1/3

Modnation Racers

Murat Oktay
Murat Oktay 15.06.2010 - 12:53
Seni arabamla döverim!
Platformlar PlayStation 3
Modnation Racers
  • Yapımcı - Yayıncı United Front Games - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 77
Artılar Tasarım yapabilme imkânı ve bu arayüzün basit şekilde sunulması, co-op desteği
Eksiler Uzun yükleme süreleri, bazı grafiksel hatalar
Uzun süredir hayatımızda arabalar var. Ne için kullanırız onları? Gezmek, eğlenmek, yarışmak, bazen de savaşmak! Savaşmak mı, nasıl yani? Gerçekten de öyle. Belki konuya yabancı olabilirsiniz, ama araç savaşları yıllardır var. Örnek mi istiyorsunuz; Twisted Metal'i verelim. Sony'nin başarılı serilerinden olan bu yapım, şüphesiz ki farklı firmalara da oyun yapma konusunda ilham verdi. Yine bir örnek ister misiniz? Mortal Kombat: Armageddon demek istiyorum. Oynamadıysanız bile en azından Youtube'da "Mortal Race" diye aratıp, izleyebilirsiniz.

Gelelim yeni ders konumuza, yani Modnation Racers'a. Bu biraz farklı, biraz da benzer özelliklere sahip bir oyun. Belli ki "tasarım" çılgınlığı, yeni yapımlar için devamlılığı sağlayan unsurların başında gelecek. Oyna, geliştir, paylaş sloganıyla tanıtılan Modnation Racers, farklı tasarımlar yapabileceğiniz, kendi pistinizi hazırlayabileceğiniz, diğer oyuncularla yarışabileceğiniz ve dahasını yapabileceğiniz bir oyun. Tabii ki biraz sabretmek şartıyla.

Bir zamanlar ve günümüz

PS3'e yapılan yüklemenin ardından kaliteli bir videoyla karşılaşıyoruz. Karting tarihi üzerine taş devrinden başlayan ve günümüze kadar uzanan detaylı ve eğlenceli görüntüler hazırlanmış. Bu dakikalarda Elvis, Micheal Jackson ve hatta Axl Rose (benzetmiş de olabilirim) gibi isimlerin oyuna uyarlanmış hallerini görüyoruz. İlginç sesler ve atraksiyonlar da cabası. Eller, PS3 gamepad'inde ısınma turları atmaya henüz başlamışken, menünün gelmediğini ve direkt yarış alanına adım attığımızı fark ediyoruz...

Modnation Racers


Farklı ve ilginç tasarımlara sahip yarışçılar, başlama işaretinin gelmesiyle birlikte harekete geçmek için bekliyor. Bu esnada kontroller hakkında ilk direktifleri alıp, bitiş çizgisine doğru gaza basıyoruz. Kontroller zor değil, kısa sürede alışabilirsiniz. Amacımız, yarışları kazanmak. Ana hedef bu, ancak ne şekilde yapacağımız konusunda bir sınırlama getirilmemiş. Düşmanlarımızı (düşman diyorum, çünkü hiç biri sportmen davranmıyor) yoldan çıkarmak ve geri plana itmek için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.

Katliam da yaparım, kariyer de!

Bir kere şuna açıklık getirelim; adil davranarak yarış kazanamazsınız. Çoğu kez çamura yatmalı, kurduğunuz tuzaklarla diğer araçları yanıltmalı ve size karşı yapılan saldırılardan en az hasarla kurtulmalısınız. Neler yapabiliriz? Neler yapmıyoruz ki, doğru hamleleri yaptığınızda düşmanlar korksun sizden. Yol üzerinde bazı simgeler yer alıyor. Bunlar, sizin hızınıza kısa süreliğine olumlu yönde etki ettiği gibi, bazı saldırı özelliklerini de kazanmanıza yardımcı oluyor. Sizi geçen bir araca elektrik enerjisi vererek mekanizmasını bir süreliğine bozabilir, güçlü dalgalar yayarak dengesizliğe sebep olabilir ya da ateşli bir çözüm olarak roket kullanıp, rakibinizi paramparça edebilirsiniz. Kulağa hoş geliyor değil mi?

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×