1/2

Mercenaries 2: World in Flames

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Bütün dünyayı yakar yıkarım, parasıyla değil mi?
Platformlar XBox 360
Mercenaries 2: World in Flames
  • Yapımcı - Yayıncı Pandemic Studios - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 66
Artılar Live üzerinden Co-op desteği, çok çeşitli araçlar, eğlenceli oynanış
Eksiler Yapay zeka, fizik motoru, kendini tekrarlayan görevler
Mercenaries, 2005 yılında Playstation 2 ve Xbox için çıkmıştı. O yıllarda zaten alıp yürüyen GTA fenomenine değişik yaklaşımlarda bulunmuş ve beğeni toplamıştı. Paralı askerlik yapıp verilen görevlere göre etrafı yıkıyor, önemli kişileri öldürüyor ya da kaçırıyorduk. Önünüzde koskoca bir harita ve kısa yükleme süreli, o zamanın hoş görsellikleri ile birleştiğinde başarılı olmuştu. Aradan geçen süre zarfında devam dedikoduları alıp yürürken resmi olarak duyuruldu, birkaç kez çıkış tarihi ertelendi ve nihayet Mercenaries 2: World in Flames piyasadaki yerini aldı.

Parayı severim, hele benim ise daha çok severim

Açılıştaki güzel tasarlanmış banknotlardan oluşan menünün ardından karakterimizi seçip oyuna başlıyoruz. Üç adet karakter var; Mattias Nilsson, Jennifer Mui ve Chris Jacobs. Seçiminiz konuyu ve gidişatı direk etkilemiyor. Kendi aralarında çok az farklar var. Jennifer diğerlerine göre daha hızlı koşarken Mattias’ın sağlığı ötekilerden daha hızlı doluyor. Anlayacağınız tamamen göz zevkinizle alakalı bir seçim bu. Seçtiğiniz tipe göre diyaloglarda ufak değişiklikler oluyor o kadar. Konu ise neredeyse yok gibi bir şey. Adına iş yaptığımız Ramon Solano para vereceği yerde bizi öldürmeye kalkınca, bir paralı asker olarak içimiz intikam duygusuyla doluyor, kendi takımımızı kurmak için yerel gerillalara ve devlet adına çalışmaya başlıyoruz.

Ramon Solano’ya ölüm

Önümüzde koskoca bir harita ve tek yardımcımız var. İlerlemek için para kazanmak, çevre yapmak ve takıma sizi daha çok güçlendirecek yardımcılar almak gerekiyor. Oyunun başında direk her yere gitmek mümkün değil. Fakat bu süreç çok kısa birkaç görevden sonra harita yavaş yavaş açılıyor. Yanınızda bulunan cep bilgisayarı yardımı ile nerede neler olduğunu, insanların size göre görevi olup olmadığını ve oradan alışveriş yapılabildiğini görmek mümkün. Oynanış temel olarak gidip bir gruptan görev alıp yerine getirmek, karşılığında para ve teçhizatlara ulaşabilme hakkı kazanmak üzerine kurulu. Haritanın her kısmı belli kişilerin elinde ve kime çalıştığını burada önem kazanıyor. İsteklerini gerçekleştirip dost olduğunuz gruba düşman olanlar otomatikman size de düşman oluyor. Onlara ait topraklardan geçerken ateş açıyor, hatta kullandığınız araçları bile parçalayabiliyorlar.

Paranın dışında bir diğer önemli gereç ise yakıt. Yaptığınız alışverişler ardından bilgisayarınıza eklenen araçları, silahları ve hava desteğini yakıt miktarınız ile kullanabiliyorsunuz. Eski oyunda düzen daha kullanışlıydı. İlerledikçe kullanabilecekleriniz açılıyor para karşılığı direk o an alabiliyordunuz. Burada ise önce alışveriş yapacağınız yer için görev yapmak, daha sonra istediklerinizi satın alıp depoya kaldırmanız, ardından da yeterli yakıtınız var ise kullanabiliyorsunuz. Seçenekler ise oldukça genişletilmiş. Onlarca hava destek saldırısı, tank savar roketler, binalar için uçuk güçlü bombalar, denizde kullanmak için küçük jet-skilerden roketlere sahip botlara, çeşit çeşit tanklar ve helikopterler mevcut. Sadece satın alarak değil normal sokakta gördüğünüz tankları, uçan helikopterleri çalabilme gibi bir şansınızda var. Buralarda araya kısa mini oyunlar giriyor. Ekranda çıkan tuşlara zamanında basabilirseniz başarılı oluyorsunuz.

Parayla saadetin gerçekleştiği yer

Oyuna yegane değer katan şey bu sipariş üzerine kullanabildiğiniz araçlar ve destekler. Fakat ilk oyuna göre menüler biraz karışık ve sıkıcı olmuş. Aynı anda sadece 3 gerece anlık ulaşabiliyorsunuz. Bir nevi favori listesi oluşturuyor ve onlar arasından hızlıca seçim yapıyorsunuz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×