MotoGP 4

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Sadece televizyonda izlemek yetmez diyenlere
Platformlar PlayStation 2
MotoGP 4
  • Yapımcı - Yayıncı Namco BANDAI Games - Namco BANDAI Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 71
Artılar Gerçekçi sürüş hissi, gerçek sürücüler ve pistler.
Eksiler 2004 sezonunun fikstürü kullanılmış, müzikler yetersiz.
Namco Bandai Games America’nın “Hızı ve heyecanı yaşamak için iki tekerlek de yeter” diyenler için hazılrladığı MotoGP serisinin PlayStation 2 versiyonu, geçtiğimiz aylarda piyasaya sürüldü. Ülkemizde de bir ayağı gerçekleştirilen bu heyecanlı yarışları sadece izlemek yetmez diyorsanız, bu yapım beklentilerinizi karşılayacak gibi görünüyor.

Görüntü kalitesi olarak beklenenden fazlasını sunan MotoGP 4, ışık oyunlarından pist tasarımına kadar takdire şayan grafiklere sahip. Açılışta gerçek yarış görüntülerinden kesitler içeren giriş videosuyla coşup, oyuna hızlı bir başlangıç yapabiliyorsunuz. Season bölümünde MotoGP sezonundaki yarışları, lisansları alınmış resmi pistlerde, gerçek yarışçılara karşı yapabiliyorsunuz. Tabii Honda, Ducati, Suzuki gibi dev markaların motorlarını kullanarak.

Güçlendirme

Yarış aralarında kullandığımız motosikleti modifiye ederek güçlendirmeniz de mümkün. 125cc, 250cc ve MotoGP sınıflarındaki motosikletler, kaliteli modellemeleriyle göz kamaştırıyor. İlk başta sadece belirli araçlar seçilebilir durumdayken, yarışları tamamlayıp puan kazandıkça yeni modeller ve yeni sürücüleri açma imkânınız oluyor. Arcade mod’unda istediğiniz pisti ve motosikleti seçerek; Circuit, Time Trial, Tournament gibi yarışlara katılabiliyorsunuz. MotoGP benzerlerine göre daha gerçekçi bir sürüş vadediyor. Bu nedenle biraz daha zor. Özellikle simülasyon seçeneği, sadece ustalar için hazırlanmış. Sürüşünüzü geliştirmek için arcade bölümü iyi bir seçenek. Burada sezon içinde modifiye edip güçlendirdiğiniz araçları kullanma olanağınız da var.

Kontroller seriye başlayanları biraz zorlayacak türden. Brake Assist özelliğini kullanmazsanız, keskin virajlarda problem yaşamanız mümkün. Çoğu yarış oyununun aksine, düz yoldaki mücadelede kazanmanız neredeyse imkânsız. Bu da yarışırken sizi güç duruma düşürecek bir diğer etken. Virajlarda hızınızı iyi ayarlayıp yolun dışına çıkmamaya özen göstermeniz ve düz yolda da fazla sağ sol yapmamanız gerekiyor. Kullandığınız motorun gücü, maksimum hızı, fren kabiliyeti ve yol tutuşu, yarışın sonucunu diğer oyunlara göre çok daha fazla etkiliyor. Bu nedenle modifikasyon ve güçlendirmeler sezon içinde önem kazanıyor.

Zayıf yönler

MotoGP 4 lisanslı yarışlar sunsa da, sezon fikstürünün 2004 yılı baz alınarak hazırlanmış olması gerçekçilikten kaybettiriyor. Seslendirmeler de oyunun diğer bir zayıf yönü. Yarış içinde ve dışında yeterli hareketli müzik yok (giriş videosu hariç). Safi motor sesinin üstüne bir de sözde seyircinin bulunduğu yerde gelen yavan alkış ve tezahürat sesi eklenince, açıkçası televizyonun sesini kısıp müzik setini açtım bir süre sonra.

Piyasada fazla bulunmayan motosiklet yarışları arasında en kaliteli olanlardan biri olan MotoGP 4’ün, çoklu oyuncu seçeneği de var. İki kişilik ekranı bölerek oynamaktan sekiz kişilik turnuvalara kadar çeşitli çoklu oyuncu seçenekleri mevcut. Büyük ekran bir televizyonunuz varsa bu fırsatı kaçırmayın derim. Yarış oyunlarına ve motosikletlere ilgi duyuyorsanız, iyi bir yarışçı olduğunuz konusunda kendinize güveniyorsanız Namco Bandai Games America’nın çıkardığı bu yapım tam size göre.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.03.2023 04:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
MotoGP 4

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×