1/2

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Yıllar onu eskitemedi ve hep macera peşinde koştu. Bizde onun peşinden...
Yıllar onu eskitemedi ve hep macera peşinde koştu. Dünyanın dört bir yanında, kendisini en sıcak çatışmaların içinde buldu. Yeri geldi bir hayalet gibi gizlendi ve en tehlikeli yerlerin içine sızdı. Kimse onu alt edemedi ve oyunlarca süren her macerasından galip ayrıldı. Konsol dünyasının belki de gelmiş geçmiş en karizmatik aksiyon karakteri Solid Snake, aramıza bir kez daha geri dönüyor. Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots’la birlikte, büyük kahramanımızın saçına aklar düşüyor ama o macera heyecanından ve görev aşkından hiç bir şey kaybetmemiş, sapasağlam tekrar karşımıza çıkıyor. Her zamanki gibi, onu gördüğümüze bir kez daha çok mutlu olacağız.

Yılan kadar ölümcül

Yapımına başlanma aşamasının üzerinden 2 seneden fazla bir zaman geçti ve ilk görüntüleri Tokyo Game Show 2005’te gösterildi. Bu zaman zarfından itibaren hızlı bir geliştirme sürecine giren yapımcılar, E3 Show’larında da, MGS4 ile ilgili bilgileri ve görüntüleri pekiştirdiler. Son olarak tekrar günümüze geldiğimizde, Tokyo Game Show 2007’de, sadece oyunun Trailerlar’ıyla sınırlı kalınmadı, aynı zamanda 15 dakikalık bir oynama şansına da sahip olundu. MGS4, yine bomba gibi geliyor olduğunu ve var olan mükemmel özelliklerinin üstüne yenilerini de ekleyeceğini, bu Show’da iyice göstermiş oldu. Hem orada tespit edilen yeni özellikler, hem de daha önceden verilen bilgilere dayanarak, MGS4 hakkında söyleyecek birçok şeyimiz var.

Her macerada olduğu gibi, burada da dünyanın birbirinden farklı yerlerinde maceralara atılıyoruz. TGS’deki oynanabilir demoda, olay Suudi Arabistan’ın Medine kentinde geçiyor. Orijinal MGS’de Güney Amerika’ya kadar uzanan bir maceraya tanık olacağız. Medine’deki görevimiz, askeri time ulaşabilmek ve bundan sonra da Liquid Ocelot’u bulmak. Grafiksel detaylandırmalar, MGS4’ün ilk vurucu gücünü oluşturuyor. Sokakların detaylandırılması ve bu detaylar üzerinde gerçekleştirilen ışık ve gölgeleme oyunları gerçekten inanılmaz. Yer yer puslu alanların olması, bizi gerilim moduna bile sokabilir. Görsel şölen, MGS4 ile birlikte tavan yapacaktır. Bu görsel şölene, sonuna kadar desteklenen 5.1 ses sistemi de eklenince, kendimizi savaş alanında hissetmek kaçınılmaz olacaktır.

Kontrol sisteminde de yenilik ve kolaylaştırmalara gidiliyor. Analog çubuğumuz ile kontrol edebileceğimiz karakterimizin durumuna göre, kamera açıları şekillenecek. Buna göre, artık oynanış sadece tepe kamerasından ibaret olmayacak. Yapımcılar, bizi aksiyon içinde hissettirmek istemişler, tabii bunun yanında durumları daha yakından görmek ve daha akılcı çareler üretebilmek için de bu son derece faydalı bir şey. MGS4 aslında bir nevi üçüncü şahıs görünümlü moda geçmiş. Tabii, olay sadece bununla sınırlı kalmıyor. Nişan almamız ve çatışmalara girmemiz gereken yerlerde, kamera kontrolünü kendimiz de ele alabiliyoruz. Birinci şahıs görüntüsüne alıp buradan da devam edebiliyor ve nişan alıp ateş etme işlemini bu şekilde de gerçekleştirebiliyoruz. Nişan almayı, ister manuel istersek de otomatik kullanabiliyoruz. Her ikisinin de kendine göre avantajları var. Otomatik bıraktığımız zaman bu konuda oyun bize yardımcı oluyor, ancak manuel moda aldığımızda daha öldürücü vuruşlar yapabilmek mümkün oluyor. Tahmin edersiniz ki, kafaya yollanacak olan bir mermi, düşmanın kısa yoldan ölmesi anlamına gelecek ve bunu manuel modda daha rahat ayarlayabiliriz.

Snake’i kontrol etme konusunda üçgen tuşu önemli bir görev alacak. Duvarlara ve merdivenlere tırmanma, tutunma işlemlerini hep bu tuş ile gerçekleştirebileceğiz. X ile klasik eğilme ve uzanma hareketlerimizi yapabiliyoruz.