Medal of Honor Heroes 2

Medal of Honor Heroes 2

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
2.Dünya Savaşı'nı birde PSP'de deneyin
Platformlar PSP
Medal of Honor Heroes 2
  • Yapımcı - Yayıncı EALA - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 80
Artılar Multipalyer modu, grafikler
Eksiler Yapay zeka, kısa Single Player modu
FPS denildiğinde ilk akla gelen yapımlardan biri olan Medal of Honor, İkinci Dünya Savaşı gibi bayatlamış bir konu olmasına rağmen istenildiğinde neler yapılabileceğini göstermiş ve bu sayede popülerliğini kaybetmemiştir. PC ve konsollara belli aralıklarla konuk olmayı adet edinen yapım, bu defa PSP platformunda boy gösteriyor.

Yapım, İkinci Dünya Savaşı hikâyesinin de büyük kısmını harcadığı için geriye suyunu çıkartmak kalıyor. Amacımız Amerikan askerlerini kontrol ederek, Normandiya Çıkartması ardından hayatta kalan İttifak Devletleri güçlerini yok etmek olarak kısaca özetlenebiliyor. Hikayenin parçaları resimler eşliğinde bizlere verilen brifingler sırasında anlatılıyor. Özel kuvvetlerin kumandanı konumunda olduğumuz yapımda, ilk olarak Hitlerin konuşlandırmaya çalıştığı yeni V2 roketini önlemeye çalışıyoruz. İlk yedi bölüm boyunca temel eğitimlerimizi, yani sizlerinde herhangi bir FPS’den hatırlayacağınız gizlenme, belge çalmak, savaşma gibi taktikleri öğreniyoruz. Önceki yapımlarda olduğu gibi Heroes 2’de de görev noktaları harita üzerinde nokta olarak belirleniyor. Bizlere de sağ salim görevi tamamlamak kalıyor.

Kurşun asker

Düşmanlar önceden programlanmış bir rotaya sadık kalıyor ve bunu izliyorlar. Örneğin siperden bize sabit ateş eden düşman düştüğü zaman, yerine gelen düşman askeri de aynı karakteristik özellikler ve rotaları izliyor. Buda yapay zekânın firelerinden biri. Kimi zaman nerden ateş edildiğini göremiyorsunuz. Bunun en birincil sebebi, her ne kadar bir el konsolu için geniş bir ekrana sahip olsa da PSP’nin küçük ekranından yeterli görüş açısına sahip değiliz. Bu durum zaman zaman sıkıcı olabiliyor, zira oyundaki bölümler önceki versiyona göre daha uzun sürüyor; bu da ölebilmek için daha fazla süre demek. Yapımda çoğu bölüm aynı rutin görevleri barındırıyor. Bazı görevlerdeki alan açıklıkları ise iyi nişan alan Nazi askerleri için avantaj konumuna dönüşebiliyor. Yinede etrafta siper alınabilecek şeyler bulunabiliyor.

Konsollarda oynanan bir FPS’de en büyük sıkıntı, tahmin edeceğiniz gibi kontrollerde baş gösteriyor. PSP gibi tek analog kola sahip bir konsolda ise durum çok daha vahim hale geliyor. Ancak program geliştiriciler alternatif yollar arayarak bu sorunu aşmayı deniyorlar. MOH: Heroes 2’de de kontrol tuşlarına alışılmışın dışında farklı işlevler atanmış. PC’de fare ile yönetilen nişangah PSP’de sağ tarafta bulunan tuşlar ile yönetiliyor. Bu başta biraz garip geliyor ancak zamanla alışılıyor. Bu sistemin kötü yanı ise nişangahın yeterince hızlı hareket ettirilememesi. Yön tuşları ile mermi değiştirme, yere eğilme, silah seçme gibi işlevleri yerine getiriyoruz. Ancak bu durum biraz sıkıntılı oluyor. Zira analog tuş ile yönetilen karakterimizi kontrol ettiğimiz elimizle, aynı anda ok tuşları ile seri hareket etmek mümkün olmuyor. Örneğin çömelmek için önce durmak ardından tuşa basmak gerekiyor. Sağ omuz tuşu ile ateş ettiğimizi de belirtelim. Grafik açısından PSP’nin tüm nimetlerinden yararlanan yapım, sesler bakımından da pek geride kalır yanı yok. Single Player modunda dört, beş saatlik bir oynanış süresine sahip olan yapım, online oyun modunda önceki yapımda sekiz olan oyuncu desteğini de otuz ikiye çıkartarak büyük bir başarıya imza atıyor. Eğer önceki Medal of Honor oyunlarından keyif aldıysanız Heroes 2’yi de zevkle oynayacaksınız.
Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 9.03.2021 04:16
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×