1/2

Metroid Prime Trilogy

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Samus Aran olmaya hazır mısınız?
Platformlar Wii
Metroid Prime Trilogy
  • Yapımcı - Yayıncı Retro Studios - Nintendo
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 90
Artılar Üç oyun bir arada, seriyle yeni tanışacak kişiler için tüm oyunların yer alması bir avantaj, ilk iki yapım Wii için yeniden elden geçirilmiş
Eksiler Zayıf kutu içeriği
"Yazı için Ozan Özarslan'a teşekkür ederiz."

Sonunda herkesin dilindeki serinin üç oyunu bir arada. Metroid Prime Trilogy, Wii için yeniden elden geçirilmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. İlki ile büyük ses getirmeyi başaran Metroid Prime (Kısaca MP), en son üçüncü üyesiyle Wii platformunda piyasaya sürülmüştü. Trilogy sayesinde, serinin hikayesini tek bir oyun üzerinden takip edebileceksiniz.

İsterseniz incelemeye geçmeden önce, yapım hakkında bilgisi olmayanlar için biraz konusundan bahsedeyim. Her şey sömürgeci bir topluluk olan Space Pirates ve onlara liderlik eden Ridley'in, dünya üzerindeki son insan kolonisine saldırması ile başlıyor. Ridley ve ekibi koloninin tamamını öldürüyor. Fakat sarı saçlı, mavi gözlü, üç yaşındaki kız çocuğunu gözden kaçırıyor. Annesini ve babasını saldırılarda kaybetmiş olan bu kız çocuğu, uygar bir toplum olan ve teknolojide büyük işler başaran Chozolar tarafından bulunuyor. Chozolar aynı zamanda Metroid Prime'ın üçüncü yapımında Skytown'ı inşa eden uygarlıktır. Space Pirates'in yaptığı saldırının hemen ardından dünyaya inen Chozolar’ın sinyalleri takip ederek buldukları kız çocuğu Samus Aran, Chozolar’ın onun için geliştirdiği güçlendirilebilir mekanik kıyafet ile Galaktik Federasyon’un emrinde çalışmaya başlıyor.

Etrafına iyi bak taranacak çok şey var

Yapıma giriş yapmamız ile birlikte kendimizi profil yaratma ekranında buluyoruz. Profil yaratma derken öyle bazı oyunlarda olduğu gibi uzun uzun boşluk doldurmalar değil. Wii'de bulunan Mii karakterlerinden birini seçiyoruz ve ana menü ile karşılaşıyoruz. Tek kişilik mod, çoklu oyunculu mod, ayarlar ve ekstra bölümlerinin bulunduğu ana menünün sade bir yapısı olduğunu ve kullanımının kolay olduğunu sizlere söyleyebilirim. Tek kişilik bölümün içerisine girdiğimizde, serinin üç oyunu da ayrı başlıklar altında sıralanıyor. Ayrı başlıklar altında listelenmesi sayesinde, yapımlar birbirinden bağımsız bir şekilde oynanabiliyor. İsterseniz herhangi bir oyundan başlayıp, sıkıldığınız yerde kaydedip, diğer Metroid Prime’lardan birini oynayabilirsiniz.

Metroid Prime Trilogy
"Samus Aran, Chozolar'ın onun için geliştirdiği güçlendirilebilir mekanik kıyafet ile Galaktik Federasyon'un emrinde çalışıyor."

Yapımı ilk defa oynayacak olan kullanıcılar varsa, ilk oyundan başlamalarını hikayeyi öğrenmeleri açısından tavsiye ederim. Bölüm için ne kadar ilerleme kaydettiğimizi liste sayesinde rahatlıkla görebiliyoruz. Metroid Prime'da güzeller güzeli Samus'u yönetiyoruz. Yapım her ne kadar görüntü olarak klasik bir FPS havası verse de, içerisinde bulundurduğu bulmacalar ve özellikler sayesinde diğer FPS'lerden farklı olduğunu bize kanıtlıyor. İlerleyişimiz sırasında açılmayan kapıları ya da karşımıza çıkan çeşitli engelleri Samus'un üzerinde bulunan “Scan etme” özelliği ile geçebiliyoruz. Yeri geldiğinde top şeklini alarak dar yerlerden ilerliyoruz. Düşmanlarımızın zayıf noktalarını öğrenirken ya da karşımıza çıkan nesneler hakkında bilgi toplarken, tarayıcımız en büyük yardımcımız oluyor. Görevlerdeki temel ilerleyişimiz zaten harita üzerinde bulunan nesneleri tarama üzerine kurulmuş.

Multiplayer’da ne yazık ki online bir seçenek yer almıyor. Aynı makine üzerinden "Split-Screen" olarak oynayabiliyoruz. Yapımın koleksiyon sürümüne online destekli multiplayer eklense daha eğlenceli olurdu.