Minecraft'ın RTX desteği hangi özellikleri sunacak?

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 20.08.2019 - 13:33
Oyunun RTX sürümünden detaylar geldi

NVidia'nın Gamescom fuarı öncesi düzenlediği özel sunumda değinilen oyunlardan birisi de Minecraft oldu. Son dönemde eski popülerliğini tekrar yakalayan oyunun RTX özelliklerine değinildi. Görsel olarak çok daha iyi bir duruma gelen RTX desteği ile ilgili firmanın yapmış olduğu açıklama şu şekilde;

Minecraft'ın RTX desteği hangi özellikleri sunacak?

Minecraft, NVIDIA ve Microsoft, gerçek zamanlı ışın izleme desteğiyle dünyanın en çok satılan, 176 milyondan fazla kopyasıyla oynanan video oyununun çarpıcı biçimde daha gerçekçi olacağını açıkladı. Yeni ücretsiz oyun güncellemesi Minecraft oyuncularına kendi yarattıkları dünyalarda çok daha canlı görselleri, daha gerçekçi gölgeleri, aydınlatmayı ve canlı renkleri beraberinde getirecek.

NVIDIA ve Mojang, oyunun Windows 10 sürümüne yol izleme olarak bilinen bir ışın izleme yöntemi ekliyor. Yol izleme, ışığın bir sahne boyunca taşınma şeklini simüle ediyor. Geleneksel olarak pikselleştirilerek veya hibrit renderlayıcılar kullanılarak ayrı ayrı uygulanan birçok farklı efekt tipi için aydınlatma hesaplamalarının olduğu birleşik bir model sunuyor.

Bunlar arasında:

- Güneş, gökyüzü ve parıltı taşı ve lav gibi emici yüzeyler dahil olmak üzere çeşitli ışık kaynaklarından doğrudan aydınlatma

- Işık kaynağının boyutuna, şekline ve mesafesine bağlı olarak gerçekçi sert ve yumuşak gölgeler

- Piksel başına yayılan aydınlatma

- Dolaylı dağınık aydınlatma (yaygın küresel aydınlatma)

- Dolaylı speküler aydınlatma (yansımalar)

- Yansıma, kırılma ve saçılma ile şeffaf materyaller (vitray, su, buz)

- Atmosferik saçılma ve yoğunluk (hacimsel sis, hafif şaftlar, gerçekçi gökyüzü) yer alıyor.

Gerçek zamanlı ışın izleme, oyunların yaratılma şeklini değiştiriyor ve ulaşabilecekleri görüntü kalitesini önemli ölçüde artırıyor. Işın izleme, endüstri standardı uygulama programlama arayüzlerini içeren güçlü bir ekosisteme dayanıyor ve bir dizi popüler oyun motoruyla en büyük yayıncıların merakla beklenen oyunlarını destekliyor.

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 27.01.2022 00:21
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.08.2019 11:44
çok güzel olmuş
Kalan Karakter : 300 Gönder
Minecraft'ın RTX desteği hangi özellikleri sunacak?

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×