1/14

Max Payne

Ant Köksal
Ant Köksal 3.06.2010 - 12:31
Yüksek ?iddet içeren sahnelerin sanatsal yapyt ?eklinde sunulan tek oyun. Kendinizi bir anda oyunda de?il, gerçek hayatta sava?yrken buluyorsunuz.
1. BAŞLARKEN..

Rehberine ihtiyaç duyulacak kadar zor bir oyun olmasa da, son günlerde pek çok "bilmemnerde takıldım" maili geliyor.. Durum böyle olunca, ben de oturdum rehberini hazırladım. İlk bölüm, oyunda kullanacağınız silahlarla ilgili. İkinci bölüm, oynanışla ilgili tavsiyeleri içeriyor. Üçüncü bölüm görevlerin çözümünden oluşuyor. Dördüncü bölüm ise hileler ile "easter egg"lerden bahsediyor. Hileler kısmına özellikle bakın, benim yana yakıla aradığım "bullet time kum saatini iptal etme" yöntemlerini sizler için buldum :) Uzatmadan, başlayalım..

2. SİLAHLAR

Lead Pipe. Açıkçası böyle bir silahımın olduğunu oyunu bitirmek üzereyken tesadüfen fark ettim. Kısaca, ufak bir metal boru. Hiçbir işe yaramadığını ayrıca söylemeye gerek var mı?

Baseball Bat. Beyzbol sopası. Aslında kullanması zevkli ama elbette düşmanlara karşı son derece etkisiz. Üstelik elinize oyunun ortalarında geçiyor, ki o sıralarda Baretta bile yetersiz kalıyor.. Boşverin.

Baretta/Dual Baretta. Oyunun başında elinize geçen ilk silahınız. Tek Baretta, oyunun başlarında (en azından shotgun'ı ele geçirene kadar) işe yarıyor, özellikle kafaya nişan alırsanız. Ama üçüncü bölümden itibaren tamamen kullanışsız kalıyor. Çift Baretta ise size "John Woo" ruhunu yaşatmaya en elverişli silah, ama o bile yeterli değil.. 18 kurşunluk bir kapasitesi var, eğer düşmanlar sayıca azsa ve diğer silahlarınızın mermisi bitmek üzereyse kullanın, bunun dışında boşverin gitsin.

Deset Eagle. Gayet güçlü bir silah, özellikle oyunun başlarında. Ama ben pek kullanmadım. Sebebi şarjör kapasitesinin sınırlı olması ve tekrar doldurmanın uzun sürmesi. Genel olarak, yavaş ama yakın mesafede etkili bir silah. Yine, az sayıda düşman varsa ve diğer silahlarınızın mermisi bitmek üzereyse kullanın. Uzak mesafelerde hemen hiçbir işe yaramadığını da unutmayın.

Pump-Action Shotgun. Uzun bir süre boyunca bunu kullanacaksınız. Hem mermisi bol bulunuyor, hem de yakın mesafede çok güçlü. Tekrar ateş etmek için gereken süre çok uzun ama, tabiri caizse kodu mu oturtuyor. Üstelik milimetrik nişan hesapları yapmak zorunda da değilsiniz. Ingram ve Colt Commando'yu bulana kadar en sık kullanacağınız silah bu olacak, bu yüzden ona alışın.

Sawed-off Shotgun. Namlusu kesilmiş çifte. Açıkçası yakın mesafede en güçlü silah bu, hatta diyebilirim ki karşısında kimse duramıyor. Ama sadece iki mermilik kapasitesi var, uzak mesafelerde tamamen kullanışsız ve tekrar doldurması çok uzun sürüyor. Ancak "şov" için mükemmel.. Sadece iki üç düşman varsa, bullet time'a girin ve bu silahın keyfini çıkarın.. Bunun dışında, kullanmasanız da olur.

Jackhammer. Oyunun sonlarına doğru elinize geçecek. Çok daha hızlı ateş edebilen shotgun olarak tarif edebiliriz. Bir kez elinize geçtikten sonra durmayın kullanın, ama hem mermisi çok az bulunuyor hem de elinize o kadar geç geçiyor ki, o zamana kadar daha iyi silahlar buluyorsunuz.

Ingram/Dual Ingram. İşte! Hem görsellik açısından, hem de etki açısından en mükemmel silah.. Düşmanları hızlı bir şekilde yok etmek için en iyi silah, hem yakın hem de uzak mesafelerde etkili, üstelik kullanması çok zevkli.. Daha ne istersiniz ki? Evet, daha az mermi harcamasını.. Ingram mermileri adeta yiyor ve bir şarjörün boşalması çok kısa sürüyor.. Bullet time ve Ingram, mükemmel bir kombo oluşturuyor. Mermisi bitene kadar kullanın, bulduğunuzda da kaçırmayın, daha ne diyeyim?..

Colt Commando. M16'ya benzeyen, hatta büyük ihtimalle o olan tam otomatik tüfek. En güçlü silahlardan biri, biraz yavaş ateş ediyor ama bir şarjörle üç dört düşmanı götürebildiğinden, önemli değil.. Nişan alırken biraz özen göstermek gerekiyor yoksa mermilerin yarısı havaya gidiyor. Tek kusuru, oyunun sonlarına doğru çıkması. Yukarıda da söylemiştim, Ingram ve Colt Commando çıktıktan sonra bunların mermisi bitene kadar başka silah kullanmak istemeyeceksiniz.

M79. El bombası atan silah. Mermisi çok az bulunuyor ve tekrar doldurması dehşet uzun sürüyor, ama kalabalık düşmanlara karşı en etkili silah bu. Sadece çok yakınınıza ateş etmeyin yeter.. Bunu kullanan bir düşmanla karşılarsanız, menzil dışında kalın.

Molotov Cocktail. Evet, molotof kokteyli. Çok az bulunuyor, fakat kullanması çok zevkli. Doğru nişanlarsanız, sürüyle düşmanı tek bir molotof kokteyliyle canlı canlı kızartabilirsiniz. Ancak doğru nişan almak biraz zor. Hedefe ulaşması zaman alıyor ve bu esnada düşman yer değiştirmiş olabiliyor. Kapalı ve dar mekanlarda, kalabalık düşmanlara karşı kullanın.

Grenade. Bu da el bombası ama elinizle atıyorsunuz. M79 için söylediklerim bunun için de geçerli, yani sayıca azlar ama kalabalık düşmanlara karşı etkililer, ancak bunun menzili elinizle attığınız için daha kısa. Açık alanlarda kullanın ki kendi attığınız el bombasından etkilenmeyin.

Sniper Rifle. Bakın bunu kullanması çok zevkli işte! Ateş ettiğinizde, kamera mermiyi takip etmeye başlıyor ve tek seferde düşmanları yere indiriyor.. Mümkünse ateş etmeden önce C tuşuyla çökmeye çalışın, böylece silah çok fazla sallanmıyor. Görülecek mesafedelerse, bütün düşmanları uzaktan tek tek yere indirebilirsiniz..
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×