1/3

Mirror's Edge

Serkan Selim YILDIZ
Serkan Selim YILDIZ 3.06.2010 - 12:31
Hadi gelin damdan dama atlayalım!
Platformlar PC
Mirror's Edge
  • Yapımcı - Yayıncı DICE - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 85
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%95
Artılar Canlı detaylı grafikler, özgün oynanış, iyi optimizasyon
Eksiler Bazı gölge ve ışıklandırma hataları, kendini tekrar eden dövüş comboları
EA’nin düşüşü

Electronic Arts bu yıl büyük bir eleştiri yumağı altında kaldı. Son zamanlardaki yapımlarıyla bekleneni veremeyen köklü firma, krizden etkilenmiş ve yakın zamanda büyük bir işten çıkarma operasyonu yapmıştı. Adlarıyla unutulmayan yapımlar bekleneni verememiş ve mali açıdan zarar edilmişti. Şükür ki EA altında çalışan seçkin bir iki yapımcı firma EA’nin ismin kurtarır nitelikle projeler yapabiliyor. Bu yapımcılardan biri de herkesin bildiği DICE (Digital Illusions CE) firması. İsveç asıllı firma olan DICE geçmişte Battlefield gibi bir yapıma imza atmış ve oyuncuların gözdesi haline gelmişti. Mirror’s Edge, Unreal 3 motoruyla geliştirildi ve PhysX desteği içeriyor. Daha önce denenmemiş bir türü bize sunan yapım birçok oyundan alıntılar içerse de, farklı bir oynanabilirlik sunuyor. Oyunun büyük bir bölümü çatılarda, arka kapılarda kaçamakla geçiyor.

Mirror's Edge
"Yapımda silah kullanmak zorunda kaldığımız anlar da oluyor, fakat çoğu zaman ihtiyaç duymuyoruz."

Kâğıt uçak

Yapımı açtığımızda hoş bir ana menü temasıyla karşılaşıyoruz. Grafik ayarlarımızı sistemimiz iyi ise gönül rahatlığıyla üst seviyelere çekebiliriz, çünkü optimizasyon gayet iyi seviyede. Her ne kadar bazı sistemlerde donmalar, Frame rate düşüşleri yaşansa da, 1.01 yamasıyla sorunların büyük bir bölümü düzeltilmiş. Modlara göz attığımızda Story ve Race göze çarpıyor. Multiplayer maalesef bulunmuyor. Story modda senaryoyu oynuyorken, Race modda kendimiz bölüm seçip zamana karşı yarışıyoruz. Race modun pek eğlenceli olmadığını söylemeden edemeyeceğim. Senaryoya girdiğimiz zaman, işe koyulmadan önce tuşların ne işe yaradığını, hangi hareket kabiliyetlerine sahip olduğumuzu sarışın bir güzel, bize örneklerini göstererek anlatıyor. Böylece tuşlara alışmakta ve yeteneklerimizi anlama konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. Daha sonra görevlere koyuluyoruz. Yapımda oynanabilirliğin genelde koşuşturma içinde geçtiğini söylemek gerek. Yani bir dövme, biçme durumundan ziyade işiniz kaçmak. Düşmanlarınızı alt edebilecek yeteneklere sahipsiniz, fakat ne kadar az bulaşırsanız sizin için o kadar faydalı.

Mirror's Edge
"Mirror’s Edge’te gideceğimiz yönü bulmakta zorluk çekmiyoruz, çünkü gideceğimiz yöndeki objeler kırmızı renge bürünüyorlar."

Yalan cinayet çatılara sürükler

Yapımın konusu hani o aksiyonu yaşatacak, o hikâyeye bu kadar düşmanı taşıyacak cinsten değil, ama kötü de değil. Yönlendirdiğimiz karakter Faith’in kız kardeşi yapmadığı bir cinayetin üzerine atılması gibi bir olayla baş başadır ve Faith’ten yardım bekler. Amacımız da bu cinayeti temize çıkarmak ve Faith’in kardeşinin yapmadığını ispatlamak. Oyunda aksiyon hep üst seviyede seyrediyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×