1/2

Metroid Prime 2: Echoes

Devran Yardım 3.06.2010 - 12:31
2002'nin en başarılı oyunlarından Metroid Prime geri dönüyor…

Önceki sene Retro Studios, Nintendo'nun en ünlü oyunlarından Metroid 'i adeta yeniden yaratarak bir FPS oyunu haline getirmiş ve kimi otoritelere göre 2002 yılının en başarılı oyununu yapmıştı. Zaten Metroid Prime çoğu otoriteye göre multiplayer özelliğinin olmaması dışında kusursuz bir oyundur. Aradan iki yıl geçti ve Nintendo çok sevilen oyunun devamı olan Metroid Prime 2: Echeos'u E3 2004'te duyurdu.

Bakalım yeni maceramızda ne gibi yenlilikler var?

Luminon ve Ing adlı iki ırk karanlık ve aydınlık dünyalarında yaşamaktadır ve bu ırklar aralarında büyük bir savaşa girmişlerdir. Savaşın nedeni ise Ing’lerin anlaşmaya yanaşmamasıdır. Sürekli sorun çıkartan bu şeytani ırk, Luminon ırkını sonsuza kadar yok edip aydınlık dünyayı ele geçirmek istemektedir. Bu da Samus Aran’ın oyuna girdiği yer oluyor. Kiralık Avcı; Luminonlar tarafından Karanlık Dünya’ya gidip Ing ırkını yok etmek için tutulur; ayrıca Luminonlar, Samus Aran’a modifikasyon ve yol boyunca kendisini geliştirmesi konusunda yardımcı olurlar.

Oyun Samus’un uzay gemisini Aether gezegeninin atmosferinden içeri sokup, şiddetli bir fırtınaya yakalanması ile başlayacak. Gemi inmeden önce biraz hasar alacak ve Retro Studios’a göre bu ilk sahne mükemmel şekilde hazırlanmış gerçek zamanlı bir videodan oluşuyor. Bu videoda geminin orijinaline göre mimari özelliklerinin ve alt roketlerinin genişletilmiş efektlerle daha fazla detaylandırılmış olduğunu öğreniyoruz.

Aether gezegeni daha önce oynadığımız Tallon 4’ten çok farklı. Gezegen tamamıyla karanlık ve muhteşem görünüyor. Mağaralar çeşitli yerlerde kırmızı ışıklarla aydınlatılmış, gerçek zamanlı ışıklandırma özellikle Samus’u muhteşem bir teknikle gölgelendirmiş ve aydınlatmış; ayrıca güneş ışınları gezegenin üzerinde baskın bir sis ve ışık ile Samus’un siperlerini aydınlatıyor.

Samus eskisinden çok daha güçlü ve karizmatik.


Metroid Prime 2: Echoes’ta Samus geleneksel güç ışınlarını kullanıyor; fakat bunun yanında ışın silahı da mevcut. Bu silah karanlık ve aydınlık dünya temalarıyla fazlasıyla donatılmış. Işın silahı standart çevreleri bir yığın ışın göndererek vurabiliyor. Aydınlık ışın silahı karanlık dünya savaşçılarına çok zarar vermede ve onları ortaya çıkarmada oldukça kullanışlı görünüyor. Tersi olan karanlık ışın silahı ise aydınlık dünya savaşçılarını perişan ediyor. Karanlık ışın silahı tamamen pis bir silah, bu silah yapışkan bir sıvı atıyor, kendisini düşmana bağlayan ve onu saran bir özelliğe sahip olduğu için de ona Dark Matter (Kara bela) deniyor. Bu karanlık ve aydınlık ışınlar (ki Nintendo bunların çok eğlenceli olacağını vurguluyor) oyunun bulmacalarının çözümünde de çeşitli fonksiyonlara sahip olacakmış. Yalnız Retro Studios bu silahlara cephane sınırı koymuş durumda. Sonuç olarak bu silahları boşa kullanamayacağız, fakat daha önce açıkladıkları silahlarda herhangi bir cephane limiti bulunmayacak.