Metal Gear Solid: P. Ops

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Portatif Snake ortalığı karıştırıyor
Platformlar PSP
Metal Gear Solid: P. Ops
  • Yapımcı - Yayıncı Kojima Productions - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 88
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%90
Artılar İyi hikaye, grafikler, Multiplayer
Eksiler Hareket dedektörlü radarın eksikliği hissediliyor
Metal Gear Solid 3: Snake Eater’ın hikaye çizgisinde devam eden, ancak PSP için Metal Gear Solid 4 yerine Portable Ops adını taşıyan yapım, her zamanki gibi dolu dolu yapısı bizlerle bir araya geliyor. Serinin önceki yapımlarındaki gizemlere de ışık tutan yapım, belki de PSP için çıkmış en iyi yapımlardan biri olmaya aday konumda.

Oyun iyi bir hikaye, sağlam bir Campaign, Multiplayer desteği ve diğer küçük sürprizleri ile birlikte geliyor. Eh, sanırım bir el konsolu oyunundan da daha fazlasını beklemek çok doğru olmayacaktır. Portable Ops’un hikayesi 1970’li yıllarda geçiyor. Efsanevi asker Snake, namı diğer Boss’un öğrencisi Naked Snake tarafından olası yeni bir dünya savaşını engellenmesi üzerinden birkaç yıl geçmiştir. Başarısı ardından Big Boss ünvanını kazanan Naked Snake, emekli olmasına rağmen ortalığın karışması nedeni ile yaptığı yeni bir antlaşma ile yolu Kuzey Amerika’da gizli bir Sovyet üssüne düşer. Burada karakterimiz ele geçirilerek tutsak olur ve oyun başlar. Belirttiğim gibi hikâye yalnız bu yapıma değil, kendinden önceki versiyonların soru işaretlerini ve bulmacanın eksik parçalarını giderecek şekilde açıklamalar sağlıyor.

Big Boss PSP’ye sığmaz?

Kullandığımız cihaz bir el konsolu olduğundan haliyle yapımda bazı ufak değişiklikler ve kısıtlamalara gidilmek zorunda kalındığı görülüyor. Örneğin ara orijinal oyundaki ara videolar, PSP’de yerini kaliteli çizimlere sahip çizgi roman vari görüntülere bırakıyor. Ancak görsel kaliteden ödün verildiği sanılmasın, aksine yapımın PSP versiyonu böylece kendine has bir hava taşıyor. Görevler ve işleyişteki ufak değişiklikler haricinde oynanış ve kontroller klasik MGS tarzını sürdürüyor. Nişan almak, sürünmek, saklanmak, duvara yaslanmak, köşelerden bakmak gibi klasik aksiyonlarımız varlığını sürdürüyor. Aynı şekilde düşman zekası ve karakteristik davranışları bakımından da pek bir değişim görülmüyor. Yapımdaki yeniliklerden biri ise radar sistemi. Radar sayesinde düşmana karşı çıkarılan ses oranları ekranda görülerek hayatta kalma şansımız yükseliyor. Bir diğer yenilik ise Snake tarafında olan diğer karakterleri de artık yönetebiliyoruz. Her karakter kendine has özel yetenekleri, silahları ve maharetleri bulunuyor.

Boss savaşlarının yapımda genel olarak hakim olan sessiz sedasız işleri halletme yapısına pek de uymadığını söylersek yalan olmaz. Normal zorluk seviyesinde dahi zorlayabilen Boss savaşları genellikle dikkat ve strateji istiyor. Normal zorluk seviyesi dışında kolay ve sonradan açılan ekstra zorluk seviyesinde de yapımı oynamak mümkün. Yakaladığımız düşmanları ikna kabiliyetimizle kendi ekibimize katarak taraf değiştirmelerini sağladığımız zaman da yapımın daha taktiksel kısmı ortaya çıkıyor. Özellikle bu diğer karakterleri Wi-Fi sayesinde arkadaşlarımızın kontrolüne vermek ilginç bir deneyim oluşturuyor. Sıkı bir Multiplayer desteği ile gelen Portable Ops, 6 kişiye kadar Ad-Hoc üzerinden karşılaşmalara izin veriyor. Bunun dışında Game Sharing özelliğini de destekleyen yapım, tek bir orijinal disk ile arkadaşlarınız ile Deathmatch yapmanıza olanak sağlıyor. Teknik açıdan baktığımızda yapımın PSP için adeta yeniden elden geçtiğini söyleyebiliriz. Grafikler PSP’nin tüm nimetlerinden faydalanıyor. Gerek ortam, gerekse karakter modellemeleri (özellikle Snake) gerçekten çok başarılı yapılmış. Sesler ve müzikler bakımından da her zamanki MGS kalitesini taşıyor. Atmosferi tamamlayan müzikler ve sinematiklerdeki tınılar, yapım için her konuda üzerinde durulduğunu belli ediyor. Heyecanlı oynanışı, ilgi çekici ekstraları ve mini oyunları ile uzun süre PSP’ye bağımlı yaşamanıza neden oluyor. PSP için yapılmış kaliteli yapımlardan biri Portable Ops, kesinlikle tavsiye olunur.
Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2021 03:40
Kalan Karakter : 300 Gönder
Metal Gear Solid: P. Ops

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×