Mission: Deep Sea

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 3.06.2010 - 12:31
"Biz de varız"
Platformlar iOS
Mission: Deep Sea
  • Yapımcı - Yayıncı Hiccup Studios -
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera,Macera
Merlin Puanı 85
Artılar Muhteşem su altı atmosferi, eğlenceli oynanış, tamamen yerli yapımı
Eksiler Kısa oynanış süresi
Yıllardır çevremizi kirletiyor, doğal hayatı etkiliyoruz. Küresel ısınma da her geçen gün etkisini artırıyor. Bunun sonucunda da birçok tür tükenmiş durumda, birçoğu da tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Ülkemizde de bu türlerden bir bölümü bulunmakta. Belki de bu türlerden en önemlisi Caretta Caretta kaplumbağaları. Dünyada birçok yerde özel önlemlerle korunan türler arasında bulunan Caretta Caretta'lar, bu sefer bir iPhone oyununa konu oluyor. Ayrıca bu oyunun bizi gururlandıran kısmı ise tamamen Türk yapımı ve Türk sermayesi kullanılarak yapılmış olması.

Bilindiği gibi askeri amaçlarla hayvanların kullanılması, insanlık tarihi kadar eskidir. Haber taşıyan güvercinler bunun en güzel örneğidir. Zırhlı gergedanlar, katil yunuslar gibi uç örnekler de bulunuyor. Yakın zamanlarda da CIA'in insanlar ve hayvanlar üzerinde beyine bağlanan elektrotlarla çeşitli deneyler yaptığı bilinmekte. Bu deneylerde hayvanlar üzerinde çeşitli radyo dalgaları kullanılarak onlara komutlar verilmeye çalışılmış, ancak pek başarılı olunamamış (Red Alert'teki yunusları hatırlayın).

Eşsiz kaplumbağalar

Oyunumuz Mission: Deep Sea, bu konuyu ele alıyor ve bir Caretta Caretta'yı yönetmemize izin veriyor. 2015 yılında “Snapstronics” isimli bir şirket, “n-chip” adında bir çip üretiyor ve bununla birlikte hayvanların hareketlerini kontrol etmek mümkün oluyor. İlerleyen sürede klonlama yöntemi ile türünün devamı garantiye alınan kaplumbağalara bu çipler takılarak insan-kaplumbağa takımları oluşturuluyor. Bu şekilde çeşitli keşif ve kurtarma görevleri için bu takımlar kullanılmaya başlanıyor.

Oyun bizi güzel bir menü tasarımıyla karşılıyor. Yapıma ilk attıktan sonra kaplumbağamızı nasıl kontrol edeceğimizle ilgili kısa bir anlatım ekranı geliyor. İlk bölüm olan Mission: Deep Sea'de, kaplumbağa Buddy ile tanışıyor ve yüzmeyi öğreniyoruz. Gelen görevlerle Buddy ile daha da haşir neşir oluyoruz. Devam eden görevlerle hikâyeyi anlamaya başlıyoruz ve heyecanlı bir maceraya atılıyoruz. Bir süre sonra kendimizi bir antik şehri araştırırken buluyoruz. İlerledikçe gizli bir sualtı üssündeki görevlerle karşılaşıyoruz. Oyun, bölüm bölüm yayınlanacağı için ilk etapta az level var. Fakat bu yüzden yapım kısa sürede elden bırakılacak gibi değil. Görevleri bitirmek için zamana karşı yarışıp buna göre puan alabilir ve bu puanlarla dünyadaki diğer oyuncularla yarışabiliyoruz.

Derinlerden gelen huzur

Grafik ve sesler tatmin edici düzeyde. Gerçek bir sualtı atmosferini hissedebiliyoruz. Oyunun kontrolleri ise bütün oyuncu kitlesi için basit tutulmuş. Zaten bir iPhone oyunu olduğu için kontroller çok kolay. Multitouch teknolojisini sonuna kadar kullanıyoruz. iPhone’u yatay konumda tutup başparmaklarımızla ekranın iki yanını aynen yüzer gibi kenara çekersek ileri gidebiliyor, sadece sağa ve sadece sola çekersek ise sağa ve sola dönmek mümkün oluyor. iPhone'u sağa sola yatırarak da kaplumbağamızı sağa ve sola doğru yatırabiliyoruz. Yukarı ve aşağı gitmek içinse, başparmaklarımızı aşağı ve yukarıya aynı anda hareket ettiriyoruz.

Oyunun en güzel yanı olarak, insanlarda bir farkındalık yaratmasını gösterebiliriz. Maceraya atıldığımız Caretta Caretta Buddy ile kurduğumuz bağ ve yaptığımız görevler, bizi çevreyi korumaya teşvik ediyor. Özellikle çocuklar için bu farkındalığı yaratmak çok önemli ve oyun bunu tam anlamıyla başarıyor. Ayrıca Mission: Deep Sea, satışından elde edilecek gelirin bir kısmını Türkiye ve diğer ülkelerdeki Caretta Caretta koruma ve yaşatma derneklerine bağışlayacak. iPhone'unuz varsa bu güzel ve iyi bir amaç güden oyunu kaçırmayın derim. Oyunun tamamen yerli bir yapım olduğunu da tekrardan hatırlatalım.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2023 03:58
Kalan Karakter: 300 Gönder
Mission: Deep Sea
İlginizi Çekebilir