1/2

MotorStorm Arctic Edge

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Çamur deryası PSP'ye de sıçradı!
Platformlar PSP
MotorStorm Arctic Edge
  • Yapımcı - Yayıncı Bigbig Studios - Sony Computer
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 84
Artılar Her zamanki gibi oldukça eğlenceli, alternatifi yok
Eksiler Monoton yapı PSP'de daha da belirgin olmuş
PlayStation 3 ile beraber duymaya başladığımız oyunlardan biri olan MotorStorm (MS), iki oyunluk PS3 macerasından sonra bu defada güzide el konsolumuz PSP’ye atladı. Aslında genel kanı PS3 için duyurulacak yeni bir MS olsa da, garip bir şekilde PSP için çıkacağı açıklandı, tabii bu durumun PSP sahiplerini oldukça memnun ettiğini söylemeye pek gerek yok. Oldukça oyunsuz geçen bir dönemden sonra, PS3’de boy gösteren yapımların bir bir PSP’ye de gelmesi, kesinlikle Sony’nin son zamanlarda almış olduğu en önemli kararlardan bir tanesi diyebiliriz. Resistance, Gran Turismo derken, şimdi de MotorStorm. Umarız PSP’nin arşivi hep böyle devam eder diyerek MotorStorm Arctic Edge’ye geçelim.

Hava biraz bozdu sanki?

MotorStorm’un farklı ve bir o kadar özgür yapısı, birçok kullanıcının dikkatinin kesildiği en önemli noktalardan biri, pist olamayacak kadar büyük, yarışılamayacak kadar da engebeli bir yolda her türlü aracı kullanarak yarışma fikri kulağa çok hoş geliyor. PS3’de oldukça başarılı olan ve iyi bir satış grafiği yakalayan MS, PSP’de aynı özelliklerini mekan değiştirerek devam ettiriyor. İlk önce tozun, toprağın bir birbirine karıştığı çöl benzeri bir yer, ardından tropik bir ada ve şimdi de buzulların etrafında, hava sıcaklığının eksiklere düştüğü yerlerde ve daha önce görmediğimiz farklı araçlarla yarışıyoruz. Gerçi çamuruz, pisliğimiz yine eksik olmuyor, ama bu defa toprak yerine karın üstünde gidiyor, tepemize taş yerine buz kütleleri düşüyor.

MotorStorm Arctic Edge
"Oyunun görsel kalitesi PSP için düşünüldüğünde oldukça başarılı."

Belirttiğim gibi oyun genel yapısını tamamen koruyarak PSP’ye taşınmış. PS3’de mantık nasıl işliyorsa PSP’de de aynı mantıkla yarışıyor ve ilerlemeye çalışıyorsunuz. Yarışların koyulduğu bir sistem mevcut ve siz yarışları ilk üç içinde bitirerek, bir sonraki parkuru açmaya çalışıyorsunuz. Tabii yarışlar MotorStorm’un klasik sistemi olan kolaydan zora doğru işliyor. Parkurlar ise yine daha önceki oyunlardan hatırladığımız gibi birden fazla yolu barındıran ve oldukça büyük mekanlardan oluşuyor. Bulunduğunuz parkurun kestirme yolunu öğrenirseniz, ileride karşılaşacağınız zor yarışlar için size oldukça kolaylık sağlayabilir. Bunun dışında engellerin yine fazla olduğu parkurlar olduğunu söyleyeyim. Rakipleri tuzağa düşürebildiğiniz gibi sizde rakiplerin oyununa gelebiliyorsunuz. Parkur sayısı ise oldukça fazla, ama yinede bir müddet sonra ne yazık ki aynı pistleri oynamak zorunda kalıyorsunuz. Çünkü Arctic Edge’deki yarış sayısı baya fazla, tabii doğal olarak oynanış süresi de uzun diyebilirim.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×