1/3

Metro 2033

Özgür Yıldız 3.06.2010 - 12:31
Metro'nun karanlık tünellerinde daralacaksınız!
Platformlar PC
Metro 2033
  • Yapımcı - Yayıncı 4A-Games - THQ Nordic
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 86
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%45
Artılar Muhteşem grafikler, dalıp gidilecek atmosfer, sağlam senaryo.
Eksiler Yapay zeka sorunlu, grafiksel hatalar, kötü karakter modellemesi.
Nükleer bir felaketten sonra nereye saklanırdınız? Evinizin bodrumuna mı? Yoksa koşarak kaçmak gibi saçma bir çözüm mü üretirdiniz? Öyle görünüyor ki Ruslar bu durumda ne yapacaklarını biliyor.

Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin aynı adlı romanından uyarlanan hikayemiz, nükleer felaketten 20 yıl sonraki dönemde, Moskova’da geçiyor. İnsanlar bu olayın ardından metro sistemine kaçmışlar ve uzun bir süredir de burayı evleri bellemiş durumdalar. Her bir metro istasyonu küçük bir şehir halini almış. Kontrol ettiğimiz karakterimiz genç Artyom ise yaşadığı “şehir”de beliren tehlikeleri diğer istasyon-şehir’e iletmek için yola çıkıyor. Tabi ki bu yolculuğunda mutantlar, yaratıklar ve haydutlarla karşılaşmakla da kalmıyor Artyom. Neo-komünistler ve Neo-Naziler, bunların yanında “Dark Ones” adı verilen ve insanlara neden saldırdıkları belli olmayan bir grup yaratık da karşılacaklarımız arasında.

Metro 2033

Klasik bir FPS oyunu olmayan Metro 2033, bu türe küçük yenilikler ve ayrıntılar katarak sizi farklı bir dünyaya götürüyor. Atmosfer, Metro 2033’ün en büyük kozlarından biri. Karanlık tüneller, dökük yıkık ama bir o kadar da canlı şehirler, konuşmalar, sesler, ışıklar... Saymakla bitecek değil ama her biri o kadar etkili oluyor ki, kendinizi Artyom gibi hissetmeye başlıyorsunuz.

Nefes almak lazım

Bu atmosfere en önemli katkıyı silahlar ve kullanılan ekipman yapıyor. Klasik altıpatlar, kalaşnikof ve benzeri silahlar dışında, hava pompalayarak kullanabildiğiniz silahlar da mevcut. Yüzeye çıktığınız zaman kullanabileceğiniz gaz maskeniz, ışığınızı şarj etmek için kullanabileceğiniz küçük bir mobil jeneratörünüz de mevcut. Gaz maskesine özellikle değinmemiz gerekiyor çünkü oyunun en can alıcı özelliklerinden biri bu. Yüzeye çıktığınızda ya da zehirli gaz bulunan bir yere geldiğinizde “G” tuşuyla maskenizi takmanız gerekiyor. Maskeyi taktığınızda “T” tuşuyla saatinize bakarak, maskenin ne kadar vakti kaldığını öğrenebiliyorsunuz. Etrafta bulacağınız filtreler otomatik olarak bittikçe karakteriniz tarafından değiştirilebiliyor. Ancak bir çarpışma sırasında gaz maskesi takılıysa, maskeniz zarar görebiliyor ve yenisini bulmanız gerekebiliyor. Atmosfere yardımcı demiştik. Maskenin takılı kaldığı zamana göre ekranınız buğulu gözükmeye başlıyor, nefes alış verişiniz hareketlerinize göre artıyor ve sizi içten içe bunaltıyor: Aynı bir gaz maskesinin yapacağı etkiyi birebir yaşamış oluyorsunuz.