1/2

Mashed

Tunç Türel
Tunç Türel 3.06.2010 - 12:31
Hem yarışıp hem de savaşmaya ne dersiniz?
Platformlar PC
Mashed
  • Yapımcı - Yayıncı Supersonic Software - Empire Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 83
Artılar Türünün en iyisi. Çok eğlenceli. Sıkılmak mümkün değil.
Eksiler Oyun içi silahlar biraz daha fazla olabilirdi.

Çok hızlı bir arabayı alın. Biraz modifiye edin ve üstüne roket atar yerleştirin. Sonra da çıkın otoyola. Hayır, delirmedim. Sadece Mashed oynadım. Hem yarış hem de savaş zevkini bir arada tadabileceğiniz oyunumuza, şöyle bir kitabın ilk sayfasına bakar gibi göz gezdirirsek hakikaten zevksiz, herkese hitap etmeyen, çabuk sıkabilecek bir oyun izlenimi veriyor. Mashed’ı ilk elime aldığımda ben de böyle düşünmüştüm. Fakat ilk yarışım, pardon savaşımdan sonra yanıldığımı fark ettim.

Nooo, my beautiful car!

Mashed’ın ana fikri çok basit: Bulabildiğiniz tüm silahlarla rakiplerinizi patlatın! Fakat bu basit gibi görünen fikir öyle bir işlenmiş ki bu da başında saatler geçirmenize sebebiyet veriyor. Oyunda yarışmak ve savaşmak için 13 birbirinden zevkli parkur bulunuyor ve bunların her biri kendi içlerinde üç çeşit yarışa imkan tanıyor. Yani ilkinde bronz madalya için yarışırken aynı parkurdaki ikinci yarşınızda gümüş madalya için yarışabiliyorsunuz. Madalyaları kapmak için, aynı parkurda üç kere yarışıyoruz fakat yapımcılar bunun sıkıcı olmaması için de uğraşmışlar ve her madalya için ayrı bir zorluk seviyesi, rakipler eklemişler. Mesela ucunda bronz madalya olan bir parkurda, etrafta hiçbir silah olmadan tek bir araca karşı sadece “yarışırken”, altın madalya için mücadele ettiğimizde bize karşı aynı takımdan olan 3 araç ve birçok silaha karşı gelip, savaşıyoruz. Kısacası 13 yarış boyunca bunlar gibi bir çok değişik seviyeler ve durumlarda yarışacağız.

Oyunumuzun modları ise ilk oynadığımızda sadece iki tane: Quick Battle ve Challenge. Fakat Challenge modunda çok başarılı olur ve madalya toplarsak, modlar sırasıyla açılıyor. Ben en son Time Trial modunu açmayı başarmıştım. Tek kişilik oyun modunda vaziyet böyle iken isterseniz çok oyunculu da oynamak mümkün. Bu sayı 2-4 arasında değişiyor ve eminim tek kişiyken bu kadar zevk aldığınız bir oyunu, arkadaşlarınızla çok daha zevk alarak oynayacaksınız. İnsan rakibini deniz kenarında giderken denize atınca, onun tanıdık biri olmasına daha çok seviniyor!

13 parkurdan oluşan Mashed’de 9 çeşit silah var: Roketatarlar, pompalı tüfekler, alev makineleri, misiller, mayınlar, yağ bidonları, makineli tüfekler bunlardan öne çıkanlar. Bu silahları çeşitli yerlerde, renkli parlak kutular içinde alabilirsiniz. İlk oynayışınızda kullanmak zor gelse de, kısa sürede alışıyorsunuz. Silahı aldığınızda onu kullanmak için, arabanızdan bir çeşit nişangah çıkıyor. Bu nişangah ateş edecek yer olmayınca kırmızı oluyor ama hedefinize bir araç girdiği zaman yeşile dönüşüyor ve siz “A” tuşuna basarak onu havaya uçurabiliyorsunuz. Mayın ve yağ bidonlarını ise parkurun istediğiniz yerine, yine “A” tuşuna basarak bırakabilirsiniz (Bırakmak için özellikle dar ve virajlı yolları tercih edin. Ama dikkat edin siz üstünden geçmeyin!). Klasik silahlarımız dışında öyle bir silah var ki aman aman: Air Strike! Parkurun üstünde sürekli daireler çizen bir helikopterden bahsediyorum. Oyundaki en etkili silah kesinlikle bu ama kullanması diğer silahlar gibi zevkli gelmedi bana.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×