1/3

Mortal Kombat: Deception

Volkan Turan 3.06.2010 - 12:31
Ortalık kan gölüne dönecek diyorum, anlıyor musunuz?
Platformlar PlayStation 2
Mortal Kombat: Deception
  • Yapımcı - Yayıncı Midway - Midway
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 89
Artılar Mini oyunlar başarılı. Grafikler çok güzel. Arenalar etkileşimli. Sesler olması gerektiği gibi.
Eksiler Konquest gereğinden fazla uzun. Hareketler akıcılıktan uzak
Karakterler çok yapay. Niye 3 Fatality yok!

Mortal Kombat deyince akan sular durur. Kimisi nefret eder, kimisi de tapar. Ancak şurası gerçektir: Midway, MK ile dövüş oyunlarının nabzını 10 yıldan fazla bir zamandır tutmaktadır. İlk oyundan son oyuna baktığımızda, teknolojinin bu kadar gelişmesi inanın göz korkutucu; ama belli ki Midway bu teknolojik gelişmelerden kendisine düşeni yapmış; çünkü karşımıza görsel şölen sunan, şu ana kadar yapılmış en iyi MK ile gelmiş. Bu fikre eminim ki açılış demosunu izledikten sonra sizde katılacaksınız.

Raiden'ın hem Shang Tsung'ı hem de Quan Chi'yi efendice pataklayışını izlerken maç tersine dönüyor ve Raiden kısmen yeniliyor. Bu sefer Shang ile Quan Chi güreşe tutuşmuşken Deception'ın son Boss'u, Dragon Onaga'yı görüyoruz. Onaga'nın ne kadar güçlü olduğunu da Raiden'ın her şeyi yok edecek kadar elektriği etrafa bıraktıktan sonra Onaga'nın hala sağlam olduğunu görünce anlıyoruz. Bir an önce oyuna başlamak için can atarken menü karşımızda beliriyor. Hemen bir profil yaratın da oyunun içinde ne var ne bakalım.

Genellikle her yeni MK'ın ilk alınma nedeni, favori dövüşçünüzün son halini görmek ve onla oynamaktır; aslında bu dövüş oyunlarının genel konseptidir. MK demek benim için Scorpion demektir. Ha birde Nightwolf var. Karakter seçme ekranına giriyoruz ve gördüğümüz 12'si açık 12'si gizli olmak üzere toplam 24 dövüşçü olduğudur. Şöyle bir karakterlere göz atarsak: Ermac, Darrius, Tanya, Noob Saibot & Smoke, Kobra, Kira, Kabal, Havik, Li Mei, Mileena, Sindel, Ashrah, Hotaru, Dairou birkaçı. Bir dövüşçü seçip, parmaklarımızı çıtlattıktan sonra "ohoooo" diye bir tepki veriyoruz; çünkü Deadly Alliance'ın görselliğinin daha da ötesinde bir oyun Deception. Her bir karaktere harcanan poligon sayısı artık beş basamaklı sayılarla ifade ediliyor.

Kill me or die by the Sword!

Kontrollere ve oynanışa şöyle bir baktığımızda birçok yenilikle karşılaşıyoruz. Oyunu dijital kontrol tuşlarının yanı sıra artık analog çubukla da oynayabiliyoruz ama analog kontrolün başarılı olduğunu söyleyemeyiz; çünkü MK'da ileri/geri/aşağı tuş kombinasyonları çok çabuk yapılmalı, aksi halde hareket doğru bir şekilde uygulanamıyor. Analog ile de bunu çabuk yapmanıza ise imkan yok çünkü ileri/geri/ileri/geri yapana kadar insanın uykusu geliyor.

Bir diğer yenilik ise, Breaker özelliği. Bunun aynısını King of Fighters'tan biliyoruz. Eğer enerji gücünüz full ise guard’dayken bile kontra atağa kalkabiliyordunuz. MK'da da böyle olmuş. İleri + guard ile rakibinizin atağını bölebiliyorsunuz. Eminim ki usta oyuncular bu özelliği çok sevecekler; çünkü bu hareketi yedirdikten sonra rakip kısa bir süreliğine saf dışı kalıyor ve adeta "beni gel parçala" diye bağırıyor. Rakiplerinizi parça pinçik etmek içinde merak etmeyin, gerekli donanıma sahipsiniz. Deadly Alliance'ta olduğu gibi 3 tür dövüş tekniğini kullanabiliyorsunuz. Bunlardan biri de silah kullanma tekniği ki oyuna Mature sınırının konulmasında başı çekiyor. Kombo yaparken bu üç teknik arasında geçiş yaparak çok çeşitli kombolar yapabiliyorsunuz. Yani şöyle düşünün; her teknikte art arda kullanılabilecek 3-4 hareket var ve doğru geçiş yaptığınızda bu üç teknik ile kaç Hit'lik kombolar yapacaksınız, gelin siz hesaplayın.

Belirtmek gerekir ki DA'da canlılığın olmayışı Deception'da da devam ediyor. Hareketlere akıcı diyemeyiz. Tekken ya da Street Fighter'daki gibi kısa sürede bir çok hareket çıkaramıyoruz. Bir diğer eksikliğini hissettiğim şey de dövüşçülerin çok ruhsuz olması. Tamam, hepsi piksel yumağı ama elde avuçtaki teknoloji mimik yaratmaya yetecek düzeyde (bkz. Tekken 4). Örneğin round başlarken öylece duruyorlar. Az sonra ikisinden birisi tanınmaz halde olacak yani, nedir bu soğuk kanlılık? Ya da karakterlerin darbe aldığında surat ifadelerinde hiçbir değişikliliğin olmaması. Evet, suratlar deforme oluyor ama göğüs kafesine giren bir samuray kılıcından sonra da aynı gaz ile dövüşmek, bilemiyorum artık! Bu gelişmişlik oyunda ki şiddet, kan unsurlarını da beraberinde getirmiş. DA'da kan oluk oluk akıyordu. Suratınızdan akan kan, vücudunuzdan süzülüp yerlere serpiliyordu. Sizde o kana basa basa sek sek oynayabiliyordunuz. Deception'da da durum değişmemiş, hatta biraz daha ileriye alınmış bunlar. Mesela kan artık kuruyabiliyor, ya da yağışlı mekanlarda bu kan daha sulu bir hal alabiliyor. Nedir bu şiddet beyler? Gidin çayıra çimene, kopmuş kayışınızla ip atlayın!