Mata Hari: Betrayal is only a Kiss Away

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Bir casusluk hikayesi
Platformlar PC
Mata Hari: Betrayal is only a Kiss Away
  • Yapımcı - Yayıncı DTP - Viva Media
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera,Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 50
Artılar Gerçek bir hikayeye dayanıyor, düşük sistem gereksinimi
Eksiler Tecrübeli macera oyuncuları için kolay, bazı hatalar
Bazı oyunlardaki senaryolar, Hollywood filmlerine bile taş çıkartabilecek seviyede. Özellikle son yıllarda geliştirilen çoğu projenin hikayeleri için, usta senaristler tutuluyor. Bazı yapımlar ise gerçek hayatta yaşamış kişileri ve olayları işleyebiliyor. Mesela bir süre önce piyasaya sürülen Velvet Assassin, İkinci Dünya Savaşı sırasında ajanlık yapmış, Violette Szabo’nun geçek yaşam hikayesinden esinlenmişti. Mata Hari: Betrayal is only a Kiss Away de (Kısaca Mata Hari), Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar için casusluk yaptığı söylenen Margaretha Geertruida "Grietje" Zelle’i ele alıyor.

Çift taraf

Yapıma konu olan Margaretha Geertruida "Grietje" Zelle, 7 Ağustos 1876'da Leeuwarden'de doğdu. Zelle, gerçekte Paris’te dans ederek oldukça ünlenmiş bir dansçı. Sahne adı da oyuna ismini veren “Mata Hari”. Egzotik dans hareketlerine sahip olan Zelle, Almanlar adına casusluk yaptığı gerekçesiyle 15 Ekim 1917'de ise kurşuna dizilerek idam ediliyor. Oyunda da Mata Hari’yi yönetiyoruz ve dans kariyerine başlarken, casuslukla harmanlanan hikayesine şahit oluyoruz.

Yapıma girdiğimizde bize Mata Hari’nin başından geçenleri anlatan ufak bir sinematik karşılıyor. Aslında sinematikler anılarını anlatan birine ait ve her yeni bölümde karşımıza çıkıyor. Oyuna başladığımızda ise kendimizi Paris’te buluyoruz. En başta yapmamız gereken ünlü bir menajerle kariyerimize yardımcı olması için konuşmak oluyor. Bundan sonrası ise casusluk işin içine giriyor ve olaylar daha farklı boyuta geçiyor. Oyun genel olarak kolay bir oynanışa sahip. Ekranın altında bulunan envanter barı içinde konuşmamız gereken kişilere vereceğimiz cevaplar ve bulmacaları çözmek için tıklamamız gerekenler, işaretlerle gösteriliyor. Herhangi biriyle diyaloga girdiğimizde, ona cevap vermek için bar içindekini, karakterin üstüne tutup bırakmamız gerekiyor. Keşke konuşmalarda bu kısımlar direk seçeneklerle yapılsaymış.

Mata Hari: Betrayal is only a Kiss Away
"Yapımda gerçekte yaşamış olan, oyuna ismini veren ve Almanlar için casusluk yapmaktan dolayı idam edilen Mata Hari'yi yönetiyoruz."

Bulmacalar genel olarak çözümü kolay, özellikle tecrübeli macera oyuncuları çözmekte hiç zorlanmayacaktır. Mesela bir belgeyi gizlice almak için, envanter barı içinde gerekli olanları, sırasıyla nesne üstüne tutup, kombine edip alabiliyoruz. Zaten yapacaklarımız ve bize gerekli olan her şey oyun içinde olduğumuz yerde bulunuyor. Bu yüzden çözümlere rahatlıkla ulaşabiliyoruz.

Eskilere dair

Mata Hari, basit bir şekilde işliyor. Oyunda karakterimizin Spycraft, para ve yetenek başlıkları da var. Yapacaklarımız, hikayeyle ilgili detaylar vs… gibi detaylar günlüğümüze kaydoluyor. Günlükten gerekli açıklamalara ulaşabiliyoruz. Oyunun grafikleri vasatın altında seyrediyor. Ana karakter modellemesi dahil, genelde modellemeler biraz idare eder. Çevre, atmosfer, karakterlerin kendisi zamanı yansıtan bir şekilde tasarlanmasına rağmen, görselliğin kaliteli olmaması işi baltalamış. Açıkçası seslendirmeler, grafiklere göre daha iyi yapılmış, ancak bazı seslendirmeler sanki “Hemen işimi yapayım da bitsin” havasında.

Klasik “Point and Click” tarzındaki macera oyunumuz, belki hit bir yapım değil, ancak hikayesi biraz ilgi çekiyor. Macera severler Mata Hari’yi deneyebilir, yalnız bir kere oynanıp bitirildiğinde, tekrar oynanması için bir çekiciliği yok.
Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 18.05.2022 13:47
Kalan Karakter : 300 Gönder
Mata Hari: Betrayal is only a Kiss Away

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×