Men of War: Red Tide

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Sovyet cephesinde savaşa katılıyoruz
Platformlar PC
Men of War: Red Tide
  • Yapımcı - Yayıncı Best Way - 1C
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 70
Artılar Yeni birimler ve özellikler, genel işleyiş bozulmamış
Eksiler Sovyet askerlerinin İngilizce konuşması, seslendirmeler iyi değil, bazı grafiksel hatalar
Best Way tarafından geliştirilen Men of War, kalburüstü bir stratejiydi. Hatta piyasada strateji diye gezinen birçok başarısız ürünler arasından kolaylıkla sıyrılıyordu. Bu türde olan oyunların genelde ek paketleri arksından gelir. Men of War, Red Tide ile İkinci Dünya Savaşı’na devam ediyor. Sovyet cephesinden operasyonlara giriyoruz.

Savaşın karanlık yüzü

Red Tide, tek başına oynanabilen bir ek paket. Ana oyuna ihtiyaç duymuyor. Yapımın senaryosu Alexander Zorich temelli. Aslında Alexander Zorich da iki Rus yazar Yana Botsman ve Dmitry Gordevsky’nin takma ismi. Bilim-kurgu, fantezi, alternatif tarih türünde kitapları var. Birkaç tane de oyun senaryosunu kaleme almışlar. Bunların arasında gelecek zamanda geçen Tomorrow War ile İkinci Dünya Savaşı’nı ele alan Faces of War ve Soldiers: Heroes of World War II var. Yapımla birlikte birçok yeni birim ve silah kontrolümüz altında. Bunların arasında en çok ilgiyi çekecek olanlar ise Sovyet komandoları tarafından oluşan, “Black Coats” olarak adlandırılan birimler. Bunlar haricinde ağır silahlar, zırhlı araçlar, çıkarma gemileri, tanklar vs… bulunuyor. Hatta düşmanların mevzilendirilmiş silahlarını ele geçirip, kullanabilirsiniz de.

Birkaç ufak değişiklik de olmuş. Mesela tanklar eskisine göre biraz daha dayanıklı duruyor. Yeni hava desteği; avcı uçaklarından, bombardıman ve deniz uçaklarına kadar bizlere avantaj sağlayan birimleri içinde barındırıyor. Kruvazör, hücumbot, destroyerlerin deniz gücünü de unutmayayım. Her şey bu kadar sınırlı değil. Yapay zeka eskisine göre biraz daha farklı şekillerde gelebiliyor. Üstünüze birkaç yönden, farklı düşman birimleri saldırabiliyor. Bazen sıkıştırabiliyorlar. Bu bağlamda savaş alanını akılcı kullanmak gerek. Mesela askerlerinizi hazır siperlere değil, bir kayanın veya bir tank enkazının arkasına siper edebilirsiniz. Böylece yoğun ateş altında kalmazlar.

Men of War: Red Tide
"Yapımda 23 farklı görev bulunuyor."

Aslında Red Tide, oynanış mekanikleri açısından ana oyunla aynı. Yenilikler ve bazı açılardan farklı. Bu kısımlardan biri de ele aldığı savaşlar ve görevler… Yapım 1941-1945 tarihleri arasını kapsıyor. Campaign bizleri zamanda geri götürüp, Odessa, Sevastopol, Theodosia ve Eltingen’in içinde yer aldığı ünlü cephelere sokuyor. 23 farklı görev boyunca Sovyetler olarak; İtalya, Romanya ve Alman kuvvetlerine karşı savaşıyoruz.

Bitime üç kala…

Grafikler de herhangi bir değişiklik yok. Görsellik oyunun atmosferi ve savaş ortamını gene sunabiliyor. Ses efektleri yeterli, ancak Red Tide’ın Sovyet cephesini konu almasına rağmen, Sovyet askerlerinin İngilizce konuşması olmamış. Rusça konuşma yapılıp, bunlar altyazıyla gayet güzel desteklenebilirmiş. Zaten seslendirmeler de iyi değil. Sinematiklerde belgesel materyallerinden hazırlanmış olan gerçek görüntüler ve videolar oluyor. Bu yapımın atmosferini biraz daha güzelleştiriyor. Menüde bulunan “Encyclopedia” bağlığı altında gerçek resimlere, oyunun sinematiklerine ve bilgilere de ulaşabilirsiniz. Makul sistem gereksinimleri olan Red Tide’ın multiplayer modu ise bulunmuyor. Men of War’u sevdiyseniz, tek başına oynanabilir ek paketini de seveceksiniz.
Yorumlar 14
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 13:12
Kalan Karakter : 300 Gönder
Men of War: Red Tide

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×