Mortal Kombat 11

Platformlar PC, PlayStation 4, PlayStation 5, XBox One, Xbox Series X
Mortal Kombat 11
  • Yapımcı - Yayıncı NetherRealm Studios - Warner Bros. Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Dövüş
Merlin Puanı 89
7 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%78
Artılar + Hikaye sunumu başarılı
+ Karakter kişiselleştirme sistemi detaylı
+ Krypt bölümü
+ Fatality ve X-Ray animasyonları çok güzel
+ Kombo sistemi bir önceki oyuna göre daha derin
Eksiler - Dövüş mekaniklerinde pek değişiklik yok
- Çevrimiçi modlar yetersiz
Özel İnceleme
Furkan Güler 22.04.2019 - 15:04
Arkadaşınıza Check up yapmak için lütfen tetik tuşlarına aynı anda basınız.

Mortal Kombat 11 incelemesi! Yıllar geçtikçe popülerliğini diğer büyük oyunlar karşısında kaybeden, ancak hala büyük bir oyuncu kesimine hitap etmeyi başaran dövüş oyunu türünde hala güzide yapımlar görüyoruz. Yeni bir markayı çok zor hazmeden bu tür, hala çoğunlukla 90’larda karşılaştığımız seriler sayesinde oyun dünyasında kendine bir yer bulabiliyor. Çocukluğumuza damga vuran bu seriler sayesinde yeri geldi heves edip mahalledeki karate salonuna başladık, yeri geldi odamızda havaya tekmeler savurduk. Ancak bu seriler arasında şüphesiz Mortal Kombat’ın oldukça ayrı bir yeri bulunuyordur. Kan, vahşet ve acımasızlığın tema olarak benimsendiği bu seri, yıllar içerisinde evrilerek yeni oyunuyla karşımıza çıktı. Hikaye anlatımı açısından oldukça önemli detaylara yer veren Mortal Kombat 11, gelin hep beraber dövüş oyunları tutkunlarını memnun edebilmiş mi? Yakından bakalım.

Mortal Kombat 11 inceleme

İlk olarak çevrimiçi kapalı betasını deneyimlediğim oyun, kombo sistemi açısından oldukça kafamı karıştırmıştı. Dokuzuncu oyunda belli bir temel üstüne kurulan ve hala aynı temel üzerinden götürülen oynanış mekanikleri, yeni oyunda biraz daha değiştirilmiş. Onuncu oyunda hızlı bir tempoya bürünen Mortal Kombat, aynı temposunu hiç düşürmüyor. Bazı karakterlere hızlı, bazı karakterlere ise daha yavaş kombolar entegre eden geliştiriciler sizden tüm karakterleri oynayıp, elinize en yatkın olanını seçmenizi istemişler. Seriye yeni eklenen karakterler ise oldukça kullanışlı olmuş. Bir önceki oyunda oyuna eklenen ve pek tercih edilmeyen Ferra & Torr gibi karakterler yerine karakteristiği daha sağlam olan Collector veya Cetrion gibi karakterler, eski karakterlerin arasında sınıfa yeni gelmiş öğrenci gibi pek sırıtmıyor.

Shao Kahn'dan kaçış yok!

Bir önceki oyunu oynayan oyuncular, karakterlerin dövüş stillerinin olduğunu hatırlayacaktır. Her bir karaktere üç adet dövüş stili veren Nether Realm ekibi bu kez bu özelliği daha detaylı bir şekilde parçalara bölmüş. Mortal Kombat 11 ile seriye kazandırılan beceri özelliği, dövüşe girmeden önce kullanacağınız karakterin nasıl bir tarza sahip olacağına olanak veriyor. Her bir karaktere 10’un üstünde beceri ekleyen geliştiriciler bu becerileri, karakterlerin temel becerileri ile oyunda birleştirmiş. Bu beceriler arasında kendi setinizi oluşturduktan sonra oyuna girip kendi kombolarınızı ortaya koyabiliyorsunuz. Ancak bazı becerilerin, aynı setlerde kullanılmadığını belirtelim. Karakterleri dengelemek açısından kısıtlanan bu özellik, oldukça yerinde olmuş. Fakat bu beceriler arasında bazı becerilerin gereksiz olduğunun altını çizmek istiyorum. Bir karaktere set oluşturmak istediğinizde devamlı olarak en kullanışlı olanlarını setinize ekliyorsunuz. Ayrıca oyunun kombo sisteminin hem yavaş, hem de hızlı olmasından dolayı dikkatli olmazsanız yeni oyunda artık kombo kaçırmanız daha olası.

Mortal Kombat 11’in dövüş sisteminde dikkat çeken bir başka özellik ise Dual Meter adını alan çift bar sistemi olmuş. Normalde bu özellik, eski iki oyunda 3 adet bara ayrılmış şekilde karşımıza çıkıyordu. Komboları devam ettirmek veya düşmanın kombosundan kaçınmak için kullandığımız bu özellik atak ve defans olarak ikiye ayrılmış. Artık saldırı veya savunmada ayrı ayrı kullanacağımız bu barları, daha dikkatli kullanmak zorundayız. Diğer bir yandan seriye sonradan dahil edilen, fakat bazı oyuncuların ısınamadığı X-Ray sistemini yeni oyunda artık kafamıza göre kullanamayacağız. 

Artık kombolarda kendi tarzınızı ortaya koyabilirsiniz

Bir önceki oyunda komboların ardına eklenebilen X-Ray sistemi, dengesizlikler doğurabiliyordu. Ancak Mortal Kombat 11’de bu özelliği sadece can barımız Fatal Blow seviyesine geldiğinde kullanabiliyoruz. Karakter can barının yaklaşık yüzde 10’una tekabül eden Fatal Blow kısmı yanıp söndüğünde, tetik tuşlarına basarak X-Ray sistemini devreye sokabiliyoruz. Çevrimiçi maçlarda eşit giden dövüşlerde bu özelliği iyi kullanan oyuncuların hep bir adım önde olacağını söylesek yanlış olmaz. Bunun yanında çevrimiçi maçlarda artık bağlantımızın sağlıklı olmadığı oyuncuyla dövüşmeyi reddetmek de bizim elimizde. Bu özelliğin tüm dövüş oyunlarında olması gerekiyor. Çünkü artık dövüşlerde bağlantı hatası çekmemek, çevrimiçi maçlarda kendini kanıtlamak isteyen oyuncuları fazlasıyla rahatlatacaktır.

X-Ray animasyonları yine çok başarılı

Oyunun hikaye kısmı ise şimdiye kadar oynadığınız dövüş oyunlarını unutturacak nitelikte. Her bir oyunda hikaye anlatımı üzerine daha fazla yoğunlaşan geliştiriciler, Mortal Kombat 11’de oyunculara aksiyonu hiç düşmeyen ve eğlenceli bir hikaye sunmuş. Anlatım açısından dokuzuncu ve onuncu oyunun izinden giden yeni oyunun ara sahnelerindeki dövüşler ise artık daha gerçekçi olmuş. Mortal Kombat X’te, Shinnok’ı yenerek tılsımını kendine alan Raiden, tılsımın verdiği etki ile iradesi dışında kötü bir karakter portresine giriyor. Eski babacan ve liderlik içeren tavırlarını öfkesine kaptıran karakterimiz, artık daha acımasız ve duygusuz bir varlığa dönüşüyor. Dokuzuncu ve onuncu oyunda yaptıklarından dolayı evrenlerin dengesini bozan Raiden’ın eylemlerine ise bu sebepten dolayı zaman akışında oynama yapabilen Kronika karakteri müdahale ediyor.

Shinnok ile arasında oyunda görmeniz gereken bir bağ olan Kronika karakteri, Raiden’ı ortadan kaldırmak için zamanda bir kırılma oluşturuyor ve Mortal Kombat turnuvasının düzenlendiği zamanı ileri alıp günümüze getiriyor. Shao Kahn, Sektor, Cyrax ve Noob Saibot gibi karakterler hikayeye tekrar dahil olurken Johnny Cage, Kung Lao, Liu Kang ve Kitana gibi karakterlerin gençliği de şimdiki halleriyle tanışıyor. Ayrıca hikayede yaşlanmış olan Jax ve Johnny Cage gibi karakterlerin, kendi yaşlarında olan çocuklarıyla tanışmaları ise güzel sahnelerin ortaya çıkmasına sebep olmuş. Bunun yanında yaşlı ve genç Johhny Cage arasında geçen muhabbetlerin sizi oldukça eğlendireceğine emin olabilirsiniz.

Hikaye anlatımı açısından en uzun Mortal Kombat oyunu olan yeni oyunda artık seçim de yapabiliyoruz. Fakat bu seçimler, diğer oyunlarda olduğu gibi hikayeye herhangi bir şekilde etki etmiyor. Sinematiklerde iki karakterler arasında çıkan bu seçim ekranında hangi karakteri oynamak istediğimizi bir seçiyoruz. Bizim seçimlerimize göre ise sinematiklerde bulunan karakterler değişebiliyor. Umarız ilerleyen oyunlarda bu sistem daha da geliştirilir ve seçimlerimiz doğrultusunda hikaye şekillenebilir.

Yeni oyunda Brutality yapmak artık kısmen daha kolay

Mortal Kombat 11’de karakterlerin suratını yine değiştiren geliştiriciler, hikayeyi yakından takip eden oyuncuları üzebilir. Senaryoda ön planda olan Scorpion ve Johnny Cage’in suratlarını tamamen değiştiren geliştiriciler, sanki bir önceki Mortal Kombat oyununu kendileri geliştirmemiş gibi davranmış. Scorpion’ı onuncu oyunda karşılaştığımız Japon halinden çıkartarak, daha Orta Doğulu bir hale bürüyen tasarımcılar, umarız yeni oyunlarda karakterlerin suratlarını değiştirmeyi bırakır. Ayrıca bu durumdan en çok nasibini alan karakter ise Skarlet olmuş.

Diğer bir yandan hikayede ilerledikçe karakterlere kozmetik eşyalar düşürebiliyoruz. Hikayede her bir karakteri tek tek gösteren geliştiriciler, böylelikle tüm karakterler için birkaç tane kozmetik eşyayı hikaye sırasında veriyor. Oldukça detaylı bir karakter kişiselleştirme sistemine sahip Mortal Kombat 11, bu kısmıyla oyuncuları oldukça oyalacaktır. Karakterlerin dövüşe giriş ve çıkış animasyonlarının yanında ön planda olan her bir detayın değiştirilebildiği yapım, yeni öğeler açmak için sizden para biriktirmenizi istiyor. Mikro ödeme kısmında oyuna yine kolay Fatality sistemi eklenmiş. Yani oyuna para verdiğinizde sadece iki tane tuşa basarak Fatality yapabiliyoruz. Oyunda kozmetik elde etmek için başvurduğumuz Krypt sistemi ise başlı başına ayrı bir oyun olmuş. Yine oyun içi para karşılığı sandıklar açtığımız Krypt sistemini keşfetmek eğlenceli olmuş.

Bu bölümün kendi vaktine göre keşif mekanikleri de değişebiliyor. Oyunda dövüştüğümüz bölümlerde TPS kamera açısıyla gezebildiğimiz bu kısımda bizi Shang Tsung karşılıyor. Eski Mortal Kombat filminin başladığı adada geçen Krypt bölümünde saatlerinizi harcayacağınızın garantisini verebilirim. Krypt bölümünün yanında yeni eklenen kule modu olan Towers of Time’da bizleri farklı etkinlikler karşılıyor. Farklı türde kule modları sayesinde çevrimiçi maçlar haricinde, oyunda vakit geçirebileceğimiz başka bir oyun modu daha bulunması güzel olmuş. Eğer oyunda kozmetik eşyaların peşine düşmek istiyorsanız, bu mod içerisinde oldukça vakit geçirmeniz gerekiyor.

Kaplamalar ve ışıklandırmalar şahane

Oyunun animasyon kalitesiyse oldukça iyi olmuş. Ara sahneleri bir kenara bıraktığımızda Fatality ve X-Ray animasyonlarını tekrar tekrar baştan izlemek istiyorsunuz. Oldukça fantastik sahneler barındıran Fatality animasyonları, yine her karakterin temasına özel olarak tasarlanmış. Dövüş sırasında 60 FPS olan Mortal Kombat 11, bu sahnelerde 30 FPS’e düşebiliyor. Ayrıca artık karakterlerimizin mimikleri de daha gerçekçi olmuş. X-Ray sahnelerinde karakterin çektiği fiziksel acı, oldukça gerçekçi yansıtılmış.

Sona geldiğimizde Mortal Kombat 11’in, bir önceki oyundan daha kaliteli olduğu ve dolu dolu bir içeriğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şimdiye kadar yapılmış en iyi Mortal Kombat oyunu olmuş mu? Tartışılır. Fakat dövüş oyunu seven oyuncuların oyundan memnun kalacağını düşünüyorum. Ayrıca dövüş oyunlarıyla pek aranız olmasa da, Mortal Kombat 11’in hikayesiyle de oldukça eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Yorumlar 53
MK Okuru
MK Okuru 20.04.2024 19:46
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.02.2023 11:19
Kronika çok güçlü yapılmış, sadece noob saibot ile yenebiliyorum. Ayrıca terms of towers ta tek kişilik dövüşlerde destek çok fazla ve saçma olmuş. Mesela Eros ok atıyor ve karakterin hiç hareket etmiyor. Bir de yerden kurabiye adam gelip bomba gibi patlıyor. Yenilmemiz için her şey yapılmış. Sıkıcı
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.03.2022 10:49
Boss fightlarda ortaya çıkan Kronika bence gereğinden fazla güçlü .
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2021 23:09
arkadaşlar pc ye indirdim gamepad ve kalvyeden oynuyoz local olarak ama gamepad le oynayan kişinin hep otomatik salrıdrısı açıkoluyor nasıl kapatabilirim
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2021 15:24
Arkadaşlar bende ps 4 ten aldım ultimate ama açılmıyor yardım eden varmı rica etsem
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.01.2021 00:15
Oyunu oynarken 2 kişi karşı takıma savaşamıyormuyuz evet yapılıyosa nasıl yapılıyo
Kalan Karakter: 300 Gönder