Maximo vs Army of Zin

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Maximo, güzel prenses Sophia'yı kurtarmak için bir kez daha yollara düşüyor.
Platformlar PlayStation 2
Maximo vs Army of Zin
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 75
Artılar -
Eksiler -

Capcom’un platform ve aksiyon öğelerini bir arada içeren eğlenceli oyunu Maximo, ikinci oyunu Maximo vs. Army of Zin ile devam ediyor. İlk oyunda güzel prenses Sophia’yı kurtarmaya çalışmış fakat başarılı olamamıştık. İkinci oyunda ise dostumuz Azrail (Maximo’nun yakın arkadaşı olur kendisi.) bize prensesin yaşayabileceğini söylüyor, bunun üzerine umutlanan Maximo’da aşkı için yollara düşüyor. Bu arada yolu üzerinde Zin Ordusu’nun talan ettiği köydeki insanlara da yardım etmeyi unutmuyor tabi ki. Yani konu kaldığı yerden devam ediyor diyebiliriz.

Pek fark yok gibi?

Maximo vs. Army of Zin’in ilk oyundan pek farklı olduğunu söyleyemeyeceğim, oyun yine altın toplayıp, anahtar bul ve düşmanları dövüp ilerle şeklinde sürüyor. Tabi ilk oyundaki gibi bazı gizlilikler yine oyunda bulunuyor, bu gizlilikler de olmasa sanırım oyun tam lineer hale gelecek. Gerçi bu gizlilikler de genellikle evlerin arka bahçesindeki sandıklar veya ulaşılması güç platformlara yerleştirilmiş elmas kutuları gibi şeylerden oluşuyor. İsterseniz bu gizliliklerin yerini kendiniz bulabiliyorsunuz, ama çok yorulmak istemiyorsanız, askerlerin saldırısından kurtardığınız insanlarla konuşup bu gizliliklerin yerini öğrenebilirsiniz. Bu gizli kutuların içinden ise genellikle coin adını verdiğimiz altın paralar çıkıyor. Coin’ler ile tüccarlardan çeşitli büyü, zırh ve silahlar satın alabiliyorsunuz. Size tavsiyem; acele etmeyip bulunduğunuz bölümdeki bütün gizlilikleri ortaya çıkarmaya çalışmanız.

Maximo vs. Army of Zin’in dövüş sistemi ise ilk oyunla neredeyse tamamen aynı sayılır. Eğer ilk oyunu oynadıysanız hareketler size fazlasıyla tanıdık gelecek. Sadece bazı uzun kombolar daha da uzun ve etkili hale getirilmiş. Tabi kalkanınızı da unutmamak gerek, bu kalkanı fırlatarak düşmanlarınıza yaklaşmadan onlara zarar verebiliyorsunuz. Yine de oyunda karşılaşacağınız tek zorluğun askerler veya diğer yaratıklar olduğunu sanmayın; çünkü oyundaki platform öğelerini de dikkate almanız gerekiyor. Yani klasik platform öğelerinden olan atlayıp-zıplayıp aşmaya çalışacağınız birçok zorluk da oyunda bulunmakta. Ani ölüm noktaları da olabilen bu zorluklar, oyunda Quick Save olmadığından aynı yerleri tekrar tekrar oynamanıza sebep olabilir, ki bu da pek hoş değil. Yani oyun bu gibi noktalarda kendini tekrar oynanır kılamıyor maalesef. Neyse ki oyunun oynanabilirliği iyi olduğundan bu sıkıntılar bir oranda aşılabilmiş.

Oyunun oynanış tarzının ilk oyunla olması yetmezmiş gibi grafik kalitesi olarak da ilk oyunla aynı görünüyor. Yalnızca karakterlerin poligon sayısı ilk oyuna göre biraz daha arttırılmış o kadar. Yani farklı bir oyun motorunun kullanılmadığı Maximo vs. Army of Zin’de grafikler pek gelişme gösterememiş. Grafiklerdeki bazı hatalar düzeltilmiş ama bunlar öyle göze batacak kadar önemli şeyler değil.

Eh işte...

Oyundaki mekanlar ilk oyundan farklı olsalar da atmosfer yine aynı. Bunların yanında oyunda kullanılan alev ve su efektleri berbat denilecek kadar kötü yapılmış. Capcom sanırım grafikler üzerinde pek uğraşmamış. Yani grafiksel anlamda bir yenilik beklemeyin; çok büyük hayal kırıklığına uğrarsınız. Ses ve müzikler ise grafiklere nazaran daha kaliteli sayılırlar. Özellikle müzikler gerçekten oyuna tam olarak uyuyorlar ve müzikler insanı oyunun atmosferine ısındıran tek şey desem yeridir.

Eğer ilk oyunu oynayıp sevdiyseniz, bu devam oyununu da seveceksiniz; tabi fazla bir yenilik beklememek şartıyla. Fakat oyunu daha önce oynamadıysanız Ratched & Clank daha iyi bir seçim olacaktır.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 8.12.2022 08:13
Kalan Karakter : 300 Gönder
Maximo vs Army of Zin

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×