1/3

Metalheart: Replicants Rampage

Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Biz bu filmi daha önce görmüştük...
Platformlar PC
Metalheart: Replicants Rampage
Merlin Puanı 65
Artılar Rahat oynanış, öğrenmek zaman almıyor, video'lar güzel
Eksiler Fallout'a oldukça benzer, ses efektleri hiç iyi değil, animasyonlarda problemler var

Fallout’u hatırladıysanız, RPG türüne kattığı birçok yeniliği ve zevkli bir oynanışı olduğunu da bilirsiniz. Kendimizi gerçekten geliştirdiğimizi hissediyor ve birçok çevresel öğe ve hatta kendi fiziksel şartlarımızla bile yarışmak zorunda kalıyorduk. İlerledikçe, yeteneklerimizi geliştiriyor, yenilerini kazanıyorduk, bunları yaparken de hem üzerimizde taşıdığımız alet-edevatı, hem de sağlık durumumuzu devamlı kontrol etmemiz gerekiyordu. Üstelik, düşmanlarla gerçekleştirdiğimiz çarpışmalar sıra tabanlı oluyor ve bizim de buna uygun bir strateji belirlememiz gerekiyordu. Hikayesi de insanı saran türden olunca, Fallout orjinal bir baş yapıt olarak tarihe geçmişti.

Bir garip geçit

Her tutulan oyunun taktidi, ne zaman olursa olsun yapılır ve onun meyvelerini yemek isteyebilirler. Ancak, bu takiltler tutunamaz ve bir süre oynandıktan sonra bitirilmeden silinmeye mahkum olurlar. Metalheart da bu durumdan nasibini alacak bir yapım olarak adlandırılabilir. Kesinlikle kötü bir yapım değil ve hatta ilk başta rahat oynanışı gördükten itibaren insanı içine bile çekebiliyor. Ancak bir süre daha oynadıktan sonra anlaşılıyor ki, aslında türe hiçbirşey katmıyor, hatta aynı özellikleri birebir ufak tefek geliştirmelerle uygulamaya devam ediyoruz. Hikaye de klişe olunca, Metalheart eksi puanlar toplamaya başlıyor.

Başlar başlamaz karşımıza çıkan video, gerçekten dikkatimizi çekti. Oldukça kaliteli grafiklerle hazırlanmış ve göze gayet güzel geliyor. İlk baştaki bu demoyu gördükten sonra, oyun içerisinde de en az bu kalitede grafikler bekledik, ancak maalesef beklentimiz boşa çıktı. Ara demo’dan da anlaşılacağı üzere, uzay gemisinde uçmaktayken, birden bire garip bir geçit keşfededilir. Yalnız bu geçit pek iyiye işaret değildir, çünkü üzerine birçok meteor çekerek uzay gemisine çarpmasını sağlar. Mürettebat kaçıp canını kurtarmak için uzay pod’larına hareketlenirler. Oyuna başlayacağımız bir bay bir de bayan karakter, kaçmayı başarırlar ancak az evvelki geçitten geçerek garip bir gezegene doğru yol alırlar. Tabii, onları keşfedenler de alarma geçmişlerdir bile. Son olarak yüzeye inerler ve macera başlar.

Normalde, tutorial’ı olan her oyunun bu kısmını oynamanızı tavsiye ediyorum, çünkü öğrenme açısından son derece önemli bölümler. Metalheart’da da burası var, ancak kontroller o kadar sade ve rahat ki, burayı oynamasanız bile rahatça kendi kendinize keşfedebilirsiniz. Hele, Fallout oynamışlığınız da varsa, kendinizi aynı onu oynuyormuş gibi de hissedebilirsiniz. Zaten, tutorial da oldukça kısa ve çok çabuk size hareketleri öğretip hazırlıyor.

Bir elin nesi var, çok elin sesi var

İki karakterin yönetimini alaraktan başlıyoruz. İstersek tek tek seçerek, istersek ikisini birden yönlendirerek hareket edebiliyoruz. İkisinin de kendi Inventory’leri bulunuyor. İkisinin de her türlü kontrolünden ve taşıyacağı eşyalardan biz sorumluyuz. Ancak, ilerledikçe takımımızı altı kişiye kadar çıkartabileceğiz. Başlar başlamaz, alttaki menüde bulunan kafa resmini kullanarak, karakterlerimizin yetenek puanlarını dağıtabiliriz. Başlangıçta, sizin de gözlemleyebileceğiniz gibi, yetenekler aynı olmasına rağmen her karakterin başlangıçtaki yetenek puanları farklı. Yani bunun anlamı, başlangıçta bir karakterin özelliklerinden bir tanesi, diğerinden daha fazla puana sahip olabilir. Tabii, bu puanlara ve bizim dağıtım şeklimize göre yetenekler şekil değiştirebiliyor, oyunda da bunu tamamıyla hissedebiliyoruz. Yetenekler içerisinde zeka, dayanıklılık, ileriyi görüş, hırs gibi birçok öğe bulunuyor. Zamanla bunları geliştirebilir ve karakterlerimizi özelliklerine göre önemli insanlar haline getirebiliriz.