Mass Effect: Pinnacle Station

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
RPG'nin aksiyona doyduğu an!
Platformlar PC
Mass Effect: Pinnacle Station
  • Yapımcı - Yayıncı BioWare - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 48
10 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%78
Artılar Yeni karakter seslendirmeleri
Eksiler Sadece aksiyon, RPG yok, konu yok, basit modlar
Mass Effect başarılı bir yapımdı, X360 versiyonundan sonra PC için de piyasaya sürüldü, iyi ki de sürülmüş, PC’de oynadığım en güzel oyunlardan biriydi. Hatta konsol versiyonuna göre daha eli yüzü düzgündü. Ana oyunla birlikte bilgisayarlara, X360 için daha önce ücretli sunulan Bring Down the Sky isimli ilk eklentisi de (DLC’si) bedavaya geldi. Ana senaryo ve eklentiyi yedikten sonra, BioWare’dan yeni bir içeriğin çıkmasını bekledim. Sonunda o da geldi, ama keşke hiç çıkmasaymış…

BioWare’in bu aralar kafasını kaşıyacak vakti pek yok. Bir yandan yıllardır süren geliştirilmesiyle Dragon Age, diğer yandan Star Wars: The Old Republic, bunların üstüne bir de Mass Effect 2 var. Firma iyice bölünmüş durumda, ama arada ilk Mass Effect için “Pinnacle Station” isimli, pek gerekli olmayan bir DLC’yi yapıp, önümüze koydular. Aslında bu DLC için ikinci oyunu kurt gibi beklerken, ağzımıza çalınmış bir parmak bal desek doğru olur. Neden bu eklentiyi baştan beridir kötüledim, çünkü elimizde sadece aksiyondan oluşma bir DLC var!

Haydi arenaya

Yeni eklentimizi yükledikten sonra, galaksi haritasından Pinnacle İstasyonu’na doğru yola çıkıyoruz. Burada eğitim yerindeyiz. Yaptığımız tek olaysa combat simülasyonu içine girip, 12 farklı görevi başarıyla geçmek ve en sonunda finale çıkmak. Finalle birlikte toplamda 13 tane combat senaryosu yer alıyor. Görevler 4 ana düzeyde toplanmış, bunlar; Survival, Time Attack, Hunt ve Capture. Simülasyon içine girmeden önce klasik olarak yanımızdaki iki kişiyi seçiyoruz ve sonra da hologram düşmanlara dalıyoruz. Yaptığımız tek ve yegane durum bu. Normalde Mass Effect RPG türünde, ama DLC’nin RPG ile alakası yok, konu yok, sadece combat arenası var.

Mass Effect: Pinnacle Station
"Pinnacle Station, ne yazık ki beklentileri karşılayamıyor."

Oynadığımız dört farklı mod iyi değil. Zaten hepsi çoğu oyundan aşina olduklarımız. Capture’da belirli noktaya gidip, orada bir süre durup, kendi üstümüze tapuluyoruz. Survival klasik savaş modu, düşmanlara karşı kendini savun, hayatta kal. Zaten RPG namına bir şey yok, hiç değilse klasik modlar yerine biraz daha farklı değişik modlar olsaymış. Yok o da olmamış. Bolca savaşıp, sıralama listesine giriyoruz. Listede birinci olmak lazım, böylece başarılı olmuş sayılıyoruz.

Ruhunu kaybetmiş DLC

İstasyondaki yeni karakterlerin seslendirmeleri iyi. Bir de yeni achievement’ları eksik etmemişler, sağ olsunlar. Pinnacle Station, RPG’ye ters olan içeriğiyle çakıştığından, oynanabilirlikten düşün puan almayı başardı. Gönül isterdi ki, Bring Down the Sky gibi olsun, ama ilk DLC’nin kenarından bile geçemiyor. Sadece aksiyonun dibine vurulan antrenman yeri olmuş. EA Store üstünden 5$ ücretle satın alabilirsiniz, ama buna değmez. Pinnacle istasyon olarak uzayda dursun, başka sistemde kalsın…
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 29.11.2023 18:48
Kalan Karakter: 300 Gönder
Mass Effect: Pinnacle Station
İlginizi Çekebilir