Metroid Prime: Hunters

Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
DS'de Metroid Prime keyfi
Platformlar NDS
Metroid Prime: Hunters
  • Yapımcı - Yayıncı Retro Studios - Nintendo
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 90
Artılar Eğlenceli oynanış, kolay kontroller, Multiplayer
Eksiler Eksisi yok
Konsolda FPS olur mu olmaz mı tartışması süredursun, mazisi 80’lere kadar dayanan Metroid, 2003 yılı içerisinde şimdiye kadar yapılmış en iyi FPS’lerden birine Gamecube’de imza atarak sahada konuşmayı sevdiğini göstermişti. Günümüze gelindiğinde ise Metroid Prime’ın kendini ispat etmesi gereken NDS adında bir konsol daha ortaya çıktı; ayrıca bu sefer istediklerini daha iyi ortaya koyabileceği bir kontrol mekanizması ve iki tane de ekranı var.

Metroid Prime’ın NDS macerası bir zamanlar Alimbics adındaki bir ırka ev sahipliği yapan Tetra Galaxy’de geçiyor. Alimbic’ler gelişmiş bir uygarlık kurduktan sonra ansızın ortadan kaybolmuşlar ve kaybolurken de boş durmayarak arkalarında kendilerine özgü materyaller bırakmışlardır. Çok uzun zaman sonra buradan uzaya yayılan bir mesajda ise mükemmel gücün kaynağı olarak Alimbic uygarlığı gösterilmiştir. Bunun üzerine Galactic Federation, kahramanımız Samus’u bu gücü araştırması üzere görevlendirir; fakat gücün peşinde olan tek kişi o değildir. Olaylar gelişir...

Metroid Prime’ın son halkası Hunters, adından ve konusundan da anlaşılabileceği üzere sadece kahramanımız Samus ve macerası üzerine yoğunlaşmıyor; artık etrafımızda tıpkı bizim gibi ödül avcıları var. Nedenleri farklı olsa da hepsinin asıl görevi bu gücü ele geçirmek. Bu nedenle bölümler içerisinde onlarla sürekli karşı karşıya geliyoruz. Oyuna konu olan Tetra Galaxy içerisinde dört farklı mekan bulunuyor; ana görevimiz her birini ziyaret ederek artifact’leri toplamak. Fakat oyun içerisindeki bulmaca yapısı nedeniyle bu işi o kadar kolay gerçekleştiremiyoruz. Bölümler içerisinde bazı kapılar çeşitli renklerle oluşturulmuş güç duvarları ile korunuyor. Buralardan geçebilmek içinse o renge ait silahı bulmalıyız. Buna göre de aynı gezegeni birden çok defa ziyaret etmek zorundayız.

Bölüm tasarımları birbirini tekrar eden bir yapıda oluşturulmuş olsa da NDS’in üç boyutta gerçekleştirdikleri göze alındığında bu pek dikkat çekmiyor. DS’in her iki ekranıyla gerçekleştirilen sunum ise inanılmaz. Dokunmatik ekranın ortasında kullanışlı bir radar yer alıyor, hemen altındaki tuş ile de tarayıcımızı çalıştırabiliyoruz. Morph Ball dönüşümü ve silah seçimi de yine bu ekrandan sağlanıyor; üst ekranda ise FPS görünümüne sahibiz. Kontrollerde ise istersek tuşları, istersek stylus’u seçme imkanımız var; her ikisi de oldukça rahat, özellikle stylus ile hedef almak eğlenceli.

Wi-Fi desteği de içeren Metroid Prime: Hunters gerçekten de el konsolunda harika bir FPS deneyimini sizlere sunuyor. Multiplayer üzerinde diğer Bounty Hunter’ları seçtiğimizde değişen arabirim görüntüsü de grafiksel açıdan bir artı yön. NDS’de ne cevherler olduğunu görmek için Metroid Prime muhteşem bir fırsat.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 19.04.2024 08:28
Kalan Karakter: 300 Gönder
Metroid Prime: Hunters
İlginizi Çekebilir