Mobile Forces

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
İnternet olmadanda multiplayer oyun zevkini yaşayabilirsiniz. Hemde birçok seçenek ile.
Platformlar PC
Mobile Forces
  • Yapımcı - Yayıncı Rage Software - Majesco Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 83
Artılar -
Eksiler -

Uzun zamandır birçok kişi tarafından çok yakından takip edilen Mobile Forces niyahet çıktı. Oyun bize birçok yenilik getireceğini vaad ediyordu. İlk bakış olarak Counter-Strike tarzı bir oyun olarak görünüyordu ama çok büyük farklar vardı. Herkezin beklentisi bu farklıkların düzgün yapılıp yapılamayacağıydı. Aldık yükledik ve denedik. işte incelemesi...

Mobile Forces Counter-Strike tarzı bir oyun gibi gözüksede birçok yeniliği yanında getiriyor. En büyük özelliği birçok değişik şekilde oynayabilmek. Sadece 2 takım oyuncularının birbirini öldürdüğü bir oyundan çok daha fazlasını veriyor. Grafik ve seslerine gösterilen özenin yanı sıra oyunda kullanmak üzere konulmuş araçlarda çok farklı bir tarz oluşturuyor. Şimdi şu seçeneklerden biraz bahsedelim. Oyunda tam olarak 8 birbirinden farklı oynanış şekli var. Ana menüden Single Player seçeneğini seçtiğimizde karşımıda Mission ve Skirmish adında 2 farklı seçenek çıkıyor. Mission seçeneği ile birbirinden farklı 8 adet oynanış tarzı ile topladığımız puanlarla yeni haritalar açma şansınız var. Skirmish'da ise hiç kasmadan istediğiniz haritada istediğiniz modda oyunu oynayabiliyorsunuz.

Mission seçeneğini seçtikten sonra karşınıza 8 adet ayrı mod çıkıyor. Bunlar Deathmatch, Squad Deathmatch, Captains, CTF, Holdout, Detonation, Safecracker ve Trailer. Şimdi sırayla bunlar ne tür modlarmış bakalım.

Deathmatch: Oyundaki bütün oyunların birbirini öldürmesi üzerine kurulmuş bir mod. Bir nevi Quake 3 tarzıda denilebilir. Bu moddan puan alabilmeniz için 10 frag yapmalısınız. 10 flag yapmak için 10 kişi öldürmeniz gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Doğrusunu söylemek gerekirse bu modu pek fazla tutmadım. Sıradan bilindik birşey olduğu içindir herhalde.

Squad Deathmatch: Yukardakinin takım olarak oynananı olarak açıklayabiliriz. Yanınızda bir arkadaşınız var ve puan alabilmek için 12 kişi öldürmeniz gerek. 2 kişi olduğunuz için 12 flag pek zor değil.

Captains: İşte değişik modlar buradan itibaren başlıyor. Captains'de haritanın bir yerinde bekleyen aşmış bir karakteri öldürmeniz isteniyor. Tabiki karşı takım öldürmeden önce. 4 kere öldürdüğünüzde bu mod bitiriyor ve puan alıyorsunuz.

CTF: Birçoğumuzun severek oynadığı Capture The Flag. Karşı takımın bölgesindeki bayrağı alıp kendi bölgenize götürmeniz gerekiyor. Buradada sınır 2. 2 kez bayrağı alır kendi bölgenize yerleştirirseniz puan alıyorsunuz.

Holdout: İlk defa oyunun demosunda karşılaştığımız mod. Haritanın ortasında yer alan bir kutu var. Oraya deydiğinizde takımınızın rengini alıyor. Amaç o kutuya değip karşı takımın ona deymesini engellemek. Tam 4 dakika kutuda sizin renginizin yanmasını sağlayabilirseniz görevi geçiyorsunuz.

Detonation: Bu moddada sizden haritada bulunun anahtarı alıp karşı takımın bölgesinde bulunan alete takmanız isteniyor. Eğer 2 kere karşı takımdan önce alıp koyabilirseniz bu turuda geçicek puana sahip oluyorsunuz.

Safecracker: İşte en sevdiğim modlardan 2.si. Bu modda karşı takımın bölgesine gidip kasayı patlatıp içinden pakati alıp kendi bölgenize dönmeniz isteniyor. Gerçekten çok güzel düşünülmüş bir mod. Oynaması inanılmaz zevkli.

Trailer: En sevdiğim mod. Amaç haritada bulunan bomba arabasını alıp karşı takımın bölgesine bırakıp rakibinizi fezaya uçurmak. 

Bu görevleri yerine getirip gerekli puanı topladığınızda harita değiştirme hakkınız oluyor. Değişik haritalarda bu görevleri tekrar yapıyorsunuz. Yazının başında dediğim gibi oyunda araç kullanma seçeneğiniz var. Mesela kendi bölgenizden bir araca binip karşı takımın bölgesine gidiyorsunuz. Tabiki araçlar çok kişilik yapılmış. Mesela botlarla oynarken siz arkaya binebiliyosunuz. Bot aracı kullanıp gideceğiniz yere götürürken sizde karşı takımdan birini gördüğünüzde ateş ederek öldürebiliyorsunuz. Aracın içinden ateş etmek gerçekten çok zevkli. Yada Trailer modunda karşı takım bombayı sizin bölgenize getirirken arabaya binip sürücüyü öldürebiliyosunuz. Ayrıca araçlar zarar alıyor. Mesela sizi takip eden karşı takım oyuncusunun aracının tekerleklerine ateş ederek iyice yavaşlayabiliyorsunuz.

Bunların yanı sıra silahlar için bu kadar güzel konuşamiycam. Oyunda toplam 6 adet silah ve 2 adetde bomba var. Yere kurulan bir minigun, uzak hedefler için bir sniper ve geliştirilmiş bir bazooka bu silahlar arasında. El bombası ile duvara kurulan 2 çeşit bomba konulmuş. Bence böyle bir oyun için çok az silah konulmuş. Biraz daha çeşit yapılabilirdi. Oyun içerisinde "v" tuşu ile botlara emir verebiliyorsunuz. Tuşu basılı tuttuğunuzda bir menü karşınıza çıkıyor. Bu menüden isterseniz botlar sizi kakip ediyor, isterseniz bulunduğunuz bölgeyi kuruyor, isterseniz kendi başlarına karşı takıma saldırıyorlar. Bütün emirlerinize uymaları çok hoşuma gitti :). 

Grafikler ve sesler ise tatmin edici. Ne eksikler nede fazla. Botlar çok iyi ayarlanmış. Pek fazla dikkatimi çeken bir hatalarına rastlamadım. 

Son Sözler:

Mobile Forces bu tür oyunlara yeni tatlar katmak için yapılmış bir oyun. Sürüyle modu bir araya toplamışlar. İnternet üzerinden bu modları oynayabildiğiniz gibi internette olmadanda botlar ile oynamak mümkün. Tabiki gerçek insanlarla oynamak daha zevkli ama genede botlarda iyiler. Ben özellikle 2-3 modda çok zevk aldım. Ayrıca bu tür bir oyunda araç kullanmak yada sürücüsü olan bir araç üzerinden etrafa ateş etmekte çok eğlenceli.

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2022 22:12
Kalan Karakter : 300 Gönder
Mobile Forces

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×