MLB 08: The Show

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
PSP beyzbol ile tanışıyor
Platformlar PSP
MLB 08: The Show
  • Yapımcı - Yayıncı SCEA - Sony Computer
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 88
Artılar Gelişen oyun ve seçmece yenilikler
Eksiler Uzun Road to the Show yükleme süreleri
SCEA Studios tarafından geliştirilen MLB 08: The Show, öyle görülüyor ki geçmiş yıllardaki hatalarından ders almayı bilmiş. Yapım, önceki versiyonunda PS2’den port edilmiş, ancak bazı hataları nedeni ile istenilen başarıyı elde edememişti. Bu defa ise PS2 ile PS3’ün her ikisinden de yararlanılarak PSP’ye port edilmesi ve yapılan hataların tekrarlanmaması sayesinde, ortaya tadından yenmeyecek bir oyun çıkmış.

MLB 08 için, PS2 ve PS3’ten alınmış iyi yanların bir araya getirildiğini söylersek yanlış olmaz. Bunlardan bazılarına değinirsek. İlk olarak dikkat çeken yenilik Save sisteminde gözleniyor. PS3 versiyonunda olup PS2’de olmayan bu özellik ile oyun esnasında topun dışarı çıkması, atış yapılması gibi herhangi bir an sonrası bulunduğunuz noktayı kaydedebiliyorsunuz. Daha sonra ana menüden tekrar Load edilerek kalınan yerden devam edilebiliyor. Bir diğer dikkat çeken yenilikse oynanışta gözleniyor. P.B.P yani Progressive Batting Performance olarak adlandırılan bu sistem, yalnız sezon bazlı oyunlarda aktif oluyor. P.B.P, her top vurucusunun performansını değerlendiren bir sistem olarak da özetlenebilir. Sistemde topa vuran kişinin belli bir kabiliyet değeri atanmış. Yaptığınız vuruş oyuncunun kabiliyeti altında bir değerdeyse temas penaltısı alıyor. Eğer vuruş puanınız kabiliyetinizin üstünde ise, bu defa oyuncu temas bonusu kazanıyor. Yapılan atış puanı, P.B.P sisteminde belirlenmiş 5 farklı ikon ile ekranda size gösteriliyor.

Yankee Stadium

Bir diğer yenilikte yine PS3 versiyonunda gördüğümüz kendi müzik kutumuzun olması. Options altında bulunan My MLB Music seçeneğinden, hafıza kartımızda bulunan müziklerden oluşan bir liste hazırlayabiliyor ve oyun sırasında bu müziklerin çalmasını sağlayabiliyoruz. PS3’te bulunan müzik içeriği ile aynı olan yapımda, kendi müziklerimizi dinleyebilmek iyi bir seçenek olmuş.

Yapımdaki ana oyun modlarına baktığımızda Exhibition, Manager Mode, Career, Season, Home Run Derby ve King of the Diamond seçeneklerini görüyoruz. Home Run Derby ve King of the Diamond, daha ziyade oyundaki mini oyunlar olarak görülebilir. Manager Mode ise oyun esnasında verdiğimiz kararlar doğrultusunda, maçın gidişatını yalnızca izleyebildiğimiz bir seçenek. Career ve Season modları ise tüm spor oyunlarından görmeye alışık olduğumuz içeriği sunuyor. MLB 08’i oynamak için ille de beyzbol bilmek gerekmiyor. Kısa sürede genel kurallar ve oynanış öğrenilebiliyor. Kontroller bakımından da analog ve D-Pad’i birlikte kullandığımız yapım, daha ziyade doğru anda tuşa basmak üzerine işliyor. analog kol ise topa yön vermek için kullanılıyor.

Multiplayer modu da bulunan yapımda, sorunsuz şekilde bir lige dâhil olabilir, ya da hızlı bir arama yaparak Single Player oyun için rakip bulabilirsiniz. Görsel olarak gelişme kaydeden MLB, grafik olarak bir hayli temiz ve akıcı yapıya sahip. Eskiye göre bir miktar daha iyileşen stadyumlara kaliteli oyuncu grafikleri eşlik ediyor. Yeni eklenen oyuncu animasyonlarının da gayet akıcı ve sorunsuz olduğu görülüyor. Sesler ve müzik bakımından da iyi iş çıkartan oyun, özellikle maçı yorumlayan spikerler açısından alkış topluyor. Maç öncesi ve sırasında, görsel efektler ile desteklenen takım oyuncularının tanıtımı, skor ve top bilgileri, spikerlerin anlatımı ile desteklenerek adeta canlı yayın izliyor hissi uyandırıyor. Her yönden geliştiği gözlenen MLB, muhtemelen PSP’ye çıkmış en iyi beyzbol oyunlarından biri.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2021 01:13
Kalan Karakter : 300 Gönder
MLB 08: The Show

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×