1/2

Mass Effect

Mass Effect

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Derin bir senaryo ve dönen entrikalarla Bioware'dan yeni bir destan
Platformlar XBox 360
Mass Effect
  • Yapımcı - Yayıncı BioWare - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 93
Artılar Gerçekçi yüz modellemesi ve karakterlerin yüzlerindeki tepkileri, diyalog sistemi, derin bir senaryo, hikayede dönen ilginç entrikalar, mükemmel seslendirmeler, efektler ve harika bir Soundtrack
Eksiler Yan görevler zayıf kalmış, yapay zeka gelişmiş değil, envanter sistemi kullanışsız ve karışık, çoğu gezegen birbirinin biraz daha değişik klonu, iyi bir ingilizce istiyor
Bioware ismi birçok RPG oyuncusu için farklıdır. Baldur’s Gate, ilk Neverwinter Nights ve Knights of the Old Republic oyun dünyasında birer klasik olmuş yapımları bizlere kazandırdı. RPG konusundaki tecrübelerini her şekilde konuşturan bir firma oldu. RPG türünü çoğu oyuncuya sevdirdi. Taktir toplayan firmanın bu sene içinde çıkan iki oyunu var. Bir tanesi daha önce Xbox’a çıkan ama PC’ye adapte edilen Jade Empire, diğeri ise uzun zamandır beklenen X360’a özel Mass Effect. Özellikle Mass Effect X360 kullanıcılarının bir süreden beridir sabır ederek bekledikleri bir oyundu. Açıklanan özellikleri ve yapımcının Bioware olması tabii ki iştah açıcı cinstendi. Oyun hakkında uzun süredir yorumlar yapıldı, hakkında konuşuldu. Artık ME kendisini gösterdi ve bize de bu eşsiz destanı oynamak kaldı.

Sonunda istenilen oldu

Mass Effect aslında Bioware’ın uzun zamandır geliştirdiği Dragon Age ile birlikte anılan bir oyundu. Dragon Age, senelerdir geliştirilen ama bir türlü piyasaya çıkamayan bir proje. Oyun hakkında ortalıklarda olan materyaller de sınırlı. Uzun zamandan beridir tek bir ekran görüntüsü bile gösterilmedi. Dragon Age üstündeki gizem halen devam ederken, yine uzun zamandır geliştirilen Mass Effect ise tamamen göründü.

Oyun gerçekten karışık ve ilginç bir konuya sahip. Ancak kısaca bir söz etmek gerekirse zamanında ortalıkta çok kuvvetli bir robot ırkı var. Bu ırk 50.000 yıl önce galaksideki tüm canlı organizmaları yok etmek üzere büyük bir savaş açıyor. Ama bir şekilde durduruluyor ve tehlike geçiyor. Bu olaydan sonra geçen zaman içinde insanlar ve diğer ırklar bir yapıya oturuyor. Daha sonrasında türlü bin türlü entrikalar ve perde arkasında dönen dolaplar, gelişmeler var. Konu hakkında detay vermek istemiyorum, Spoiler olur. En iyisi oynadıkça ve ayrıntılara girdikçe Mass Effect’in konusunu kendiniz keşfedin.

Oyunla ilgili ilk dikkat çeken yön çıkmadan önce çeşitli videolarla gösterilen ve anlatılan diyalog sistemiydi. Birçoğuna göre bu diyalog sistemi RPG türü için bir devrim olacaktı. Klasik olarak RPG’lerde bir NPC konuşur ve uzun cümlelerin olduğu cevaplar çıkar. Son cümlesine kadar onu dinler ve uzun cevabı seçip gerisini getiririz. Arada ona müdahale etme şansımız veya genel olarak kısa cümlelerle cevap verme imkanımız pek olmaz. Aşağı yukarı genelde diyalog sistemi bu tür bir şekildedir. Mass Effect’te ise olay daha farklı. Şöyle ki; bilgi aldığımız karakterin illaki konuşmasını beklemek zorunda değiliz. Konuyu daha uzatmamasını sağlayabilir veya konuşmasını başka bir yöne aktarabiliriz. Konuşmasını kesme imkanımız var. Karşımızdaki NPC’den gerekli bilgileri almak da bize bırakılmış. Yumuşak bir şekilde kibar bir halde konuyla ilgili ondan detayları öğrenebilir veya tam tersi daha zorlayıcı olabiliriz. Bunları yaparken cevap seçenekleri de kısa tutulmuş. Öyle uzun cümleler karşımıza çıkmıyor. Kullanıcı dostu diyalog sistemi gerçekten başarıyla oturtulmuş. Yapımda çok fazla diyalog yer alıyor. 2.5 milyon adet kelimenin oyun içinde yer aldığını da belirteyim. Bu kadar kapsamlı diyalog kısmı oyunda kullanılmış. Diyaloglarda birçok bilgi işleniyor. Yan görevler veya ana senaryoyla ilgili birçok detayı öğrenebiliyoruz. Çok konuşma sevmeyen oyuncular için sıkıcı gelebilir, ama oyunun türü ve içeriği göz önüne alındığında sıkıcı olma durumu yok. Ama şunu da arada belirteyim, oyun gerçekten iyi bir İngilizce gerektiriyor. Özellikle konunun detaylarını kapmak ve görevlerle ilgili bilgilere ulaşmak için, iyi bir takip ve İngilizce lazım.

Diğer diğer medeniyetler

Diyalog kısmından sonra oyunla ilgili diğer mekaniği combat kısmı oluşturuyor. Yapım alışılageldik sıra tabanlı ve zamanı durdurmalı bir sisteme sahip değil. Bunun tam tersi olarak gerçek zamanlı, takım tabanlı ve zamanın durdurulmadığı bir sistem var. Yanımızda iki adamımız yer alıyor. Onlara belirli emirler verebiliyoruz. Bu emirler doğrultusunda belli bir yerde duruyorlar, bizi takip edip çatışmaya giriyorlar. Aslında çoğu oyundan aşina olduğumuz temel basit emirler var. Ama combat sisteminin gerçek zamanlı ve zamanı durdurma özelliği olmadığı göz önüne alınırsa, bu durumu çözmek için en ideali.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×