Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Snake'in Playstation 3 şovu!
PlayStation’ın bağrından kopup gelen, en kaliteli yapımlar arasında zirvede yer alan, ilk oyunundan sonuncusuna kadar inanılmaz bir atmosfer ve oyun zevki vaadeden Metal Gear Solid’e gelecek yeni soluk Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots ile ilgili ilk bilgiler ve ilk video gösterimi, Tokyo Game Show’da yapıldı. Birçok insan için idol haline gelmiş olan Solid Snake, MGS sayesinde artık bizden birisi oldu. Hiçbir zaman dinmeyen aksiyon ve heyecan seviyesi, MGS4 ile birlikte tekrar yükseleceğe benziyor, Snake de zaten bu huyundan vazgeçecek gibi değil.

Efsaneler ölmez

Tokyo Game Show 2005’te, oyunla ilgili çok sağlam bir video gösterildi ve gerek aksiyon seviyesi, gerekse grafiksel görünüm olarak, serinin her oyununda olduğu gibi yine insanların takdirini kazandı. Öncelikle şunu belirtmek gerekirse; burada tekrar Solid Snake’i kontrol edeceğiz, ancak kendisi yılların gazabına uğramışçasına yaşlanmış, saçına aklar düşmüş. Hatta bıraktığı bıyıklar bile beyazlamış, buna rağmen eski karizmasından hiçbirşey kaybetmediği de apaçık ortada.

Video’da harabe ve savaştan yeni çıkmış bir şehir üzerindeki faaliyetlerden görüntüler sunuluyor. Özellikle çevresel detaylar, hava efektleri son derece harika gözüküyor. Hikaye olarak, MGS2’ile bağlantılar olacağı da belirtilenler arasında. Özellikle konu, MGS2’deki Big Shell’in göçmesi ile doğrudan bağlantılar içeriyor. Video’da görüntüler ilk başta karşımıza FPS olarak çıkıyor, daha sonra ise orijinal görüntüsüne geri dönüyor ve kendimizi tekrar MGS atmosferi içerisinde buluyoruz. Snake her zamanki gibi o meşhur gizlilik kıyafetini giyinmiş. En önemli özelliklerinden birisi, gözünde bulunan Solid Eye System isimli cihaz. Bu cihaz sayesinde, bu görüntüye geçiliyor ve tüm çevre hedefler, tehlikeler ve yapılabilecek taktiklere göre analiz ediliyor. Gerçekten, oyun içerisinde muhtemelen en çok kullanacağımız ve maceramız boyunca bize yardımcı olacak bir sistem geliştirilmiş.

Video boyunca genelde saklanma durumları var. Yalnız dikkat çekici özelliklerden bir tanesi, yaşının da getirdiği olumsuzluklardan biri olarak Snake’in öksürük krizine girebileceği. Bu gibi durumlarda, yanımızda taşıyabileceğimiz panzehir ya da ilaçlar ile bu durumdan geçici bir süre kurtulabileceğiz. Tabii, muhtemelen olur olmaz yerlerde böyle bir durumun başımıza gelebilecek olması, düşmanların bizim yerimizi anlayabilme olasılığını da büyük ölçüde arttıracaktır.

Eski dostlar

Eski dostumuz Otacon, video içerisinde bir robot olarak karşımıza çıkıyor. Daha doğrusu kendi geliştirdiği bir robota sesini vermiş ve çeşitli direktifler ile bizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Snake’in yanında, Otacon’un kendi animasyonları üzerinde de uğraşılıyor. Zaten karakter animasyonları, MGS4’ün en önemli artılarından birisi olacak. Çevrenin de duruma göre değişkenlik göstermesi ve detayları, MGS’nin grafiksel olarak ne kadar yol aldığının bir başka göstergesi olacak.

Sanat eseri

Video genelde mekanların ve Snake’in gösterimi üzerinde yoğunlaşmış. Etafta bulunan askerlere görünmemek için çeşitli yerlere gizleniyordu. Ayrıca, çevrede yakalanmamamız gereken robotumsu çeşitli devriyeler de geziyordu. Snake, yaşlı haliyle de iş yapacak gibi gözüküyor. Özellikle, MGS4’te grafiklerin artık hakikatten aşmış seviyeye geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Anlaşılan Hideo Kojima, yine bizlere bir şaheser hediye etmeye hazırlanıyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.07.2021 08:14
Kalan Karakter : 300 Gönder
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×