MK gelişimi hakkında

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
MK gelişimi hakkında

Üç sene önce, Office 97'nin yardımcı "sihirbazlarından" birine bakarken Murat'ın kafasında, tam da çizgi filmlerdeki gibi bir ampul yandı: Merlin! Sitenin ismi bu olmalıydı..

Ücretsiz web alanı veren bir serviste başladı Merlin’in öyküsü. O günlerde sitenin tek bir yazarı ve tek bir ziyaretçisi vardı, her ikisi de Murat’tı.. Sitenin ilk halinin tasarımı çok kötüydü, çünkü Murat – programcı olmasına rağmen - HTML’den zerre anlamıyordu. İçerik yine Murat’ın GamePro dergisinde yayınlanan yazılarından oluşuyordu. O günlerde, pek de umut vermiyordu doğrusu. Ama hangi site o günlerde umut veriyordu ki?

Sonra, bir mail aldı Murat. Kendi yazdıklarını gönderse sitesinde yayınlayıp yayınlamayacağını soruyordu bir “amatör”. Murat kabul etti ve Team One!’ın ilk üyesi böylece ortaya çıkmış oldu.. Sonra site değişti, gelişti. Murat HTML öğrendi! Daha profesyonel bir tasarım, daha iyi bir host ve daha fazla yazar derken ziyaretçi sayısı yüzlerle, sonra binlerle ifade edilmeye başladı. Ve Murat o günlerde bir karar verdi; basit basit programlar yazıp hayatını rahat rahat kazanabilecekken tüm vaktini siteye ayırma ve bu işi tamamen profesyonel olarak yapma kararı. Firmasındaki ortaklığından ayrıldı, evine kapanıp, Merlin’i hakkı ile yönetmeye karar verdi.

Bu karar doğrultusunda, Merlin de, Team One!’da gelişti, değişti. Merlin Microsoft, Sony, TET, Aral İthalat gibi saygın firmalar tarafından desteklenmeye başlandı. Merlin, içerik üretmeye başladı. Haziran 2002’de düzenlenen E-Oyun Fuarına stand açarak ziyaretçileri ile birebir tanıştı, daha sonra düzenlediği sinema, toplantı gibi etkinliklerle ziyaretçileri ile en çok yakınlık kuran site oldu. Defalarca hediye çekilişleri düzenledi, yurt dışında bile pek rastlanmayan etkinlikler hazırladı. Pek çok televizyon programına davet edilerek canlı yayınlara çıktı, kendini tanıttı. Merlin’in neferleri çeşitli kongre ve profesyonellere yönelik toplantılarda oyun sektörünü temsil etti, bildiriler sundu.

Profesyonel çabalarının sonucunu en son MKX dergisi ile gördü. Sayfa sayısı az ve belli kısıtlamalara tabii olmasına rağmen, belki de okurdan en çok ilgi gören basılı dergiyi çıkardı. İçerik üretmeye, eşine rastlanmamış etkinlikler düzenlemeye ve profesyonelce davranmaya devam ediyor, edecek de. İşte bu yüzden ana sayfasına “Türkiye’nin en çok okunan oyun sitesi” yazmaya hakkı var. Hem de bunu içi boş bir slogan olarak değil, gerçeğe tamamen uyduğu için yazma hakkı var. Ve yine bu yüzdendir ki, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen oyun sitesi olarak tanıtılmaya da hakkı var.

Hiçbir zaman hit kaygısı olmadan okur sayısı ister bir olsun ister bir milyon olsun kalitesinden ödün vermeden, hergün güncellenen ve yazılarımız okunduğunda “işte istediğim ciddiyette ve dolulukta içerik sunan bir site” denebilmesi için çalıştık.. Başarılı olduğumuza inanıyoruz. Hitin sadece İyi.Net ya da onun gibi sayaç sitelerinin verdiği rakamlardan ibaret olmadığının bilincindeyiz. Günlük “pageview” rakamlarımızda bunun göstergesidir. Kaldı ki bu rakamları kimse ile paylaşmak zorunluluğumuzda bulunmamaktadır.

Merlin paylaşımcıdır

Merlin’in Kazanı sitesinden başka içerik sunan birkaç site daha bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ile ortak site kurma yönünde, bir diğerine sponsor sağlamak için çalışmalarımız oldu. İçinde bulunduğumuz sektörün ne kadar zorlu olduğunun bilincindeyiz. Bu sebeple diğer sitelere sataşmak, açıklarını ortaya çıkarmak yerine sektörün büyümesi için çalışma yapmayı tercih ettik. Kişisel bir paylaşım; bu sitelerden birinin çalışanına staj yeri bulamadığı için kendi firmamızda staj ortamı bile sağladık. Kısacası rakibimiz deyip kimse ile ilişkilierimizi terbiyesizlik boyutuna taşımamak için özen gösterdik. Yorumları tamamı ile sizlerin hür düşüncelerinize bırakıyoruz.

Bu noktada kimsenin bu siteye ve çalışanlarına direkt ya da dolaylı olarak rencide edici, toplumu yanlış bilinçlendirecek saldırı niteliği taşıyan açıklamalar yapılmasına izin verilmeyecektir. Bu kişi ve kurumlara karşı her türlü yasal yaptırımı uygulayacağız.

Merlin kervanı yoluna devam ediyor, edecek de.. Merlin’in gölgesini kendi gölgesi sanıp kervana yanında yürüyenler de öyle.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.03.2023 08:01
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK gelişimi hakkında

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×