1/2

Mini Ninjas

Nurullah Karapınar
Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
Sevimli ninjalarımızın maceralarına katılın
Platformlar PC
Mini Ninjas
  • Yapımcı - Yayıncı IO Interactive - Eidos
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 88
Artılar Hiro, grafikler ve müzikler sizi başka diyarlara götürüyor, vadettiği eğlenceyi sonuna kadar veriyor, etkileyici ve göze hoş gelen büyüler
Eksiler Co-op modu yok, kamera açıları bazen sorun oluyor, oyunu bitirince baştan oynamanız için bir sebep yok
Şimdiye kadar çıkan ninja temalı oyunlar içinde, Ninja Gaiden (NG) ve Tenchu dışında pek kayda değer bir yapıma rastlamadık. NG aksiyon ve grafik bazında oldukça başarılı bir yapımdı. Xbox’a ilk çıktığında (2D türü önceki versiyonları hariç) tüm dikkatleri üzerine toplayıp, başarılı bir satış rakamı yakaladı. Devam oyunu X360’ın yanında PS3’e de hazırlandı (Xbox çıkan ilk NG, Sigma adıyla PS3 için de çıktı). Ancak ninjaların temel prensibi gizlilik bu oyunda yoktu. Tenchu’da gizlilik unsuru başarılı bir şekilde kullanılıp, zevkli bir macera olarak karşımıza çıkmıştı. Ancak gelen devam oyunları beklentilerin altında kalınca unutulmaya yüz tuttu. Hitman’dan tanıdığımız IO Interactive, ninja konseptini kullanarak yeni bir projeyle karşımıza çıktı. “Mini Ninjas” (MN) ismini verdikleri yapım, oldukça hoş grafikleri olan masalsı bir macera ve bu macerada 6 minik ninjamıza eşlik ediyoruz.

Yağmalanmış bir köy ve yalnız bir kahraman

Oyunu açınca ilk dikkatimizi çeken yumuşak hatlı grafikler ve rengârenk bir ortam. Çimenler ve ağaçların yaprakları hafif rüzgârda dalgalanıyor. Daha ilk andan itibaren oyuna adapte oluyorsunuz. Ana karakterimiz Hiro isimli bir ninja. Köyü esrarengiz bir kötülüğün hedefi olmuş ve bu kötülük karabasan gibi her tarafı etkilemiştir. Nereden geldiği belli olmayan bir savaş lordu, çevredeki tüm hayvanlara Kuji büyüsü yaparak kendi askerlerini oluşturmuş ve yıkımlara başlamıştır. Üstelik Hiro’nun kendi gibi kader birliği yapmış ninja arkadaşları kaybolmuş ya da kaçırılmıştır. Bizim amacımız köyümüzü saran bu belayı yok etmek ve arkadaşlarımızı bulmak. Bunun yanında hapsedilen hayvanları da kurtarmaya çalışacağız.

Hiro’nun hocası kahramanımıza bazı tavsiyeler vererek yolculuğa hazırlıyor. Bu da oyunumuzun Tutorial bölümünü oluşturuyor ve yapımın kontrollerine alışıyoruz. Mini Ninjas’a platform öğeleri de serpiştirilmiş, ancak tamamen platform değil. Prince of Persia’dan esinlenerek hazırlanan yan duvar koşusu, karşılıklı duvarlardan destek alarak yukarı çıkma ve çıkıntılara tutunup ilerleme gibi hareketler var. Genelde yapım içine dağıtılan ekstraları bulmak için platform öğelerini kullanıyoruz. Bunlar; çeşitli çiçekler, heykelcikler ve mantarlar. Biraz ilerledikten sonra yerde yenilmiş elma parçalarına rastlıyoruz. Bunları takip edince ilk arkadaşımız olan Futo’yu buluyoruz. Kendisi ağır cüsseli kel kafalı bir ninja. Bundan sonra Futo’yu da seçip savaşabiliyoruz.

Mini Ninjas
"Futo iri cüsseli samuray savaşçıların hakkından geliyor."

Çok geçmeden düşmanlarımızla karşılaşıyoruz ve kılıcımızın tadına bakıyorlar. Bu mavi üniformalı askerlerin başında devamlı bir kumandan oluyor, ya yürüyüş eğitimi yapıyorlar ya da okçuluk becerilerini geliştirmek için talim yapıyorlar. Hiro bu askerleri etkisiz hale getirince büyü bozuluyor ve eski hayvan hallerine geri dönüyorlar. Bunlar genelde tilki, tavşan, kurbağa, ayı, turna, rakun gibi orman hayvanı. MN’deki bu üniformalı askerler şimdiye kadar oynadığım düşman tipleri içindeki en sevimlileri. Çıkardıkları sesler ve yürüyüşleri çok komik. Özellikle boss savaşları sonundaki sinematiklerde oldukça eğlenceli halleri var. Bunların dışında hayaletler, birden ortaya çıkıp kaybolan ninjalar ve tabii ki boss’larımız var. Boss mücadeleleri eğlenceli geçiyor ve sistem tamamen ekranda çıkan tuşlara zamanında basmaya dayalı. Boss’un zayıf tarafını bulmak da bize kalıyor.

Gölgelerin gücü adına

Gelelim Hiro’nun becerilerine; oldukça çabuk ve seri hareket ediyor. Diğer karakterler büyü yapamazken, Hiro çeşit çeşit büyüler kullanabiliyor. Bu büyülerin hepsi oyun başında aktif değil. Bunun için bölümlerdeki beyaz taş sütunu bulmalısınız. Bu sütunun yakınlarında anemon çiçeğini de bulmanız gerekiyor. Çiçeği sütunun önündeki kaba koyunca büyü aktif hale gelecek ve listenize eklenecek. Oldukça ilginç büyülerle karşılaşacaksınız. Hayaletlerin olduğu bölüme gelince taş sütunu mutlaka bulup, o büyüyü aktif hale getirmelisiniz. Hayaletler başka türlü yok edilemiyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×