Memento Mori

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Sis perdesinde yapılan hırsızlık
Platformlar PC
Memento Mori
  • Yapımcı - Yayıncı Centauri Production - Got Game Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera,Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 60
Artılar Seslendirmeler, farklı birkaç son
Eksiler Senkronizasyon hatası, grafikler biraz geride kalmış
Macera oyunları genel olarak çok sık çıkmayan türlerden biri. FPS, yarış veya aksiyon yapımları kadar karşılaşamıyoruz. Ancak bu sene içinde macera türünde biraz daha kıpırdanma olmaya başladı. İyi ya da kötü bazı örneklere rastladık ve bunların devamı da gelecek duruyor. Aklıma sürekli olarak Momento Nuri ismini çağrıştıran, Memento Mori de Almanca olarak yayınlandıktan sonra, İngilizce sürümüyle piyasadaki yerini alan macera oyunlarından biri.

Yapımda işlenen konudan kısaca bahsedelim. St Petersburg’taki Hermitage Müzesi’nden üç tane tablo çalınıyor ve bu hırsızlık olayının arkasındaki gizemi çözmeye çalışıyoruz. Oyunu oynamayanlar için daha fazla detay vermeyeyim. Hikaye farklı birkaç sona sahip.

Tek elin nesi var, iki elin sesi var!

Mori’de, Lara Svetlova ve Max Durand adındaki karakterleri yönetiyoruz. Lara, Rus bir polisken Interpol (International Criminal Police Organization) ajanı olmuş. Fransa’da Lyon’da görevli bulunuyor. Max ise Lara’nın uzun zamandır tanıştığı bir dostu ve sanat tarihinde bilgili biri. Oyun boyunca farklı noktalarda iki karakteri de yönetiyoruz.

TPS kamera açısına sahip yapımda, olaylar Lara’ya gelen bir telefonla başlıyor. Bundan sonra ufak çapta başlayan araştırma, bizleri farklı yerlere kadar sürüklüyor. Oyun Point and Click tarzında ve genel olarak bulmacalar kolay bir şekilde hazırlanmış. Biraz mantık yürüterek ve düşünerek, sonuçlara basit yaklaşımla ulaşıyoruz. Mesela Max ile aynada yer alan bir mesajı tam olarak görmemiz gerekiyor. Bunun için su kaynatıp, kaynak suyun buharını aynaya tutarak, ne yazdığını görebiliyoruz. Nesneleri birbirine kombine ediyoruz. Bunun gibi çözümleri bulmak, zor değil. Lara ve Max, Mori’deki diğer karakterlerle bolca diyaloga girip, bilgi topluyorlar. Konuşma satırının altında olumlu, negatif ve soru olarak verebileceğimiz cevaplar oluyor. Bunlar da gülme, üzgün ve soru işareti olarak gösteriliyor. Duruma göre bir tanesini seçip, sormamız veya cevap vermemiz gerekiyor.

Memento Mori
"Yapımda Interpol'un Fransa'da Lyon şehrindeki ofisinde görevli Lara Svetlova ve yakın arkadaşı Max Durand'ı yönetiyoruz."

Nerede nereye

Düzgün ve yalın yapılan envanter, ekranın en üstünde saklı biçimde bulunuyor. Fareyi yukarı çıkarttığımız, envanter de beliriyor. Genel olarak işimizi gören bir sistem yapmışlar. Herhangi bir bulmacayı çözerken veya başka atraksiyonlar, ekranın sağında, solunda veya ortasında; farklı bir ekran içinde yakınlaştırılmış şekilde gösteriliyor. Bu durum hafiften Fahrenheit’ı andırdı. Mesela Lara askıda bulunan ceketinin cebinden bir şey alırken, sağ tarafta eli, ceketinin cebinde yakınlaştırılmış şekilde gösteriliyor.

Memento Mori’nin grafikleri genel olarak vasat. Hatta ana karakterlerin modellemesindeki bir iki ufak ayrıntı köşeli duruyor. Animasyonlar ise sürekli tekrarlayıcı ve sıkıcı cinsten. Özellikle bir şeyler yaparken, otomatik olarak gerçekleşen ve biraz uzun süren animasyonlar cidden sıkabiliyor. Seslendirmeler genel olarak başarılı yapılmış. Yalnız bir problem var, sanırım İngilizce seslendirmeler sonradan oyuna eklendiği için, karakterlerin ağız senkronizasyonlarıyla sesler uyuşmayabiliyor. Bu durumu pek elden geçirmemişler. Müzikler ise gerilimli ve mistik hırsızlık hikayesine ayak uydurmaya çalışıyor.

Sonuçta Memento Mori, fena olmayan bir macera oyunu. Türün sevenleri için farklı bir alternatif. Düşük sistem gereksinimleriyle de birçok PC’de çalışacaktır.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 22.05.2022 01:24
Kalan Karakter : 300 Gönder
Memento Mori

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×