1/3

ModNation Racers

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Biraz Twisted Metal, biraz da LittleBigPlanet ve karşınızda ilginç bir karışım
Sony’nin bu nesilde Microsoft ve Nintendo’ya üstünlük sağladığı kesin bir nokta varsa, bunun “Play, Create, Share” türü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. LittleBigPlanet (LBP) ile herkesin içine işleyen oynayacaksın, yaratacaksın ve paylaşacaksın sloganı, Sony’nin arkasında hiç dinmeyecek güçlü bir rüzgar gibi duruyor. İşin en ilginç ve güzel kısmı ise bu üç kelime garip bir şekilde ve belki de tüm oyun severlerin en büyük isteklerinden biri olan sınırsız, bitmeyen oyun kavramanı da yarattı. Bir yapım nasıl bitmez demeyin, geçtiğimiz yıl hayatımıza giren LBP, içinde barındırdığı özellikler sayesinde insanlara adeta kendi dünyalarını yaratma imkanı vererek, özgürlük kelimesini en iyi kullanan oyun konumuna oturdu ve kullanıcılar 1 milyon bölüm tasarlayarak, LBP’ın online dünyasında gerçekleşmesi istenilen müthiş bir paylaşım furyasını başlattı. Geliştirici firmanın yapmış olduğu bölümlerden dahi daha fazla ilgi gören kullanıcı bölümleri, binlerce oyuncuyu içine çekmesi bir kenara, aradan geçen onca zamana rağmen hala yeni ve birbirinden farklı bölümler tasarlayarak, beraber oynamaya devem ediyorlar. Bu başarı ve ilgi Sony’i daha da heyecanlandırmış olmalı ki, “Play, Create, Share” rüzgarını iyice arkasına alarak, yeni meyvesi ModNation Racers’ı (MNR) tanıttı.

ModNation Racers
"Kullanacağımız araç çeşitleri oldukça fazla, spor arabalardan ciplere kadar; hatta peynir şeklinde bile bir arabayla karşılaşabiliyorsunuz."

Sackboy’lardan sonra, şimdi de Raceboy’lar…

Elbette bu yeni şirinlik abidelerinin isimleri Raceboy değil, ama oyundaki pozisyonları itibariyle bir nevi Raceboy olduklarını da söylemek lazım. Çünkü MNR, kart yarışlarından yola çıkılarak yapılan bir oyun. Dolayısıyla amacımız da lastik yakmak ve rakiplerimizi alt ederek birinci olmak. Tabii yapımı daha eğlenceli bir hale dönüştürmek için de, bir zamanların en çok oynanan oyunlarından biri olan Twisted Metal havası katılarak, yarış esnasında oyuncuların birbirleriyle savaşarak, mücadele etmesi de sağlanmış. Onlarca çeşit silahın var olduğu yapımda, yarıştığınız anlarda yol üzerindeki bu silahları toplayarak, yolunuzu en vahşi şekilde açmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca burada ön plana çıkan bir diğer unsur ise gerçek zamanlı fiziğin oyunla olan harika uyumu. Önünüzdeki araca bir roket göndererek o aracı parçalayabiliyor, baskı uygulayan devasa bir makinenin altında kalarak ezilebiliyor ya da çevredeki birçok dinamik nesneyi dağıtabiliyorsunuz. Bu sayede yarış ortamı tam bir arbedeye dönüşebiliyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×