1/3

Metal Gear Solid: Peace Walker

Arda Gündüz 25.06.2010 - 12:35
PS3, PSP fark etmez, bizim Snake affetmez!
Platformlar PSP, PlayStation 3
Metal Gear Solid: Peace Walker
  • Yapımcı - Yayıncı Konami - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 91
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%95
Artılar Mükemmel grafikler, heyecan dolu bir atmosfer
Eksiler Kamera açıları sıkıntı yaratabiliyor, ilk defa oynayanların alışma süreci uzun oluyor
Solid Snake'in oyun dünyasına kattıklarını saymaya kalksak bitiremeyiz heralde. En çarpıcı olarak verebileceğimiz örnek, gizlilik öğelerinin kullanılması olsa gerek. Bir oyunun karakterini oluşturan ve atmosfer katan en önemli öğenin gizlilikten oluşması, Metal Gear Solid serisiyle birlikte dönüm noktasına varmıştır. O zamanlar PSX'te arkadaşlarla yaz evinde başından kalkmaz, hatta oyunu oynama uğruna akşam kız arkadaşlarımızla bile buluşmazdık. Bir gün artık öyle bir noktaya gelmiştik ki, cetvel ile ölçme biçme işine girmiştik. O derece hayatımızda önemli bir yeri vardır.

Snake artık kankamızdır

Serinin en önemli özelliklerinden birisi, konsollara özel tasarlanıyor olmasıydı. Zaman geçtikçe PC'de de MGS oynama şansına sahip olmuştuk, ama mutlaka ismi ilk telaffuz edildiğinde aklımıza konsollar, özellikle de PlayStation gelir. Ben en son PlayStation 2 sahibiyken MGS 2'yi oynamıştım, bu sefer işin içine Raiden isimli bir karakter de girmişti. Açık konuşmak gerekirse seriyi orada bıraktım ve uzun bir süre diğer oyunlarıyla bile haşır neşir olacak vaktim olmadı. Şimdi, seriye olan geri dönüşümü Metal Gear Solid: Peace Walker ile birlikte PSP aracılığıyla yapmak, ayrı bir deneyim oldu benim için. Alışma sürecini biraz zor atlatsam da, gayet memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Bu sefer olayların merkezi Güney Amerika'da bir ülke olan Kosta Rika. Ülkede, son teknoloji silahlara sahip ve tehlike potansiyeli yüksek bir grup oluşmuştur. Hükümet baş etmekte zorlandığı bu durum için Snake'den yardım ister. Snake, patronu olduğu grubuyla birlikte buraya gelir ve yardım etmek üzere bir kez daha sazı eline alır. Sazı derken, silahlarından ve kendine has eşyalarından bahsediyoruz tabii ki. Metal Gear Solid: Peace Walker, aynı zamanda MGS 3 Snake Eater ve MGS: Portable Ops'un da devamı niteliğinde.

Metal Gear Solid: Peace Walker


MGS: Peace Walker'ın ayak sesleri uzun bir zaman önce duyulmaya başlanmıştı aslında. Web sitelerindeki ve dergilerdeki ön oylamalarda, neredeyse tam puana varan notlar almıştı. Daha da önemlisi Tokyo Game Show 2009'da, en iyi show ve en iyi PSP oyunu gibi çeşitli ödüllere layık görülmüştü. Bunların üstüne, serinin yaratıcısı Hideo Kojima'dan oyunu meteden ifadeler gelince, her MGS'de olduğu gibi, oyuncular Peace Walker'ı da heyecanla beklemeye koyuldular.

Yapımcılar, oyuna girişte ilk defa PSP oynama ihtimali olanları da düşünmüşler, bu yüzden karşımızda bir tutorial bölümü buluyoruz. İlk defa oynayanlar için hakikaten ilk başlarda handikap olabilir. Özellikle kamera sistemini iyi ayarlamanızı ve auto aim sistemini de açık tutmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında Peace Walker, bir kaç adet kontrol dizilimi opsiyonu sunuyor ve bunlardan bize uyanı seçebiliyoruz. Daha önce PSP'de Metal Gear Solid oynayanlar için ise bir problem gözükmüyor, rahatça alışacaklardır.