Metro Exodus işitme engelliler için alt yazı ekledi

Metro Exodus işitme engelliler için alt yazı ekledi

Berat Darıcı
Berat Darıcı 19.02.2020 - 05:37
Metro Exodus işitme engelliler için bir oyunda alt yazı nasıl olmalı adeta ders verdi. Detaylı alt yazı desteği ile oyuncuları atmosferin içine sokuyor.

4A Games tarafından geliştirilen serinin üçüncü oyunu Metro Exodus yeni alt yazı desteği ile örnek oldu. İşitme engelliler için oyuna detaylı bir alt yazı seçeneği eklendi. Detaylı alt yazı mı olur? Dediğinizi duyar gibiyim. Sanırım oluyormuş. Aşağıdaki görsellerde de görebileceğiniz üzere oyuna eklenen alt yazı sadece diyalogları içermiyor. Etraftaki sesleri tanımlıyor, bir tehdit varsa onun ne tarafta ve ne kadar uzakta olduğunu yazıyor.

Metro:Last Light ve Metro 2035 oyunlarının ardından serinin devam oyunu işitme engellileri adeta oyunun korku dolu atmosferine sokuyor.  Metro serisindeki önceki oyunlara çok benzeyen Exodus, hayatta kalma iç güdüsünü korkuyla aşılayarak gizemli bir oyun olmayı başarıyor. Birinci şahıs bakış açısına sahip oyun tek kişilik oynanışa sahip. PC(Epic Games & Steam), PlayStation 4, Xbox One ve Google Stadia platformlarında oyunu oynayabilirsiniz.

Oyuna gelen güncelleme oyundaki çınlama seslerini de kapatmanıza izin veriyor. Eğer rahatsız oluyorsanız denemenizde fayda var. Geliştiricilerin "Sandbox Survival" olarak adlandırdığı oyun tamamen açık bir dünyaya sahip değil. Oyun, dinamik gece ve gündüz döngüsüne sahip.

Metro Exodus güzellikleri bunlarla sınırlı değil

Metro Exodus'ta kask ve gaz maskenizi özelleştirebiliyorsunuz. Özelleştirmeler pek çok elektronik ekipman üzerinde de yapılabiliyor. Gaz maskesini onara bildiğiniz oyunda, mevsim çeşitliliği de bulunmakta. NPC'lerin çevreye verdiği tepkiler mevsimlere göre değişiklik gösteriyor. Kış, ilkbahar,  yaz ve sonbahar mevsimlerinin hepsini görebileceğiniz oyunun öğretici kısmı kış mevsimi içerisinde bulunuyor. Her mevsimde farklı zorluklar ve yeni hikayeler sizleri bekliyor.

Metro Exodus geçtiğimiz hafta "Sam’s Story" isminde yeni bir genişleme paketi de yayınladı. Serinin diğer oyunları gibi grafikleri ile ön plana çıkan oyun Deep Silver tarafından yayınlanıyor. Oyunu 1080p 30FPS düşük ayarlar ile oynayabilmek için 8GB RAM, GTX 670 ya da Radeon HD 7870 üzeri 2GB ekran kartı son olarak da Intel i5-4440 işlemci gerekiyor. Oyunu 4K 60FPS olarak extreme ayarlarda oynamak için RTX 2080 TI, 16GB RAM ve işlemci olarak Intel Core i9 9900K gerekmekte. Optimizasyon anlamında karşılaştırmak gerekirse oyunun ilk oyundan biraz daha iyi optimize edildiğimi söylemek yanlış olmayacaktır. Oyun için sabit diskinizde 60GB boş alan gerekiyor.

Metro Exodus işitme engelliler için altyazı ekledi

Metro Exodus işitme engelliler için altyazı ekledi

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 8.03.2021 18:27
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.02.2020 13:06
Birde şu fps ekran yırtılmalarını optimizasyon sorunlarını çözeydin iyiydi gözlerim bozuluyo sağ sol yapınca akmıyo yani oyun bide konsol One X en iyisi ama iş oyun yapımcısındada bitiyo o konuda dengeyi yapamamış
MK Okuru
MK Okuru 22.02.2020 09:56
En güçlü konsolda bile 25 fps oynatıyor bu sorunu halletmek için son model PC ve vscn ayarı açık oynaman gerek yurt dışında yaşasaydık bu dediğim hayal değildi dolar 6.11 olmuş burda
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.02.2020 10:28
Ama bir Türkçe ekleyemediler harbiden helal olsun
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.02.2020 19:18
Çok güzel.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.02.2020 13:35
Helal olsun
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×