1/2

Medieval II: Total War Kingdoms

Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
Çıkmasına çok kısa bir süre kala, yapımcı ekibin tasarımcısı Penny Sweetser'ı sıkıştırıp sorularımız ile boğduk.
Medieval II: Total War Kingdown çok kısa süre sonra çıkacak. Yapımcı ekipten Tasarımcı Penny Sweetser'i sıkıştırıp, sorularımıza boğduk. İşte o sorular ve cevaplar:

Medieval'ın ikinci oyunu, strateji türünde bir kilometre taşı olarak büyük başarı yakaladı. Şimdi de bir eklenti paketi yayınlamayı planlıyorsunuz. Peki, Kingdoms sadece yeni görevler içeren bir ek paket mi olacak, yoksa oynanışı derinden etkileyecek yenilikler görecek miyiz?

Kingdoms hiçbir açıdan sadece bir görev paketi değil. Elbette bu eklenti bol bol yeni içerik sunacak; dört farklı senaryo gibi. Ayrıca Medieval II'ye eklenmiş ve geliştirilmiş kilit oynanış öğeleri de olacak. Böylece oyuncular daha önce hiç olmadığı kadar büyük savaşlara katılma ve sadece bir ordunun değil, tüm savaşın komutanı olma şansı yakalayacak. Oyuncu bir yandan destek kuvvetlerine direktif verirken, diğer yandan hâlâ kendi ordusunun kontrolünü sağlıyor olacak. Bu şekilde devasa stratejik operasyonlar konumlandırabilecek. Örneğin artık oyuncular dev bir kaleye, hepsi tam birer ordu olan dört koldan tek seferde saldırabilecek. Bu özellik genel stratejinize büyük etkide bulunacak, çünkü ordularınızın görev haritasına kurulumunu ve dizilimini farklı düşünmeniz gerekecek.

Kahraman karakterler, oynanış için yapılan yeniliklerden bir diğeri. Haçlı Seferleri sırasında kahraman olarak anılan birçok figür var; Selahaddin Eyyubi, Aslan Yürekli Rişar, Nureddin gibi. Bu adamları çatışmanın ortasında kullanabilecekleri özel yeteneklerle donatarak, savaşın dengesini kuracak gücü verdik. Crusades Campaign'deki her ırkta, savaş sırasında kullanabilecekleri özel yeteneği bulunan bir kahraman bulunuyor. Hepsinin farklı etkileri var ve savaşın seyrini değiştirmek için stratejik olarak kullanılabilirler. Bu karakterler görevler sırasında aktif olarak kullanılıp korunacak. Kendi kahramanınızı akıllıca kullanıp düşmanın kahramanını ortadan kaldırabilirseniz, tüm görevin akışını kendi lehinize çevirebilirsiniz.

Ayrıca Kingdoms'taki yenilikler sadece bol sayıda değil, aynı zamanda çok fazla çeşitlilik içeriyor. Tüm görevler Medieval II'deki Grand Campaign'den daha detaya indiğinden, her birinin tamamen farklı deneyimler sunmasını sağlamayı başardık. Ayrıca görevlerdeki taraflardan her birinin kendine özgü hissettirmesini ve farklı zorluklar sunmasını istedik.

Kingdoms'da bunların dışında da değişiklikler, güçlendirmeler ve denge ayarları bulunuyor. Oyuncular, görev haritasındaki yapay zekâya sahip düşmanların daha zekice ve agresif saldırdığını fark edecek. Yapay zekâ tarafından kurulan ordular, bulundukları tarafın karakteristiğine daha uygun hareket edecek. Birimler arasındaki taş/kâğıt/makas ilişkisi daha belirgin ve birimler arasındaki genel denge artırılmış durumda. Böylece oyunun çoklu oyuncu yönü de gelişmiş oluyor.