Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Samet Basri Taşlı 2.12.2020 - 14:06
Mortal Kombat 11 Ultimate, yeni nesil güncellemeleri ve Rambo ile ekranlarımızı kırmızıya boyamak için geliyor.
Platformlar PC, PlayStation 4, PlayStation 5, XBox One, Xbox Series X
Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı NetherRealm Studios - Warner Bros. Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Dövüş
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 86
Artılar + Yeni karakterler
+ Rambo ile oynamak çok keyifli
+ Cross-play özelliği
+ Kısa yükleme süreleri
+ Bütün genişletme paketleri bir arada
Eksiler - Görsel olarak çok etkileyici bir değişiklik yok
- Diğer dövüş oyunlarına göre daha ağır
- Eski oyuncular için çok büyük bir yenilik bulunmuyor

Mortal Kombat 11 ve ardından çıkan genişleme paketi Aftermath ile oyuncuları memnun eden NetherRealm Studios yeni nesili de es geçmiyor. Yeni nesil güncellemesi ve bir sürü yeni özelliğin yanı sıra bütün eski içerikleri içerisinde toplayan Mortal Kombat 11 Ultimate sürümünü birlikte inceleyelim.

Zamanın Ayarını Bozmaya Geldik

Mortal Kombat 11 Ultimate, hikaye olarak herhangi bir yeni içerik eklemiyor. Mortal Kombat 11 ana oyununda Kronika’nın Raiden’ı ortadan kaldırarak zamanı sıfırlama çalışmaları ve iki farklı zamandan gelen karakterlerin hem kendileri hem de düşmanlarına karşı verdiği mücadeleyi yaşayabiliyoruz. Aftermath ise orjinal senaryonun devamında, zamanın bekçisinin geleceği korumak için verdiği mücadeleyi yaşamamıza fırsat tanıyor

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Mortal Kombat 11 yaklaşık 8 saatlik hikaye modu ile serinin en uzun oyunu. Aftermath ile birlikte ortalama 6 - 7 saatlik bir hikaye daha eklendiğini düşünürsek, yalnızca hikaye modunda bile 15 saati aşkın bir süre geçirebilirsiniz. Dövüş sahnelerine müdahele edebildiğiniz bir aksiyon filmi gibi, büyük keyif alarak oynayabileceğiniz / izleyebileceğiniz bir mod. Daha önce hikayeyi es geçen ya da oyunu ilk defa alan bütün oyunculara öneririm.

İlk Kan Rambo’dan Geliyor

Mortal Kombat 11 Ultimate, daha önce oyuna eklenen bütün karakterleri kullanımımıza açıyor. Mortal Kombat dünyasına ait karakterlerin yanı sıra Spawn, Robocop, Joker ve Terminator gibi konuk karakterlerin de olduğu 34 dövüşçü rakipleri pataklamamız için göreve hazır. Ama bu kadar karakter yetmez, yeni paket ile 3 yeni dövüşçü daha arenaya adım atıyor. Serinin eski dövüşçülerinden Mileena ve Rain’in yanı sıra gelen üçüncü isim, neredeyse herkesin yakından tanıdığı Rambo! 

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Shang Tsung’In deneyleri sayesinde yaratılan ve Shao Kahn’ın kızlarından biri olan Mileena, serinin hayranlarının uzun süredir gelmesini istediği bir karakterdi. Yarı tanrı Rain ise daha önce Shang Tsung’ın tekniklerini kullanması ve Krypt içerisinde gezerken gördüğümüz ve gelmesini beklediğimiz bir karakterdi. İki karakteri de çok fazla sevmediğim için uzun süre oynamadım ama Rain’in Queen temalı Fatality’sini övmeden geçemeyeceğim. 

Paketin en çok ilgimi çeken karakteri, Sylvester Stallone’un kendisi tarafından seslendirilen Rambo oldu. Silahları, tuzakları ve okları ile 80’lerin filmlerinden Mortal Kombat’a dahil olan yeni karakterimizi kullanmaktan çok keyif aldım. Uzun süredir oynamadığım için online arenalarda pek etkili değilim, bu yüzden diğer karakterlere karşı ne kadar iyi olduğunu fazla test edemedim. Her şey bir yana, Rambo, Terminator ve Robocop gibi çocukluk zamanlarımın efsanelerini birbirileri ile kapıştırmak çok eğlenceli bir tecrübe. Robocop ile karşılaştığında geçen diyaloglar, Brütality yaptığında çantasını alıp açılan portaldan evine dönmesi gibi ayrıntılar çok hoş. (Rambo filmlerini seven biri olduğum da belli olmuştur muhtemelen)

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Mortal Kombat 11 Ultimate ile oyuna eklenen yeni bir oyun modu bulunmuyor. Oyunun sahip olduğu Tower of Time, Klassic Towers, Krypt gibi oyun modlarında kendi başınıza uzun süre oyalanabilir, buralardan toplayacağınız şeyler ile karakterinizi kendinize uygun şekilde özelleştirebilirsiniz. Karakterlerin görsel olarak özelleştirilmesinin yanı sıra, saldırıları ve özel hareketleri de kendi isteğinize göre özelleştirme şansınız bulunuyor. Sırf kozmetik peşinde koşarak bile oyunun başında uzun süre kalabiliyorsunuz. 

Yeni Nesil Geliştirmeler

Mortal Kombat 11 Ultimate yalnızca 3 yeni karakter ve eski paketlerin bir araya gelmiş hali değil. Hem yeni nesil konsollara hem de bir önceki nesile etki eden yenilikler bulunuyor. Bunlardan sırasıyla bahsedelim. 

Eğer Playstation 4 veya Xbox One konsollarından birini kullanıyorsanız, yeni karakterlerin yanı sıra cross-play desteğine sahip oluyorsunuz. Seçeneklerden açabileceğiniz cross-play sayesinde PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X ve Series S konsollarında oynayan oyuncular ile karşılıklı oynama imkanına sahip oluyorsunuz. Pc ve Nintendo sürümleri ise bu desteğe dahil edilmemiş. Oynadığım platformlar arası maçlarda herhangi bir bağlantı sıkıntısı yaşamadım. Yeni nesil konsollarda en büyük sıkıntının, yükleme ekranında bekleyen eski nesil oyuncular olabileceğini düşünüyorum.

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Yükleme ekranları demişken, yeni nesilin getirdiği ilk avantaj ile başlayalım. Playstation 5 veya Series X / Series S ile oynadığınızda neredeyse yükleme ekranı bile görmüyorsunuz. Playstation 4 ile yaklaşık 10 saniyede yüklenen dövüşler, yeni nesil konsollarda gözünüzü kapatıp açana kadar yüklenmiş oluyor. Elinizin soğumasını engelleyecek bir avantaj. 

Görsel olarak eski nesil konsollarda herhangi bir geliştirme yok. Playstation 4 Pro veya Xbox One X kullanıcıları zaten 4K’ya yakın bir kalitede oynayabiliyordu. Yeni nesil konsollara gelen dinamik 4K çözünürlük ile hikaye modundaki ara sahneleri 4K olarak izleyebiliyor, oyun içerisindeki detayları daha ayrıntılı olarak görebiliyorsunuz. Dövüş oyunlarında her bir frame önemli olduğundan, grafik geliştirmelerinin frame-rate’i etkilememesi de çok önemli. Mortal Kombat 11 Ultimate, bu konuda hiç sıkıntı yaratmadan, gelişmiş görselliği sunmayı başarıyor. PS4 Pro ya da Xbox One X sürümlerinden geçtiğinizde görsel olarak çok büyük bir gelişim olmasa da, normal konsollardan geçiş yapanlar aradaki farkı görebiliyor. 

Playstation 5 sürümü ile birlikte gelen son özellik ise DualSense’in haptic feedback özelliğinin kullanılması olmuş. Rakip size vurduğunda, hasarı aldığınız yönden titreşim geliyor. Dövüş oyunu için ne kadar gerekli, saniyelik hareketlerin önemli olduğu mücadeleci arenada ne kadar faydalı olur tartışılır. Yine de güzel bir düşünce, özellikle hikaye modunda farklı bir tecrübe olabilir. 

Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme

Sonuç

Bitirmeden önce bir konuda anlaşalım. Mortal Kombat 11 Ultimate yeni bir oyun değil, daha önce yayınlanan ana oyun ve eklenti paketlerinin bir araya getirilmiş sürümü. İçerisinde bulunan  bütün içerikleri ayrı olarak satın almanız mümkün. Bu paket daha çok seriye yeni giriş yapanlar düşünülerek hazırlanmış ve yeni karakterlerin olduğu Kombat Pack 2’yi de dahil etmiş bir sürüm. 

Yeni nesil konsollarda yükleme sürelerini ciddi anlamda kısaltan, cross-play desteği getiren ve daha önce çıkmış bütün paketleri bir arada sunan Mortal Kombat 11 Ultimate, seriye yeni giriş yapacak oyuncular için harika bir paket. Yalnızca Mortal Kombat 11’in PSN üzerinde 350 TL’ye satıldığını düşünürsek, daha önce çıkmış bütün içerikler ile birlikte PS4/PS5 sürümleri bir arada 399 TL’ye gayet iyi bir teklif. Yine de, imkanınız varsa, daha uygun olan PC sürümüne göz atmak isteyebilirsiniz.

Daha önce Mortal Kombat 11 ve Aftermath’ı satın aldıysanız, yeni nesil sürümünü oynamak için bu paketi satın almanız gerekmiyor. Eski oyunlarınızı ücretsiz olarak Playstation 5 sürümüne yükseltip, herhangi bir sıkıntı yaşamadan oyunu oynayabilirsiniz. Yeni karakterleri istiyorsanız, Kombat Pack 2’yi de ayrıca satın alabiliyorsunuz.

Yorumlar 21
MK Okuru
MK Okuru 20.04.2024 19:58
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.01.2021 05:26
Robocoplar oyunu olarak bilinebilir mi bu oyun;)
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 10.12.2020 13:59
Mario nun bir an evvel mortal kombata monte edilmesi gerekiyor
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2020 17:22
Mortal kombat 10 ie arasında farklar olmaz mı? Siz neyin kafasoıyla yorum yapıyorsunuz?

------------------------

Bahsedilen MK 10 değil MK 11. Bu incelediğimiz ise MK 11 Ultimate sürümü
MK Okuru
MK Okuru 7.12.2020 10:49
mk x cok zordu kombolar cok zordu. mk11 daha beginner friendly
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.12.2020 15:27
Bu kadar incelemeye gerek yoktu, sadece 3 karakter eklendi diyebilirdiniz.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2020 21:29
Allah aşkına Rambo'yu artık kim hatırlıyor :)
MK Okuru
MK Okuru 4.12.2020 22:38
ben hemde hala ilk günkü gibi
MK Okuru
MK Okuru 4.12.2020 07:34
Rambo, Rocky gibi kült yapımlar Terminatordan daha çok bilinir. Kim hatırlıyor, mesela ben.
MK Okuru
MK Okuru 3.12.2020 13:50
Asker ordu diyince zaten drekt akla Rambo geliyor beyenefendi kalkmış Ramboyu kim hatırlıyor diyor ya ! Allahım şu kullarına akıl ver !!!
Kalan Karakter: 300 Gönder
Mortal Kombat 11 Ultimate İnceleme
İlginizi Çekebilir