Moto GP

Can Koray Tutsoy
Can Koray Tutsoy 3.06.2010 - 12:31
Piyasadaki en iyi motor simülasyonu sadece bir tık uzağınızda.
Platformlar PC, PC
Moto GP
Merlin Puanı 85
Artılar -
Eksiler -

Piyasadaki en iyi motor simülasyonu sadece bir tık uzağınızda...

Babam hep dört tekerlek iki tekerlekten iyidir demiştir. Aslında bir çoğunuza görede tekerlek sayısı güvenlikle doğru orantılı olabilir fakat heyecan ve alacağınız zevkin ters orantılı olarak azalacağınıda unutmayın. Rüzgarın yüzünüzü yalaması ve en önemliside yaptığınız hızı tam olarak hissetmeniz. Bu duyguyu eğer F1 pilotu değilseniz hissetmeniz zor gibi geliyor. Yani 100 le gittiğinizi farzedelim. Bu bir araba için pek hızlı sayılmaz ve araba içindeki adamda açıkçası bu hızın gerçekte ne anlama gelebileceğinin farkında olmaz, fakat bu hızda bile bir motor sürücüsünün yüzüne bakabilirseniz yolu ve hızı hissettiğin, yüzündeki gerginlik ve hafif tebessümden anlayabilirsiniz. Bazıları içinse bu iki tekerlekli canavarlar yaşam tarzı haline gelmiştir. Ne demek istediğimi eğer bir Harley Davidson'un motor sesini banda kaydedip defalarca dinleyen birini görürseniz sizde anlayacaksınız. Tabi herşeye rağmen güvenliğim diyorsanız ve az da olsa motor kullanmanın zevkini yaşamak istiyorsanız size hemen bilgisayarınızın başına geçmenizi öneririm. Fakat unutmayın hiç kimse sonsuza kadar yaşamaz, bence hemen bir motor alıp en yakın duvara toslayın....

Hoca, kaç basıyo bu?

Oyuna simülasyan deniyor fakat aslında tam bir simülasyon sayılmaz. Hani genelde araba oyunlarında takla atmak kolaydır, bir köşeye veya başka bir arabaya çarptığımızda hemen takla atarız ya, işte bu oyunda da takla atamama kolaylaştırılmış. Takla atmayı başarmak büyük sabır ve iyi bir çalışma gerektiriyor. Adamımız ne kadar yana yatsada, saatte 280 km yaparken frene asılsanızda, hatta bu hızla birine çarpıp pist dışına da çıksanız bir türlü düşemiyorsunuz. Fakat hacıyatmazda sayılmazsınız, en azından oha duvar veya eyvah bakamiciim dediğimiz pozisyonlarda düşüyorsunuz, tabi bazende pist dışında tekerleklerimiz kayıyor felanda adamımız yerle buluşuyor. Oyunun garip gelen bir tarafıda kontrolleri. Aslında yeni başlayanlar için aşırı zor ve tüm pistin yarısını yolun dışında gitmenizi sağlayacak kadarda dikkat istiyor. Fakat şöyle yarım saatle bir saat arası alıştırma yapıp freni kullanmayı öğrendiğinizde aşırı kolay gelebilir. Çünkü ani bir frenle hızınızı anında çok alt düzeylere düşürebiliyorsunuz. Aslında kontrollere en iyi ısınma yöntemi bence zamana karşı yarışmak. Böylece istediğiniz gibi tek başınıza tur atabilir ve zamanınızı her geliştirdiğinizde oyuna biraz daha ısındığınızı anlayabilirsiniz. Ayrıca bir önceki turdaki yansımanız da siz finish çizgisini geçer geçmez yarışa başlıyor ve onunla (yani kendinzle) yarışmaya başlıyorsunuz. Bu benim çok hoşuma gitti açıkçası, insanın kendini geçmesi veya yansımasınına geçilmesi çok garip bir his yararatıyor ister istemez. Bir de araba yarışlarında olduğu gibi kısa kısa yön tuşlarına basıp yönünüzü ve dengenizi sağlamak bu oyunda pek mümkün değil. Tam tersine tuşlara biraz uzun basmalısınız. Fren içinde aynı şey geçerli yoksa virajlarda yolda kalmanız pek mümkün gözükmüyor.

Oyuna başlarken hayliyle bir sürücü ve motor seçmeniz iseniyor fakat diğer oyunlardan farklı olarak bu oyunda kendi sürücünüzü ve motorunuzu kendiniz yaratabiliyorsunuz. Yani size bazı görevler veriliyor ve bu görevlere göre sürücünüzün özellikleri artıyor. Ama sizi temin ederim bu iş hiçte öyle tahmin ettiğiniz gibi kolay değil. Her görev bir öncekinden açık ara zor oluyor. Bunun için bayağı bir çalışmanız lazım. Fakat görevleri çok iyi bir şekilde başarıp karakterinizi oluşturduğunuzda pistte karşınıza kimse çıkamaz.:) 

Ayrıca oyunda birde tüm yarışı kaydetme özelliği var. Yani bir yarışı tamamladığınızda önünüze çıkan ekrandan oyununuzu save edip daha sonra tekrar izleyebiliyorsunuz. Bu son dönemlerde çoğu yarış oyununa konan, hatta bazı rts ve fps türü oyunlarda bile bulunan bir özellik. Aslında yarış oyunlarında pek işe yarayacağını sanmıyorum fakat quake ve starcraft gibi kendi türünün en iyisi olan oyunlarda çok tutulan ve insanın oyununu etkileyen bir özellik. Yani insanlar internetten bu kaydedilen oyunları indirip izlediklerinde bilmedikleri bir şey örenebiliyor veya dünyanın en iyi oyuncularının sitilini öğrenebiliyor ve kendi hareket veya stillerini yaratabiliyorlar. Ben şahsen StarCraft ta üstat Slayer's_Boxer'ın oyununu nerde görsem tanırım. Tabi bu Hasudrone içinde geçerli. Bu ve ismni söylemediğim daha bir çok kişi oyunun replay özelliği sayesinde tüm dünya oyuncularını etkileyebilmişlerdir. Tabi Quakete de Fatal1ty ve Zero4 da anmak gerekir.

Ya baba bir tur atim nolur...

Oyunun grafikleri konusunda söylemek istediğim tek şey oynadığım motor yarışları içinde en iyisi olduğu. Herşey en ince detayına kadar tasarlanmış. Sesler de aynı şekilde çok hoşuma gitti açıkçası. Bir kutuya değilde motora bindiğiniz hissini vermek için yapımcılar ellerinden geleni yapmışlar. Motorunuzda da hiç bir yer gözünüze kare kare gelmiyor. Açıkçası THQ da ki adamalar işlerini iyi yapmışlar ve bizede kesinlikle oynanması gereken bir motor yarışı hazırlamışlar.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.09.2021 17:16
Kalan Karakter : 300 Gönder
Moto GP

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×