ise puanınızdan düşülüyor ve yarışlar esnasında on puana ilk ulaşan kupayı kazanıyor.

Tur atma sistemini benimsemeyen oyunda başarılı olmanın şartı genelde rakiplerinizi zor duruma düşürmekten geçiyor. Daha evvelde bahsettiğim gibi yol üzerinde toplayabileceğiniz pek çok silah bulunuyor. Önümüzdeki araçlara makineli tüfek ile hasar verip yoldan çıkarabileceğimiz gibi arkanızdaki araçları alt etmek için yola yağ dökebilirsiniz. En kesin çözüm olarak araçları yolun dışına itmeyi ve onları uçurumdan yuvarlamayı düşünmek daha iyi bir fikir olabilir. Teke tek yarışabileceğimiz gibi oyunun zorluk seviyesini arttırmamız halinde aynı anda bilgisayarın yönettiği 3 farklı araçla da yarışabiliyoruz. Böylece takım halinde yarışan yapay zeka oldukça akıllı hareketler yapabiliyor. Herkes tek başına yarışır ise her araç birinci olabilmek için büyük bir çabaya girişiyor.

Pistler şahane, sesler bahane…

Grafik yapısını genel bir değerlendirmeye aldığımızda çok başarılı bir çizgi çizmeyen oyun, patlama efektleri ve güzel harita dizaynları ile durumu kurtarıyor. Tuzaklarla dolu olan ve giddikçe zorlaşan pistlerin gayet güzel tasarlanmış olduğunu söylemek gerek. İlk bölümlerde sadece sola dönmekten ibaret yuvarlak pistler varken, daha sonraları zorlu dönüşlere ve çeşitli tuzaklara sahip pistlerde yarışır hale geliyoruz. Kontrollerin basitliğinden bahsetmeme gerek yok sanırım. Bu tarz arcade yarış oyunlarından beklendiği biçimde, kolay anlaşılır ve uygulanır bir kontrol sistemi var Mashed’in. Müzik konusunda cimri davranılmış olan oyunda, sesler ne iyi ne kötü. Gelgelelim yarış esnasından birbirini itekleyen araçların şoförleri arasındaki sözlü düellolar çok eğlenceli. Hatta isterseniz sizde “black” tuşuna basarak onların konuşmalarına çeşitli cevaplar verebiliyorsunuz. Ancak seslendirmelerin çok başarılı olduğunu söylemek mümkün değil. 

Multiplayer olarak sadece aynı makinede 4 kişiye kadar oynamaya izin veren oyunun Xbox LIVE sistemine desteği yok. Eski arcade yarış türünü sevenler ve hem yarışıp hem de diğer araçlarla hileli kapışmalara girmek isteyenler için iyi bir seçim olabilir. Yine de Mashed‘in günümüz yarış oyunları arasında biraz sönük kaldığı aşikâr.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 16.09.2021 23:54
Kalan Karakter : 300 Gönder
Mashed

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×