1/2

Metal Slug 4

Volkan Turan 3.06.2010 - 12:31
Sadece iki yıl gecikmeli geldi! Metal Slug 4 geldi!
Platformlar PlayStation 2
Metal Slug 4
  • Yapımcı - Yayıncı M - BrezzaSoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 80
Artılar Klasikliğini korumuş olması, silah ve araç çeşitliliği, oyun boyunca keyif vermesi
Eksiler Yavaşlamaların olması, kısa olması, aşağı ateş etmenin kolaylaştırılmaması.

Zaman gerçekten de çok çabuk geçiyor. Daha dün gibi hatırlıyorum MS1'i oynadığımı. Gerek PSX'te gerekse de arcade salonlarında az zaman öldürmedik Metal Slug ile. 2 kişiyle oynama, önüne geleni kurşuna dizme, patlatma, araçlara binme, rehineleri kurtarma, gizleri bulma ve puan toplama keyfi bir başkaydı.

Sonra X'i, 2'si, PS2'de 3'ü derken geldik 4'e. Aslında MS4, tam 2 yıl önce Neo-Geo(Mega) sisteminde çıktı. Biz MS4’ü beklerken de MS5 çıktı bile ama bu sefer MS4 ve 5'i aynı DVD'den satışa çıkardı SNK. Bu fikir sadece Amerika ile kısıtlı olduğundan, bizde bulabildiğimiz tek MS4'ü mercek altına yatırıp ameliyat edeceğiz. Bakalım bu sefer ne gibi bulaşıcı hastalıklar içeriyor?

Hepimiz biri gibi, birimiz hepimiz gibi!

Metal Slug serilerinde konuyla ilgilenen var mı bilemem ama özetlersek: 2000'lerin çok ilerisinde bir yılda, Morden'in hazırladığı bir bilgisayar virüsü tüm dünyanın askeri birlik bilgilerini kaçırmaya girişmesiyle çatışma başlar. Start tuşuna basar ve dört adet askerden birini seçmek için hazırızdır. Marco, Fio, Trevor ve Nadia adlı bu askerlerin dış görünüşleri dışında bir birlerinden pek bir farkları yok. Sadece biri farklı eğiliyor ve biri de değişik silahla oyuna başlıyor. İlk eleştirimi burada yapmak istemezdim ama mecburum, asabiyim. Her karaktere bazı özel hareket ve özel sonlar konmalı MS serilerine yoksa bu 4 adet askeri koymanın hiçbir mantığı yok.

Eski oyunlarda olduğu gibi yine 1 kişi seçip ya da bir arkadaşınızla omuz omuza verip soldan sağa doğru ilerliyorsunuz. Elinizde silah, belinizde bomba ve önünüzde patlamayı bekleyen sayısız düşman. Sadece arkanıza yaslanın ve ateş tuşuna basabildiğiniz kadar basın, yolunuza çıkan herkesi yok edin. En yakın arkadaşınız olan silahlar şöyle: bıçak, pistol, el bombası, süper el bombası, taş, ateş bombası, ağır taramalı, çift taramalı, alev silahı, düşmanı takip eden roket, roket atar, uçağa benzer roket atar, shotgun, lazer, yıldırım bulutları. Görüldüğü gibi 5 bölüm boyunca bir çok silah ve bomba kullanacaksınız. Bunların bazılarında sonsuz kurşun varken bazılarında da sınırlı sayıda kurşun bulunuyor. Hangisini kullanacağınız konusunda biraz fikir sahibi olmak için hepsini deneyin. Her birinin yararlı olduğu bir nokta kesin var. Bazı Boss'lar (oyun sonlarında gelen, ekranı kaplayacak kadar büyük düşmanlar) her silahla ölmüyor, her birinin zayıf bir noktası var ve o zayıf noktaya karşılık gelen kesin bir de silah var. İlk sefer de olmasa da diğer oynayışlarınızda nerede hangi silah kullanılır zaten öğreneceksiniz. Bomba sayılarında da artış var. Ateş ederken bomba atmak en çok baş vuracağınız atak olacak çünkü düşman bazı bölümlerde oluk oluk üstünüze akıyor ve toplu patlama yapmadan ilerlemek imkansız. Eğer daha önce MS oynamamışsanız, zaten zıpla+bomba at yada ateş+bomba at olayına kısa bir süre sonra alışacaksınız

Metal Slug'ın kesinlikle en çok ilgi çeken tarafı kullanılan araçlardır. Tank ve benzeri araçlara binip sonsuz sayıda kurşun tüketmek gerçekten harika bir duygu. Bu araçlar öyle bir vuruşta da dağılmadığından en çok ihtiyaç duyacağınız şey oyun içinde. Şimdi de araçlara bakalım: Tank, mekanik tank, motosiklet, kamyon, düşman tankı, metal tankı, deve(evet bildiğimiz deve). Araçlarımız da bunlar. Her birinin değişik bir kullanış stili var. Değişik ateş gücü ve bomba yeteneğini de unutmayalım. Mesela Metal Tank, 360 derece etrafa ateş edebiliyor ve aşırtma bomba atabiliyor. Deve ise sadece arkasına bağlanmış bir makineliden ateş ettiğinden menzili kısıtlı ve bomba yeteneği yok ya da düşmanın tankı dediğimizde, 2 bölümde düşmandan alabildiğiniz tank ama kullanışlı değil ve büyük ihtimal hemen patlayacaksınız. Patlamak üzere olan bir tanktan zıplayarak atlayıp tankı düşmana fırlatabilir ya da patlamıyorken de sadece zıplayarak birkaç saniyeliğine vurulmaz olabilirsiniz. Bunun gibi bir çok taktik MS'ın doğasında var. Ve her biri oyunu daha da zevkli hale getiriyor.