1/3

Mass Effect 2

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 3.06.2010 - 12:31
Kanunları komutan Shepard belirler
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
Mass Effect 2
  • Yapımcı - Yayıncı BioWare - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 94
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar Adeta film gibi, ilgi çekici aksiyon sahneleri, mükemmel bölüm dizaynları
Eksiler Bazı küçük hatalar, gezegen taramaları uzun sürüyor
...ve Normandy yok oluyordu, ben yavaşça düşerken. Ölümün bu kadar sıcak olabileceğini düşünmemiştim... Ardından karanlık, iki uzun sene. Hissizlik. Sonra günışığı. Cehennemin sıcağından, metal duvarların serinliğine. Denizin en karanlık noktasından, su üstüne çıkmak gibi.

Bioware yaptı yapacağını!

İlk Mass Effect çıktığında, BioWare’in neler yapabileceğini görmüştük. İyi puanlar almış, kullanıcılar tarafından sevilmişti. Yine de içimizdeki ses, oyunda eksikler olduğunu söylüyordu. Aradan geçen 3 senede BioWare’in durmadığının ve bu eksikleri kapatmakla kalmayıp, ortaya daha iyisini çıkardığının bir kanıtı olarak karşımıza geldi Mass Effect 2.

Hikâye, ilk maceradan hemen sonraki bir dönemde, 2183 yılında geçiyor. Gemimiz Normandy, kimliği belirsiz bir kaynak tarafından saldırıya uğramış durumda ve mürettebat kaçış podlarına binip gemiyi terk etmektedir. Biz de pilot koltuğundan ayrılmayan Joker’ı kaçmaya ikna etmeye çalışıyoruz. Tam bu sırada gerçekleşen patlamayla uzaya savruluyoruz. Son gördüğümüz sahne ise, Shepard’ın yakındaki bir gezegenin atmosferine girmesi. O kadar etkileyici ki, sizi bilgisayar başına çivileyecek.

Mass Effect 2
"Yakışıklılık abidesi..."

Bu olaydan 2 sene sonrasında, Shepard’ın hâlâ yaşadığını öğreniyoruz (detaylar oyunda). Ancak bu sefer de bulunduğumuz uzay istasyonu saldırı altında. Ne olduğunu daha tam kavrayamadan çatışmanın ortasına düşüyoruz. İlk bölüm, bir nevi rehber niteliğinde ve basit kontrolleri öğrenmemizi sağlıyor. İlk dakikadan itibaren aksiyonun bir an bile bitmediğini görmek heyecan verici.

Daha fazla silah

İlk Mass Effect’ten bu yana bayağı değişikliğe gidilmiş. Daha önce 4 olan silah çeşidi, bu kez 19â çıkarılmış. Powers adı verilen yetenekler eklenmiş ve mühimmat yükseltmeleri arttırılmış. Sınıflar için zırh kısıtlaması da kaldırılmış durumda. Artık belli vücut bölümlerine ateş ettiğinizde, farklı tepkiler alacaksınız. Örneğin headshotlarınız daha fazla zarar verirken, bacağa yaptığınız isabetli vuruşlar, düşmanınızın sendelemesine neden olacak. Oyunun mekaniğine direk olarak etkisi olması, taktiksel anlamda esnekliğe sebep oluyor. Bu da aldığımız zevki katbekat arttırıyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×