Merchants of Brooklyn

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Brooklyn denizinden çıkmış, değişik bir CryEngine 2
Platformlar PC
Merchants of Brooklyn
  • Yapımcı - Yayıncı Paleo Entertainment - Steam
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 70
Artılar CryEngine 2 ile hazırlanan ilginç grafikler
Eksiler Bir süre sonra sıkıyor ve bazı teknik problemler
Çizgi roman okumak, benim için değişmeyen alışkanlıklardan biri. Ufakken Uzay Şövalyesi Rom (En sevdiğim kahramandır!) ile bu alışkanlığım başladı. Daha sonra Silver Surfer, Thor, Örümcek Adam, Süpermen, Batman derken elimde koleksiyonum oldu. Koca adam oldum, halen yeni serüvenleri okumandan duramıyorum. Usta çizerlerin elinden çıkan çizgi romanların, çizimlerine ayrı bir hastayım. Çizgi roman ne alaka denirse, işte burada oyunlarla olan köprüyü de kurayım, geçiş rahat olsun. Bu çizimler, artık sayfalardan, kağıtların arasından çıktı, oyun olarak PC ve konsolların sayesinde ekranlara kadar geldi. Böylesi görselliğe sahip oyunları gördük, şimdi onların arasına Merchants of Brooklyn de katılıyor.

Sokakları arşınlarım, ama yürüyecek sokak kalmamış!

Merchants of Brooklyn (MOB), Paleo Entertainment tarafından geliştirilmiş. Firma daha önce Half-Life 2’nin multiplayer modlarından biri olan Paleolithic Revolution’ı yapmış. MOB da, Paleo’nun kendi projesi.

Oyun Water World (Su Dünyası) filmindeki gibi bir atmosfere sahip. 3100 yılındayız (Torunlarımızın torunlarının torunları zamanı), küresel ısınma nedeniyle su her yeri kaplamış. Brooklyn sokakları artık, deniz olmuş. Şehir üst ve alt olmak üzere iki kısma bölünmüş. Havalar ısınınca, serinlemek için denize giren Brooklyn halkı böylece ikiye ayrılmış. Üstlerde yaşayanların liderleri, Brooklyn Institute of Technology (B.I.T) ile iletişime geçmişler. Amaçları B.I.T sayesinde klon teknolojisiyle Neanderthal yaratıp, kendilerine işçi sağlanmasıymış. Bu klonlar da iri kıyım, kuvvetli, vurduğunda oturtan cinsten. Neanderthal’ler arasında ölümüne dövüşler yapılıyor, biz de buradan kaçan özel bir dövüşçüyü yönetiyoruz. Alt şehre kaçıp, diğer insanların desteğini alarak üstlerin yönetimini devralmak için çarpışıyoruz.

Merchants of Brooklyn
"Abi bir göz taraması yapacaktım da, çok kıpraşıyorsun!"

Filmlik konumuzu es geçtiğimizde, oyunun kuşkusuz en ilginç yanını kullandığı teknoloji çekiyor. MOB, CryEngine 2 ile hazırlanmış yapımlardan biri, hatta Crysis ve Crysis Warhead’ten sonraki ilk oyun bile diyebiliriz. Yalnız CryEngine 2 öyle bir şekilde kullanılmış ki, Crysis’te gördüğümüz görsellikle pek bir alakası kalmamış. MOB, grafik olarak son çıkan Prince of Persia’ya benziyor. Çizgi romandan çıkmış gibi, çizgilere ve görselliğe sahip. Yapımcılar CryEngine 2’yi değiştirmişler. Ancak bu grafiklerin kötü olduğu anlamına gelmiyor, hatta vasatın üstünde güzel bir görsellik var. Yalnız bazı mekan tasarımları ve karakter modellemeleri birbirini tekrar ediyor. Bir de bazı yerlerde nedense kaplamalar kötü gözüküyor. Bunlar haricinde grafiksel olarak ofsaytlık durum yok.

CryEngine 2 grafik harici çevreyle etkileşimi ve fizik unsurlarını da sağlıyor. Öldürdüğünüz düşmanlar haybeye patates çuvalı gibi yere düşmüyorlar. Çevredeki bazı nesneleri kullanıp, onun bunun kafasına atabiliyorsunuz. Hatta düşmanlarınızı akşam yemeği gibi parçalayıp, kopan kafalarını, bacak yada kollarını da silah olarak kullanabilirsiniz. Ancak oyundaki etkileşim Crysis’teki kadar iyi değil.

Kol kola

MOB’un oynanışı eski tipteki FPS’ler mantığında. İlerle, kapıdan geç, düşmanları öldür kuralı geçerli. Ancak fiziksel ve çevresel etkileşimler, klasik oynanış mantığını biraz daha eğlenceli hale getiriyor. Gelelim diğer bir noktaya, kolumuza. Kol ne alaka diye soracak olursanız, şöyle bir cevap vereyim. Oyunun başında karakterimizin başından geçeni görüyoruz. Bir dövüşte sağ kolu kesiliyor ve yerine biomekanik bir kol takılıyor. Bu kol bizim her şeyimiz. Biomekanik kolumuz silah şeklini alıyor ve X-Men’deki Gambit gibi eşyalara güç yükleyip onların patlamasını sağlıyor. Böylece çevredeki nesneleri veya düşmanlarımızın vücut parçalarını bombaya çevirebiliyoruz. Bir dövüşçü olduğumuzu unutmamız lazım. Yumruklarımızı da kullanabiliyoruz. Hatta biomekanik kolumuza gene güç yüklediğimiz zaman, düşmanları tek vuruşta parçalama imkanımız var. Kolumuza güç yüklediğimiz zaman Crosshair, mavi bir şekle giriyor ve dolmaya başlıyor.

Düşmanların alayı geri zekalı, ama bol sayıda geliyorlar. Çoğu üstümüze gelip ateş etmekten veya yumruklamaktan başka bir şey yapmıyor. Saklanma gibi bir hünerleri yok, ama arada sırada size bakıp hiçbir şey yapmadan arkalarını dönüp, tabanları yağlayabiliyorlar.

Sudan çıkmış balık

MOB’un sesleri efektleri bazı zamanlar çok tok bir şekilde duyulurken, bazen sesler duyulmaz bir hal alabiliyor. Yapımın CryEngine 2 sayesinde menüsü aynı Crysis, hatta bazen Crysis’in bir modunu oynuyormuş gibi hissedebilirsiniz. MOB, single player dışında multiplayer olarak da oynanabiliyor. Sonuç olarak oyun, buram buram kalite olmasa da, grafikleri ve kol, bacak koparma imkanıyla zaman geçirtebilir.
Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 21.01.2022 02:39
Kalan Karakter : 300 Gönder
Merchants of Brooklyn

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×