1/2

Merlin Müzik #15

Merlin Müzik #15

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 28.12.2013 - 17:17
Haftanın albümü ve müzik haberleri
Haftanın en önemli müzik haberleri ve albümüyle yine karşınızdayız. Merlin Müzik’de bu hafta albüm olarak İngiliz Heavy Metal’inin öncü gruplarından ve geçtiğimiz dönemde birçok kez ülkemizde de konser veren Iron Maiden’ın, 1982 tarihli The Number of the Beast isimli albümünü tanıyacağız. Bununla birlikte müzik camiasında yaşanan önemli gelişmeleri sizlerle paylaşacağız. O halde albümümüzle başlayalım:

Merlin Müzik #15

Iron Maiden – The Number of the Beast


İngiliz Heavy Metal müziğinin belki de olmazsa olmaz diyebileceğimiz grubu Iron Maiden’ın üçüncü stüdyo albümü olan The Number of the Beast, asıl önemini gruptaki vokal değişiminin ilk ürünü olarak gösteriyor. İlk iki stüdyo albümünde grubun vokali olan Paul Di’Anno’nun alkol ve uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle kovulmasından sonra gelen Bruce Dickinson bu albümle birlikte bir nevi Iron Maiden’ın gerçek sesi olmuştu. İngiltere albüm listelerinde 1 numaraya yükselen ilk Iron Maiden albümü olan The Number of the Beast, hem ticari hem de eleştirel anlamda büyük bir başarıydı.

Her ne kadar albümdeki şarkı sözlerinin dini öğeleri ve albüm kapağı konusunda ABD’de tartışmalara yol açmış olsa da, “Run to the Hills” ve “The Number of the Beast” gibi şarkılar büyük başarı sağlamıştı.

Albüm birçok eleştirmen tarafından “bugüne kadar kaydedilen en iyi 5 Heavy Metal albümden biri” olarak nitelendiriliyor. Hatta bazı eleştirmenler albümü “en iyi İngiliz müzik albümü” olarak niteliyorlar. Tüm bunun nedeni ise özellikle Saxon, Motörhead, Judas Priest ve benzeri Yeni Dalga İngiliz Heavy Metal gruplarının en başında Iron Maiden’ın geliyor olması ve bu ününü “The Number of the Beast”le sağlamış olması.

Gelelim albümün şarkılarına; her ne kadar Steve Harris albümün açılış şarkısı olarak “Invaders”ı sevmemiş olsa da, ardından gelen ve bir dönem Iron Maiden’In satanist bir grup olduğu iddialarını ortaya çıkaran “Childern of the Damned”, sonrasında ise “22 Acacia Avenue” ve “The Number of the Beast” gibi hitler, albümü Iron Maiden’ın belki de en iyi albümü yapan şarkılar. Hemen sonrasında çalan “Run to the Hills” ise, grubun neredeyse her konserinde en son çalan şarkı olma özelliğini taşıyor. Tabi ki bir klasik olan “Hallowed Be Thy Name”i de söylemeden geçmek büyük bir ayıp olur.
Kısacası “The Number of the Beast”, Heavy Metal dinleyenler için “olmazsa olmaz” bir albüm.

Gelelim haftanın haberlerine
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×